Fortnite na Unreal Engine 5: czy Steam Deck poradzi sobie z technologią nowej generacji Epic?


Steam Deck firmy Valve zrewolucjonizował gry na PC, a jego niestandardowy procesor AMD o mocy 15 W przekroczył oczekiwania i wykonał świetną robotę, zapewniając wrażenia potrójnego A — ale Unreal Engine 5 może być jak dotąd najtrudniejszym wyzwaniem dzięki mikrogeometrii Nanite i technologii RT- oparte na oświetleniu Lumen. To rzeczy następnej generacji – a raczej obecnej generacji – więc to, czy talia sobie z tym poradzi, jest kluczem do jej długoterminowych perspektyw. Aby to przetestować, postanowiliśmy sprawdzić, czy uda nam się uruchomić najnowszą wersję Fortnite ze wszystkimi tymi funkcjami – i wyniki są zaskakujące.

Wszedłem do tego z niewielką optymalizacją. Demo Valley of the Ancient było pokazem slajdów na pokładzie, podczas gdy demo Matrix Awakens City Sample z dużymi cięciami nadal działa głównie w obszarze poniżej 20 klatek na sekundę. Ale co ciekawe, Fortnite jest grywalny, nawet upośledzony przez szereg problemów, które powstrzymują maszynę.

Właściwie uruchomienie gry jest wystarczająco trudne. Największym problemem jest to, że ze względu na brak kompatybilności z technologią zapobiegającą oszustwom Fortnite, gra w ogóle nie będzie działać pod SteamOS, co oznacza, że ​​musisz zainstalować system Windows, aby ją uruchomić. Drugim problemem jest ostrzeżenie Epic przy uruchamianiu gry, informujące nas, że nasz sterownik GPU jest nieaktualny i działa nieoptymalnie – co nie pomoże naszej sprawie.

Unreal Engine 5 ze sprzętowym RT Lumen, Nanite i wirtualnymi cieniami włączonymi na Steam Deck i zestawionymi z Xbox Series S.

Jeśli chodzi o ustawienia, zdecydowałem się ogólnie na wysokie ustawienia na całej planszy – podstawowa próba naśladowania Xbox Series S. Dla jasności, te ustawienia nie służą do tworzenia zoptymalizowanych ustawień dla Fortnite na Steam Deck. Używanie oświetlenia opartego na ray tracingu i nanitów nie jest dobrym pomysłem. Gdyby to działało pod Steam OS, używałbyś bardziej usprawnionych trybów i dążyłbyś do 60 klatek na sekundę. Nasze dzisiejsze eksperymenty są czymś zupełnie innym: chodzi o przetestowanie żywotności najnowocześniejszych funkcji UE5 na Decku.

Wstępne wyniki były także dobra w tej wydajności była naprawdę imponująca – a zestawienie Steam Deck przeciwko Xbox Series S w połączonej grze wieloosobowej, powody stały się jasne. Pomimo wybrania wersji oprogramowania Lumena (zgodnej z konsolami), wydawało się, że to w ogóle nie działa. Jedynym sposobem uzyskania zasadniczo równoważnego oświetlenia globalnego było użycie sprzętowego ustawienia RT Lumen. Z jednej strony używanie sprzętowego RT, gdy konsole przeskakują, to nie lada wyczyn, ale z drugiej strony istnieją powody, dla których firma Epic zdecydowała się na rozwiązanie programowe — jest szybsze — a ta opcja zapewniająca wyższą wydajność nie była dostępna dla ja w moich testach

Mamy więc dobrą i złą wiadomość, jeśli chodzi o nasze ogólne wyniki w Fortnite on the Deck. Na Decku jesteśmy w stanie zbliżyć się do 30 klatek na sekundę – nawet przy sprzętowym RT – ale zła wiadomość jest taka, że ​​musimy użyć tymczasowej super rozdzielczości w trybie wydajności, co oznacza, że ​​- co być może zadziwiające – przeskalujemy obraz z 360p. Z jednej strony TSR naprawdę robi wrażenie, ale z drugiej strony zastanawiam się, czy moglibyśmy uzyskać lepszą jakość obrazu i bardziej stabilną wydajność, gdybyśmy mieli możliwość korzystania z oprogramowania RT, zgodnie z kompilacjami konsoli .

Włącz JavaScript, aby korzystać z naszych narzędzi do porównywania.

Korzystając z systemu powtórek Fortnite, możemy porównywać w pełni dopasowane materiały z rozgrywki przy użyciu dowolnych kombinacji ustawień. Zacząłem więc od porównania różnych tymczasowych opcji superrozdzielczości, od 720p w trybie TSR do natywnego 720p z TAA. Warianty TSR są być może bliższe, niż można by się spodziewać, podczas gdy natywne 720p wykorzystujące TAA jest oczywiście znacznie wolniejsze – ale z drugiej strony renderowanie RT przy liczbie pikseli jest zasadniczo zgodne z serią S. W takim przypadku 19 do 24 klatek na sekundę to całkiem nieźle. imponujące jak na urządzenie podręczne z 15-watowym APU obsługującym zarówno procesor, jak i kartę graficzną. Imponujące jest również to, jak dobrze trzyma się TSR, biorąc pod uwagę, że w trybie wydajności skaluje się z zaledwie 360p. Może to po prostu wynikać ze sposobu, w jaki prezentuje się Fortnite, ale nawet to wygląda dobrze na przenośnym ekranie. Mimo to spójny odczyt 30 klatek na sekundę lub więcej jest nadal nieuchwytny, nawet przy najniższej dostępnej rozdzielczości.

Przeprowadziłem te testy liczby klatek na sekundę z wyłączoną synchronizacją pionową, co pozwoliło na prawidłowe porównanie różnych permutacji. Wydajność TSR w całym klipie wynosi 30,04 kl./s – pamiętaj jednak, że liczba klatek na sekundę jest zarówno powyżej, jak i poniżej tej średniej. Przejście do trybu zbalansowanego TSR powoduje spadek wydajności o osiem procent przy średniej 27,6 kl./s, podczas gdy znacznie czystszy tryb jakości TSR może zebrać tylko 87 procent liczb w trybie wydajności ze średnią 26,2 kl./s. Natywna rozdzielczość 720p zapewnia 22 kl./s – czyli 73 procent przepustowości TSR.

Przechodząc do tego eksperymentu, chciałem powtórzyć wyniki, które widziałem na Decku z Metro Exodus Enhanced Edition pod Windows (nie ma jeszcze obsługi RT w SteamOS), zestawionym z Xbox Series S, z kompromisami w rozdzielczości i obniżoną liczbą klatek na sekundę z 60 fps do 30 fps. Wygląda na to, że ustawienia, które wybrałem, mają niewielki deficyt szczegółów i chciałem zobaczyć, że sprzętowa opcja RT zapewnia rozwiązanie oświetleniowe wyraźnie oparte na RT, które nadal wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku serii S. Mimo to jesteśmy blisko uzyskania przyzwoite 30 klatek na sekundę na Steam Deck, które w ruchu wygląda dość podobnie do serii S – i myślę, że istnieją jasne ścieżki poprawy wydajności (niepoprawne działanie oprogramowania Lumen było dużym rozczarowaniem w moich testach).

Porównanie wydajności przy użyciu różnych wariantów czasowego skalowania superrozdzielczości w zestawieniu z natywną rozdzielczością 720p z TAA.

Należy jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że chociaż świetnie jest korzystać ze wszystkich zaawansowanych funkcji UE5 razem, nie jest to koniecznością – przynajmniej nie w oparciu o Fortnite. Oświetlenie Lumen można wyłączyć, aby uzyskać prostszą, bardziej płaską alternatywę. Alternatywnie można wyłączyć geometrię nanitów lub wirtualne cienie. Istnieją możliwości zwiększenia wydajności, ale wydaje mi się, że pytanie dotyczy tego, w jakim stopniu przyszłe tytuły UE5 koncentrujące się na konsolach będą przede wszystkim dążyć do 60 klatek na sekundę i czy rozwiązania awaryjne będą działać wystarczająco dobrze, jeśli, powiedzmy, trzeba będzie wyłączyć oświetlenie RT. Jest też kwestia rozdzielczości: TSR świetnie współpracuje z Fortnite w skalowaniu z absurdalnie niskich rozdzielczości, ale jak wypadłaby bardziej szczegółowa grafika?

I oczywiście każda gra – nawet ta działająca na tym samym silniku – może mieć bardzo różne wymagania sprzętowe. W tej chwili do przetestowania jest tylko Fortnite, ale przynajmniej z naszym pierwszym działającym przykładem rzeczywistej gry UE5, wydaje się, że zaledwie 1,6 teraflopa szczytowej mocy obliczeniowej GPU Steam Deck w połączeniu z klastrem procesorów o obniżonej wydajności (w stosunku do konsol Sony i Microsoft) wydaje się przynajmniej móc działać w stanie nadającym się do gry.

To był więc interesujący eksperyment – ​​i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jaki następny tytuł UE5 będzie wykorzystywał Lumen i Nanite oraz w jakim stopniu będzie działał na Steam Deck. Uruchamianie przyszłych tytułów UE5 pod SteamOS również będzie interesującym wyzwaniem, biorąc pod uwagę, że korzystając z Windows on the Deck, skutecznie działamy na „domowym terytorium” UE5. To powinno oznaczać dobre lub złe rzeczy dla talii. Niezależnie od tego, naprawdę nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jak skalowalny jest UE5 i do jakiego stopnia Steam Deck poradzi sobie z nową falą wymagających tytułów. W międzyczasie: UE5, Lumen i Nanite działają na urządzeniu przenośnym z zaledwie 15 W mocy? To może być zrobione!





Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=63b8a0edaf1344a2a2ddda0e25860fcf&url=https%3A%2F%2Fwww.eurogamer.net%2Fdigitalfoundry-2023-can-fortnite-with-full-unreal-engine-5-features-run-on-steam-deck&c=1827029210934084303&mkt=fr-fr