Apple blokuje Epic Games w Europie: saga trwa.

Apple blokuje Epic Games w Europie

Kontrowersyjna decyzja

Apple zaostrzył swój konflikt z Epic Games, uniemożliwiając twórcy Fortnite uruchomienie własnego sklepu internetowego na iPhone’ach i iPadach w Europie. Akcja jest następstwem batalii prawnej wszczętej w 2020 roku przez firmę produkującą gry, w której zarzucono, że praktyka Apple polegająca na pobieraniu do 30% prowizji od płatności w aplikacji na urządzeniach iPhone stanowi naruszenie amerykańskich przepisów antymonopolowych.

Zagadnienia, których to dotyczy

Konkurencja ze strony organów regulacyjnych i rywali takich jak Epic, aby utorować drogę alternatywnym sklepom na urządzeniach Apple, stanowi poważne zagrożenie dla zysków giganta z Doliny Krzemowej i jego kontroli nad własnym ekosystemem. Europejscy prawodawcy zmuszają Apple do zezwolenia takim sklepom zewnętrznym na mocy ustawy zwanej ustawą o rynkach cyfrowych (DMA), która zacznie obowiązywać w tym tygodniu.

Niechęć Apple’a

Epic próbował wykorzystać DMA, ale Apple zablokował te wysiłki, powołując się na naruszenia umów przez firmę w przeszłości w ramach długotrwałego sporu prawnego. Apple zamknął nowe konto programisty utworzone przez firmę Epic w Szwecji. Zgodnie z nowym prawem europejskim Apple musi zezwolić na sklepy stron trzecich na swoich urządzeniach. Konta programistów są ważne, ponieważ twórcy oprogramowania nie mogą bez nich rozpowszechniać aplikacji na iPhone’ach i iPadach.

Silne reakcje

Firma Epic twierdziła, że ​​likwidując swoje konto, Apple wyeliminował jednego z największych potencjalnych konkurentów Apple App Store. „Jest to poważne naruszenie DMA i pokazuje, że Apple nie ma zamiaru pozwolić na prawdziwą konkurencję na urządzeniach z systemem iOS” – stwierdziło Epic Games. Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

Źródło: www.bing.com