Epic musi zapłacić 245 milionów dolarów po zwabieniu klientów do zakupów w „Fortnite”.


Marketing Epic Games w związku z pozwem w App Store

Federalna Komisja Handlu sfinalizowała nakaz ukarania Epic Games grzywną w wysokości 245 milionów dolarów za tak zwane „ciemne wzorce” w „Fortnite”, które skłoniły graczy do dokonywania niechcianych zakupów w grze.

W ramach skargi FTC oświadczyła, że ​​Epic użył „ciemnych wzorców” w projekcie systemu menu i interfejsu gry, aby ułatwić graczom dokonywanie niezamierzonych zakupów przedmiotów w grze. Obejmowało to układy przycisków uznane przez FTC za sprzeczne z intuicją i niespójne, ułożone w taki sposób, aby gracz mógł łatwo nacisnąć niewłaściwy przycisk i zainicjować płatność.

Twierdzono również, że Epic ułatwiał dzieciom dokonywanie zakupów bez konieczności uzyskania zgody rodziców. Bez żadnego zezwolenia na zakup dzieci mogły szybko osiągnąć ogromną sprzedaż, a wszystko to bez wcześniejszego sprawdzania z rodzicami.

Firma Epic została również oskarżona o blokowanie lub grożenie zablokowaniem kont klientów, którzy po zakupie przystąpili do kwestionowania nieautoryzowanych obciążeń z firmami obsługującymi karty kredytowe.

Komisja głosowała 4-0 za zatwierdzeniem skargi i nakazu przeciwko Epic, w tym grzywny w wysokości 245 milionów dolarów. Nakaz uniemożliwia również Epic obciążanie konsumentów przy użyciu ciemnych wzorców lub bez uzyskania pozytywnej zgody, a także uniemożliwia Epic blokowanie kont po nieautoryzowanych sporach dotyczących opłat.

245 milionów dolarów zostanie rozdzielone przez FTC na niewielką listę typów konsumentów, których to dotyczy, w Stanach Zjednoczonych. W momencie publikacji FTC nie określiła jeszcze, w jaki sposób będzie obsługiwać proces zwrotu pieniędzy, ale zachęca konsumentów do sprawdzania aktualizacji na dedykowanej stronie w witrynie internetowej FTC.Źródło : https://appleinsider.com/articles/23/03/18/ftc-finalizes-epics-245m-fine-over-fortnite-dark-pattern-usage