Fortnite Maker Epic Games mówi, że Google zepchnęło konkurentów, aby nie uruchamiali sklepów z aplikacjami


Firma Epic Games, która stworzyła przebojową grę Fortnite, oskarżyła Google o więcej zachowań antymonopolowychtwierdząc, że gigant technologiczny „opłacił programistom środkami, możliwościami i chęcią” uruchomienie konkurencyjnych sklepów z aplikacjami.

„Google wydał miliard dolarów na tajne umowy z najlepszymi twórcami aplikacji” – napisali Epic i twórca aplikacji randkowych Match Group we wniosku sądowym w zeszłym tygodniu.

Google nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz, ale rzecznik powiedział Engadget, że sprzeciwi się nowym twierdzeniom, dodając, że nie przeszkadza to programistom w tworzeniu konkurencyjnych sklepów z aplikacjami. „W rzeczywistości program jest dowodem na to, że Google Play uczciwie konkuruje z licznymi rywalami dla programistów, którzy mają wiele możliwości wyboru systemów operacyjnych i sklepów z aplikacjami” – powiedział Google.

To posunięcie oznacza najnowszy zwrot w długotrwałym procesie sądowym firmy Epic z Google. W istocie Epic argumentuje, że Google nielegalnie zmusza twórców aplikacji do korzystania z usługi przetwarzania płatności, która pobiera obowiązkowe prowizje do 30%. Epic również pozwał Apple w związku z mniej więcej tym samym problemem, przegrywając pierwszą dużą rundę w sądzie i obecnie spierają się apelacje.

Zarówno Google, jak i Apple utrzymują, że ich zasady są uczciwe i mieszczą się w standardowych praktykach branżowych. Obie firmy wyrzuciły Fortnite ze swoich sklepów z aplikacjami w 2020 roku, po tym, jak Epic zmienił kod w swojej aplikacji w celu obejścia systemów płatności Google i Apple.

Niemal odkąd procesy sądowe rozpoczęły się dwa lata temu, firma Epic starała się: przekształcić postępowanie w referendum w sprawie wielkich technologii i większe obawy, które ludzie oskarżają o zachowania antymonopolowe w branży. Pozwy są uważnie śledzone przez ekspertów antymonopolowych, którzy również obserwują posunięcia amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, który podobno rozważa własne pozwy przeciwko firmom. Prawodawcy w Waszyngtonie dyskutują również o nowych przepisach antymonopolowych, które mogą zmusić firmy technologiczne do: zmienić sposób prowadzenia działalności.Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=6344b911bbe34bd89a2d85adcd9aeef3&url=https%3A%2F%2Fwww.cnet.com%2Ftech%2Fmobile%2Ffortnite-maker-epic-games-says-google-pushed-competitors-not-to-launch-app-stores%2F&c=2245684650171224118&mkt=fr-fr