Epic Games odrzuca ofertę Google na Fortnite w Sklepie Play wynoszącą 147 milionów dolarów

Google kontra Epic: Google oferuje firmie Epic Games 147 milionów dolarów za uruchomienie Fortnite w Sklepie Play

Bitwa między Google a Epic Games trwa, a Google potwierdza, że ​​zaoferowało firmie Epic Games 147 milionów dolarów w zamian za włączenie Fortnite do Sklepu Play jako gry Google Play.

Umowa ta, przedstawiona w 2018 roku przez wiceprezesa Google ds. partnerstw w zakresie gier, przewidywała wynagrodzenie twórcy gier wideo przez okres trzech lat.

Próba zapobiegania innym popularnym wydawcom gier

Wygląda na to, że ta oferta Google została złożona w celu uniemożliwienia innym popularnym wydawcom gier, takim jak między innymi Blizzard, Netease, Valve, całkowite ominięcie Sklepu Google Play.

Jednak po odmowie przyjęcia oferty przez firmę Epic Games, Fortnite uruchomiono bezpośrednio na jej stronie internetowej, umożliwiając twórcy gier wideo ominięcie prowizji Google Play Store i sprzedaż V-dolców bezpośrednio konsumentom.

Kilka miesięcy po premierze Fortnite na Androida firma Epic Games złożyła pozew przeciwko Google, zarzucając firmie naruszenie przepisów antymonopolowych.

Prognozy Google dotyczące utraconych przychodów

Po tym, jak kilka lat temu firma Epic Games zdecydowała się porzucić oficjalny sklep z aplikacjami na Androida na rzecz Google Play Store, Google zdecydowało się zaplanować odejście wszystkich głównych twórców gier mobilnych ze Sklepu Play.

Google przewidział, że brak gry w Sklepie Play spowoduje utratę przychodów w wysokości od 130 do 250 milionów dolarów, a jeśli inni wydawcy gier pójdą za przykładem Epic, może to spowodować dodatkową stratę w wysokości 3,6 miliarda dolarów.

Firma obawiała się, że twórcy gier porzucą Sklep Play, natomiast Epic Games wykorzystało te same dokumenty, aby udowodnić, że Google Play Store ma monopol na dystrybucję aplikacji na Androida.

Źródło: www.bing.com