ownicy walczą o przetrwanie. Teraz Fortnite staje się narzędziem edukacyjnym o potencjalnie ogromnym zasięgu.

Jak Fortnite może pomóc w edukacji o Holokauście

Z każdym rokiem, gdy umierają ostatni ocaleni z Holokaustu, pytanie o to, jak pamięć o nim zostanie podtrzymana, staje się coraz bardziej palące. I chociaż gra wideo może nie wydawać się oczywistą odpowiedzią, projektant gier Luc Bernard błaga, by się z tym nie zgodzić.

AI jako zagrożenie dla pamięci o Holokauście

Bernard, żydowski twórca pierwszej edukacyjnej gry wideo o Holokauście, Światło w ciemności, ma jedną poważną obawę: że w przypadku braku świadków technologia sztucznej inteligencji (AI) może zostać wykorzystana do podważenia historycznej prawdy o uprzemysłowionej przez nazistów rzezi europejskich Żydów. „AI będzie bardziej niebezpieczna niż media społecznościowe – nie jesteśmy na to przygotowani” – mówi ze swojego domu w Los Angeles.

To było zabawne, choć niepokojące, widzieć w sieci fałszywe zdjęcia Donalda Trumpa próbującego wymknąć się nowojorskim gliniarzom. Ale wyobraź sobie tylko szkody, jakie można by wyrządzić, gdyby negacjoniści Holokaustu wykorzystali sztuczną inteligencję do osłabienia wiary w autentyczność istniejących dowodów wizualnych. „Widziałeś, jak dobre są te zdjęcia Trumpa – to się wydarzy. Daję mu pięć lat, a nawet mniej. Ci, którzy przeżyją, umrą, a potem wszystko wymknie się spod kontroli” – mówi Bernard. „Szczerze uważam, że zdjęcia AI są najbardziej niebezpieczne dla świadomości Holokaustu, ponieważ wcześniej mogliśmy to udowodnić ze zdjęciami. Więc mamy przejebane.

Fortnite jako narzędzie edukacyjne

Bernard jest tak zaniepokojony przyszłością, którą podąża Światło w ciemności, który został wydany w lutym, poprzez zbudowanie cyfrowego muzeum Holokaustu w popularnej grze akcji firmy Epic Fortnite. Oddzielne muzeum budowane poza grą, zawierające „mroczniejsze szczegóły”, będzie dostępne za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji. Oba powinny zostać uruchomione w maju.

Fortnite szacuje się, że ma około 400 milionów zarejestrowanych kont, co daje Bernardowi dostęp do ogromnej młodej publiczności. „Wszyscy mówią o metawszechświecie, prawda?” on mówi. „Zapomnij o tym. Wszystkie inne Metaverse są martwe. Fortnite stanie się nim”.

Zaczęło się od gry w stylu Battle Royale – konkursu, w którym użytk