Google oferuje firmie Epic 147 milionów dolarów za uruchomienie Fortnite w Sklepie Play

Google potwierdza, że ​​Epic odrzucił ofertę wartą 147 milionów dolarów na udostępnienie gry Fortnite w sklepie Google Play na Androida.

Epic odrzucił transakcję o wartości 147 milionów dolarów

Google ujawnił w sądzie, że firmie Epic zaproponowano umowę o wartości 147 milionów dolarów na uruchomienie gry Fortnite w sklepie Google Play na Androida. Jednak umowa ta nie została zaakceptowana przez firmę Epic. Obejmowałoby to kwotę 147 milionów dolarów w ciągu trzech lat i miało na celu uniemożliwienie innym popularnym aplikacjom ominięcia Sklepu Google Play, a tym samym uniknięcie lukratywnych opłat za zakupy w aplikacji pobieranych przez Google.

Purnima Kochikar, wiceprezes ds. partnerstwa Google Play, powiedziała, że ​​transakcja została zatwierdzona i przedstawiona firmie Epic, ale nie została zaakceptowana przez firmę zajmującą się grami.

Wstępna decyzja o uruchomieniu Fortnite poza sklepem Google Play

W 2018 roku firma Epic uruchomiła Fortnite na Androida bezpośrednio ze swojej strony internetowej, z pominięciem Sklepu Google Play. Dzięki temu mógł sprzedawać wirtualną walutę V-Bucks bez płacenia prowizji wymaganej przez aplikacje w Sklepie Google Play. Jednak w 2020 roku firma w końcu ustąpiła, twierdząc, że „przerażające, powtarzające się wyskakujące okienka bezpieczeństwa” i inne czynniki postawiły ją w niekorzystnej sytuacji.

Następnie firma Epic pozwała firmę za praktyki antykonkurencyjne, twierdząc, że jej pierwotna decyzja wywołała panikę w Google. Przytoczył dokumenty wewnętrzne, w których stwierdził, że Google obawia się „ryzyka zarażenia”, jeśli inni twórcy gier pójdą za przykładem Epic. Google próbowałby wówczas zaoferować mu specjalne korzyści lub nawet kupić Epic.

Konsekwencje dla Google

W sądzie zaprezentowano wewnętrzne dokumenty Google, które przewidywały obawy firmy przed utratą niemal wszystkich głównych twórców gier w ciągu dwóch lat od decyzji Epic, co będzie kosztować ją miliardy dolarów przychodów.

Google stoi na stanowisku, że obawiał się utraty gier w sklepie Google Play, ale nie ma w tym nic złego. Chciała po prostu, aby programiści wybrali Sklep Google Play zamiast innej platformy, takiej jak Apple iOS.

Argumenty Epic

Natomiast Epic na podstawie tych dokumentów argumentuje, że Google obawiał się konkurencji w zakresie dystrybucji aplikacji na Androida i utrzymywał swój Sklep Google Play jako nielegalny monopol. Istnienie tego porozumienia tego nie potwierdza, ale w każdym razie stanowi ciekawe spojrzenie na to, jak Google postrzega swoją działalność w obszarze gier.

Źródło: www.theverge.com