Apple zamyka konto programisty Epic Games w związku z walką o opłaty w App Store.

Apple zamknął konto programisty Epic Games, twórcy gry wideo Fortnite, oznajmił w ubiegłą środę ostatnią eskalację zaciekłego sporu między obiema firmami w sprawie opłat App Store pobieranych przez producenta gier wideo.

Naruszenie ustawy o rynkach cyfrowych

Epic Games oświadczyło, że zamierza wykorzystać konto programisty do przeniesienia swojego sklepu internetowego, Epic Games Store, a także gry Fortnite na urządzenia z systemem iOS w Europie. „Jest to poważne naruszenie ustawy o rynkach cyfrowych i pokazuje, że Apple nie ma zamiaru pozwolić na prawdziwą konkurencję na urządzeniach z systemem iOS” – stwierdziło Epic Games.

„Zabezpiecz konto programisty, zaczynamy!” – powiedział twórca gry w poście na X, dawniej Twitterze, zaledwie kilka tygodni temu.

Bieżące problemy prawne

Apple i Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz. W styczniu Apple zaproponował pewne zmiany przed ostatecznym terminem przypadającym na 7 marca, aby spełnić określone warunki ustawy o rynkach cyfrowych – przepisów mających na celu ułatwienie europejskim użytkownikom przełączania się między konkurencyjnymi usługami.

Firma podała, że ​​umożliwi alternatywne sklepy z aplikacjami na iPhone’y i opcję rezygnacji z systemu płatności w aplikacji, ale ustali „podstawową opłatę technologiczną” w wysokości 50 centów za użytkownika konta rocznie dla programistów, którzy przestrzegają nowego systemu .

Batalia prawna pomiędzy Epic Games a Apple

Obie firmy toczą spór prawny od 2020 r., kiedy producent gier wideo zarzucił, że praktyka Apple polegająca na pobieraniu do 30% prowizji od płatności w aplikacjach na iPhone’ach i innych urządzeniach narusza zasady amerykańskiego prawa konkurencji. Deweloper Fortnite zarzucił również w środę, że zamykając jego konto programisty, Apple wyeliminował jednego z największych potencjalnych konkurentów Apple App Store.

Źródło: www.yahoo.com