FIFA 23 vs. FIFA 22 – porównujemy funkcje i rozgrywkę


Wrzesień 2022 z pewnością będzie szczęśliwym miesiącem dla wszystkich fanów gier z serii FIFA! Znana jest już data premiery kolejnej odsłony tej kultowej serii. Jakie zmiany wprowadza FIFA 23 w porównaniu do swojej poprzedniczki?

FIFA 23 – Ostatnia część kultowej serii?

Seria FIFA to z pewnością ogromny kawałek historii w świecie gier wideo. FIFA 23, której premiera zapowiadana jest na 30 września 2022 roku, ma być jak na razie ostatnią z kultowych serii wyprodukowanych przez Electronic Arts. FIFA 23 będzie swego rodzaju pożegnaniem serialu w jego obecnej formie. Twórcy gry zapowiedzieli szereg zmian, które mają z hukiem zamknąć ten rozdział historii. Już w lipcu 2023 roku rozpocznie się nowa era. Od tej pory fani wirtualnej piłki nożnej będą mogli grać w EA SPORTS FC

Jakimi nowymi funkcjami FIFA 23 zaskoczy graczy?

FIFA to z pewnością jedna z najpopularniejszych gier piłkarskich w historii. Wychodząc spod szyldu EA Sports, seria zaskakuje swoich fanów nowymi ulepszeniami i funkcjami w każdej części. Również tym razem twórcy gry dołożyli wszelkich starań, aby najnowsza FIFA 23 przyniosła graczom kolejne wyzwania, niezapomniane emocje i lepsze wrażenia estetyczne.

Następny poziom HyperMotion

Wprowadzona do gry FIFA 23 technologia HyperMotion2 pozwoli na dwukrotne rozszerzenie bazy danych Motion Capture. Dzięki temu ulepszeniu do gry dodano ponad 6000 niezwykle realistycznych animacji piłkarzy i kobiet.

HyperMotion to technologia, która ma szczególny wpływ na realizm całej gry. Nowa generacja HyperMotion wprowadza do gry szybszy i bardziej realistyczny ruch całego zespołu. Animacja ruchu zawodniczek również stanie się bardziej naturalna – bazuje na rzeczywistym ruchu kobiet podczas meczu.

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Świata

EA Sports wprowadza kolejną funkcję do najnowszej odsłony. Gracze będą mieli dostęp do międzynarodowych rozgrywek piłkarskich, takich jak FIFA Women’s World Cup Australia i Nowa Zelandia 2023 oraz FIFA World Cup Qatar 2022! Oczekuje się, że udział w tych wydarzeniach sportowych będzie całkowicie bezpłatny dla właścicieli gry FIFA 23 po aktualizacjach, które zostaną dodane wokół dat tych wydarzeń sportowych.

Powrót Juventusu Turyn i wykluczenie drużyn rosyjskich

Twórcy gry od dawna zapowiadają nieobecność rosyjskich klubów w najnowszej odsłonie FIFA. Słowa dotrzymali, dlatego w dalszej części serii nie zobaczymy ani reprezentacji Rosji, ani żadnych rosyjskich drużyn. Przedstawiciele Electronic Arts jednoznacznie potwierdzili swój sprzeciw wobec działań Rosji. Ta decyzja świadczy również o solidarności z narodem ukraińskim.

Jednak nieobecność rosyjskich drużyn i samej reprezentacji Rosji w najnowszej FIFA 23 to nie jedyna zmiana w liczbie drużyn obecnych w grze. Po trzyletniej nieobecności Juventus Turyn wraca do gry. Wszystkich fanów włoskiej drużyny z pewnością ucieszy taka zmiana.

Drużyny kobiece jako jedna z nowości w FIFA 23

Najnowsza odsłona gry w kultowej serii FIFA niesie ze sobą szereg istotnych zmian i nowych funkcji. Jednym z nich jest wprowadzenie do gry kobiecych drużyn z lig Barclays FA Women’s Super League i Division 1 Arkema. W żadnej z poprzednich części gry coś takiego nie miało miejsca. Deweloperzy zapowiedzieli też, że dzięki technologii HyperMotion2, która zostanie wprowadzona do gry FIFA 23, animacje w kobiecej piłce nożnej wejdą na zupełnie nowy poziom.

Przeczytaj więcej o Data premiery gry FIFA 23, nowa rozgrywka i wczesny dostęp!

FIFA 23 kontra FIFA 22 – kluczowe zmiany

W tym roku EA Sports wypuszcza pod swoim szyldem ostatnią odsłonę serii FIFA. Nie będzie zaskoczeniem, że dołożyli wszelkich starań, aby gra była bardziej wciągająca i realistyczna niż wszystkie poprzednie części. Jakich zmian można się spodziewać w najnowszej odsłonie? Czy rzeczywiście będą tak spektakularne?

Grafika – porównanie z FIFA 22

EA Sports, zapowiadając premierę gry FIFA 23, podzieliło się częściami rozgrywki. Obejmowały one fragmenty gry, rzuty wolne i ruchy graczy.

Wszystko to porównano do FIFA 22. Zmiany w grafice widać na pierwszy rzut oka. Gdzie są największe różnice?

  • Wygląd piłkarzy – odświeżono twarze gwiazd sportu. Ponadto nieznacznie zmodyfikowano ich mimikę twarzy oraz zaktualizowano stroje graczy;
  • Publiczność – publiczność obecna na trybunach jest bardziej zróżnicowana dzięki nowym strojom. Publiczność zna też więcej pieśni;
  • Ruch zawodniczek – dzięki technologii HyperMotion ruch zawodniczek jest dużo bardziej naturalny i kobiecy.

Wszystkie zmiany w najnowszej odsłonie FIFA można określić jako dużo bardziej realistyczne. Wygląda na to, że korzystając z najnowszych technologii, twórcy gry dążą do jak największej łatwości i realizmu podczas rozgrywki.

Funkcja gry krzyżowej

Crossplay to funkcja, która pozwoli rywalizować między przeciwnikami na różnych platformach. Muszą jednak należeć do tego samego pokolenia. W najnowszej odsłonie gry, FIFA 23, funkcja crossplay zostanie rozszerzona o szereg nowych trybów. Zwiększono również liczbę platform, które obejmuje ta funkcja. Funkcja crossplay nadal będzie miała pewne istotne ograniczenia. Właściciele różnych generacji gry nie będą mogli grać razem, tylko posiadacze tej samej wersji gry będą grać razem.

Źródło : https://blog.kinguin.net/fifa-23-versus-fifa-22-comparing-features-and-gameplay