Fortnite powraca na iPhone’a w niektórych regionach

Fortnite wkrótce ponownie na iPhone’a dzięki nowym przepisom UE

Jeśli jesteś byłym graczem Fortnite na iPhonie lub iPadzie i zostałeś pozbawiony gry po jej wyrzuceniu z App Store, być może wkrótce znów będziesz mógł się uśmiechać. Rzeczywiście, Epic Games potwierdziło, że Fortnite powróci na przenośne urządzenia Apple. Jednak to ogłoszenie nie oznacza końca historii, a sytuacja wcale nie jest tak prosta, jak można by się spodziewać.

Pojawienie się Fortnite na urządzeniach Apple

Niestety Fortnite nie będzie dostępny w App Store i na ten moment raczej nie będzie tam powrotu. Apple wyrzuciło tę grę z App Store po tym, jak kilka lat temu Epic Games złamało zasady dotyczące zewnętrznych metod płatności. Jednak nowe przepisy UE zmusiły Apple do umożliwienia sklepów z aplikacjami innych firm na iPhone’a, co na zawsze zrewolucjonizuje korzystanie z tych urządzeń. Epic Games potwierdziło już plany uruchomienia własnego sklepu z aplikacjami na iPhone’a, w którym będzie hostowany Fortnite i który umożliwi właścicielom iPhone’a i iPada pobranie go stamtąd.

Obecnie można grać w Fortnite na tych urządzeniach za pośrednictwem usług gier w chmurze, takich jak NVIDIA GeForce Now, ale wrażenia nie są takie same, jak granie w lokalną grę na samym urządzeniu. Nie można zaprzeczyć, że dedykowana aplikacja będzie lepszą opcją dla graczy i wygląda na to, że wreszcie to nastąpi.

Szansa dla graczy z UE

Ale to ogłoszenie niestety nie będzie zbyt interesujące dla graczy spoza UE, ponieważ jest to jedyne terytorium, na którym Apple będzie zmuszony autoryzować sklepy z aplikacjami innych firm. Można jednak oczekiwać, że międzynarodowi prawodawcy będą uważnie monitorować rozwój sytuacji w UE.

Krytyka Apple przez Epic Games

Chociaż ta wiadomość jest świetną wiadomością dla graczy, dyrektor generalny Epic Games Tim Sweeney nie jest zadowolony ze swojej sytuacji. W sieci społecznościowej X oskarżył Apple o „przebiegłość” we wdrażaniu zmian w EU App Store. Apple planuje pobierać opłatę w wysokości 0,50 euro od użytkownika rocznie za aplikacje instalowane w zewnętrznych sklepach z aplikacjami. Kwota ta szybko się zwiększy w przypadku firmy takiej jak Epic Games, zwłaszcza gdy użytkownicy będą pobierać aplikację tak popularną jak Fortnite. Fortnite nie będzie jedyną grą, jaką będzie wystawiać w tym sklepie, więc firma może spodziewać się znacznego wzrostu jej kosztów. Nic więc dziwnego, że Sweeney nie jest zadowolony z rozwoju sytuacji, mimo że Fortnite wkrótce powróci na iPhone’a.

Źródło: www.bing.com