Google oferuje Epic Games 147 milionów dolarów za umieszczenie Fortnite w Sklepie Play

Mentor Google’a

Codziennie pojawiają się nowe, ekscytujące informacje w ramach imponującego pozwu antymonopolowego i toczącego się procesu sądowego przeciwko Google prowadzonego przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Aby zrozumieć tajniki procesu, mamy to, czego potrzebujesz. Krótko mówiąc, Departament Sprawiedliwości oskarża Google o stosowanie praktyk antykonkurencyjnych w celu utrzymania quasi-monopolu, jaki sprawuje w szczególności w wielu sektorach technologicznych w Stanach Zjednoczonych. Niedawno wyszło na jaw, że Google zaoferował Epic Games 147 milionów dolarów za umieszczenie Fortnite w Sklepie Play, co wywołało spore zamieszanie.

Oferta Google dla Epic Games

Epic Games jest jedną z kilku firm, które pozwały Google za swoje praktyki przed i po tym, jak cała sprawa zakończyła się formalnym wezwaniem Departamentu Sprawiedliwości trzy lata temu. Dopiero we wrześniu proces oficjalnie się rozpoczął. Stało się zupełnie jasne, że Google zaoferował setki milionów, a potencjalnie miliardy dolarów zachęt w postaci gotówki i procentu zysków wielu twórcom aplikacji i sprzętu, nie tylko po to, aby zachęcić ich do umieszczania aplikacji wyłącznie w Google Play, ale także aby odwieść producentów telefonów od instalowania własnych sklepów z aplikacjami.

Premiera Fortnite’a

Fortnite został początkowo wydany na urządzeniach z Androidem bezpośrednio za pośrednictwem swojej witryny internetowej, aby ominąć restrykcyjne zasady finansowe Google dotyczące zakupów w aplikacji. Po tym, jak kilka wyskakujących okienek bezpieczeństwa pokrzyżowało strategię Epic Games, firma w końcu wypuściła Fortnite w Sklepie Play, ale aplikacja została szybko usunięta przez Google (i Apple z App Store) po tym, jak Epic Games umożliwiło graczom uzyskanie zniżki na zakupy w aplikacji, płacąc bezpośrednio właścicielom Fortnite. Pominęło to 30% prowizji pobieranej przez Google od zakupów w aplikacji. Szybko rozpoczęto próby.

Kwestie rozprawy

Wiceprezes Google Play ds. partnerstwa Purnima Kochikar potwierdziła w sądzie, że oferta o wartości 147 milionów dolarów dotycząca umieszczenia Fortnite wyłącznie w Sklepie Play została nie tylko zatwierdzona wewnętrznie, ale także zaoferowana firmie Epic Games w 2021 r. (za pośrednictwem The Verge). Epic Games odrzuciło ofertę. Spowodowałoby to ponowne umieszczenie Fortnite w Sklepie Play, gdyby oferta została zaakceptowana przez Epic Games. Kierownictwo Google zatwierdziło tę i inne podobne umowy w obawie, że więcej programistów odejdzie, co doprowadzi do upadku Sklepu Play. Dzisiaj nadal musisz pobrać plik APK, aby grać w Fortnite na Androidzie, chyba że masz dostęp do sklepu Samsung Galaxy. Jest tam obecny.

Źródło: www.bing.com