Wszystko, co musisz wiedzieć o platformie gier online i systemie tworzenia


Moc tworzenia i pełnej kontroli świata wydaje się niewyobrażalna, chyba że mówimy o wirtualnym. A Roblox pozwala ci to zrobić. Służy jako bezpłatna platforma społecznościowa, która udostępnia różnorodne gry i doświadczenia, w których można uczestniczyć, oferując jednocześnie solidny system czatu.

Gracze mogą tworzyć własne niestandardowe awatary, przeglądając zestaw opcji, takich jak włosy, ubrania, akcesoria i emotikony. Następnie za pomocą kilku kliknięć możesz wybrać serwer i wskoczyć w sam środek sesji gry. Tutaj możesz unikać policji, grać w strzelankę dla wielu graczy lub nawiązywać nowe znajomości we wbudowanym Robloxian Highschool, żeby wymienić tylko kilka.


© Dostarczone przez Indian Express


Counter Blox to bootlegowa wersja Counter-Strike: Global Offensive, działająca według podobnych zasad co oryginał. (Zrzut ekranu)

Stworzony przez Davida Baszuckiego i Erika Cassela w 2004 roku, Roblox odnotował gwałtowny wzrost w drugiej połowie 2010 roku, kiedy YouTuberzy zaczęli go używać do tworzenia memów lub grania w bootlegowe wersje popularnych gier. Blokada wywołana pandemią była kolejną siłą napędową, zachęcającą dzieci z całego świata do zarejestrowania się i wzajemnej interakcji, co w sierpniu 2020 r. przeniosło bazę graczy do ponad 164 milionów aktywnych użytkowników. Odbyło się również kilka wirtualnych koncertów, podobnych do Fortnite , gdzie artyści tacy jak Zara Larrson i Twenty One Pilots występowali na wielu międzywymiarowych scenach.

Przeczytaj także: |Elden Ring do God of War: Ragnarok, 10 najbardziej oczekiwanych gier wideo 2022 r.

Studio Roblox

Poza aspektem konsumenckim, Roblox zawiera oprogramowanie do pobrania o nazwie Roblox Studio, które jest podstawowym silnikiem gry. Gracze mogą go używać do tworzenia wirtualnych przestrzeni i obiektów, majstrując przy modelach 3D lub kodując je za pomocą języka programowania „Lua”, aby tworzyć nowe tryby gry, w które mogą grać inni.

Etap montażu nie wymaga jednak znajomości kodowania. Podobnie jak Unreal Engine 4, użytkownicy mogą bezpośrednio importować i wchodzić w interakcje z dostarczonymi szablonami, aby skalować i zmieniać rozmiar, zmieniać kąty i przesuwać je za pomocą przeciąganych osi.


© Dostarczone przez Indian Express


Modelowanie drzewa w Roblox Studio. (Zrzut ekranu)

Wbudowana karta właściwości dodaje głębi Twoim modelom, oferując opcje kolorów, suwak przezroczystości, cienie i odbicia. Pozwala nawet wybierać tekstury. Kolizje można również włączyć za pomocą prostego pola wyboru, aby twoja postać nie przechodziła przez modele lub ściany jak hologram

Po zakończeniu tworzenia gry lub wirtualnego pokoju użytkownicy mogą opublikować ją dla każdego lub ustawić ją jako „prywatną” lub „tylko dla znajomych”, przechodząc do ustawień uprawnień. Można również wybrać, na jakich urządzeniach będzie działać gra – PC, telefon, tablet czy konsole.

Przeczytaj także: |„Letterboxd” 101: Wszystko, co musisz wiedzieć o platformie mediów społecznościowych dla miłośników filmów

Wykorzystywanie Robuxa i programistów podrzędnych

Robux to zasadniczo wirtualna waluta używana do robienia zakupów w grze. Większość z nich jest kosmetyczna, podczas gdy inne poprawiają wrażenia z gry Roblox, odblokowując płatne gry. Na przykład w miejskich trybach symulacyjnych gracze mogą kupować dopalacze, które przyspieszają postęp lub dają im dodatkowe pieniądze na wykonanie pewnych zadań, zamiast zarabiać je w trakcie rozgrywki. Są to tak zwane mikrotransakcje i generalnie są niemile widziane ze względu na to, jak bardzo są manipulacyjne – zapewniają nieuczciwą przewagę tym, którzy są gotowi za to zapłacić.


© Dostarczone przez Indian Express


Robux można kupić w pakietach lub poprzez system miesięcznych subskrypcji. (Zrzut ekranu)

Walutę w grze można nabyć w oficjalnym sklepie w pakietach, za które będziesz musiał zapłacić prawdziwymi pieniędzmi. Wydawanie najniższego poziomu, 4,99 USD (około 372 rupii), daje 400 Robuxów, podczas gdy najwyższa kwota, 19,99 USD (około 1490 rupii), daje 1700, umożliwiając kupowanie ulepszeń i umiejętności dla postaci podobnych do LEGO. Istnieje również miesięczny model subskrypcji o nazwie Roblox Premium, który zapewnia bonus Robux, o ile masz do niego dołączoną kartę.

Firma była wielokrotnie krytykowana za praktyki wyzysku, w których dzieci wydawały duże kwoty pieniędzy na platformie bez zgody rodziców. Ponadto zdarzały się przypadki, w których konta, które zgłosiły obciążenia zwrotne lub zażądały zwrotu pieniędzy, zostały usunięte lub gracze zostali zwabieni na klikanie pobieżnych linków w zamian za darmowe Robuxy.

Przeczytaj także: |Pełne ukończenie Dying Light 2 zajmie 500 godzin

Teraz, aby być uczciwym, istnieją sposoby na zarabianie darmowej waluty, które polegają głównie na stworzeniu gry Roblox z jakąś formą monetyzacji lub polecaniu znajomych za pomocą programu partnerskiego. Jednak w połowie 2021 roku kanał dziennikarstwa śledczego na YouTube – „Ludzie tworzą gry” oskarżył studio o wykorzystywanie programistów dla dzieci. Wymagałoby to obiecania „poważnej gotówki” w zamian za spieniężone gry, podczas gdy w rzeczywistości oferowanie im niewielkich lub zerowych pieniędzy.

Aby to zobrazować, Steam ma 30-procentowy udział w całej swojej sprzedaży, podczas gdy w Epic Games wartość ta wynosi 12 – dlatego wielu deweloperów decyduje się na wydawanie tam gier. Roblox stosuje podobną formułę, co platforma Steam, ale pozostałe 70 procent płaci w Robux – wirtualnej walucie, która nie ma rzeczywistej wartości. Teraz, jeśli jakikolwiek użytkownik zamierza narysować te Robuxy i zamienić je w prawdziwą walutę, minimalna kwota wypłaty wynosi 100 000 Robuxów, co odpowiada 1000 USD. Oznacza to, że jeśli zdarzyło Ci się zarobić 950 USD w wirtualnej walucie, Twoja realna wypłata nadal wynosi 0 USD. Równie dobrze możesz poczekać do następnego miesiąca, aż więcej graczy wskoczy do twojej gry, lub wrzucić do niej ciężko zarobionego Robuxa.


© Dostarczone przez Indian Express


Płacąc określoną kwotę Robux, programiści mają szansę na reklamowanie swoich gier na stronie internetowej. (Źródło zdjęcia: Roblox)

Stale rosnąca baza graczy Robloxa utrudnia odkrycie mniejszych gier z ogromnego oceanu tego, co firma uważa za „najlepsze gry”. Aby odnieść sukces, można się spieszyć i nie tracić nadziei lub zapłacić Robloxowi za reklamę swojej gry.

W tym celu użytkownik musi zamienić swoje pieniądze na Robuxa, a następnie wziąć udział w aukcji, aby zdobyć miejsca reklamowe. Potem jest to kwestia przypadku. Krótko mówiąc, programiści dla dzieci inwestują w grę więcej pieniędzy, zamiast faktycznie zarabiać.

Przeczytaj także: |Czym jest Twitch i jak działa?

System komunikacji i nękanie

W przeciwieństwie do zagraconego interfejsu czatu Minecrafta, Roblox oferuje czystsze rozwiązania. Istnieje system czatu tekstowego, który wyświetla dymek na głowie, ułatwiając graczom rozpoznanie, kto z kim rozmawia. Dostępna jest również funkcja czatu głosowego, ale aby uzyskać do niej dostęp, trzeba mieć ukończone 13 lat. I tak, rodzice mogą kontrolować, z kim komunikują się ich dzieci, i istnieją filtry gier, które są niedostępne dla nieletnich.


© Dostarczone przez Indian Express


System komunikacji w Robloxie wyświetla dymek na czubku głowy twojego awatara. (Zrzut ekranu)

Ale elementy pozbawione skrupułów trafiają do środka. Może to być oszukiwanie dzieci ich ciężko zarobionych przedmiotów za pomocą wbudowanego systemu handlu lub robienie czegoś tak okropnego, jak wysyłanie nieodpowiednich wiadomości. W rzeczywistości tak było w przypadku jednego z programistów Robloxa, który przez wiele miesięcy polował na dziewczynę. Jak na ironię, kiedy incydent wyszedł na jaw, ofiara została zawstydzona za „próbę zrujnowania komuś życia”. Chociaż konto dewelopera zostało wkrótce zbanowane, nie było ani słowa o rzeczywistych reperkusjach.

Ponadto na całej platformie znajdują się treści dla dorosłych, a kasyna czarnorynkowe i wirtualne kluby erotyczne/ze striptizem zajmują centralne miejsce. Jednak firma może tylko zamknąć te pokoje / gry zamiast je moderować lub regulować, biorąc pod uwagę, że większość użytkowników korzysta z aplikacji innych firm do komunikacji. A przynajmniej jest to wymówka, na którą ciągle wracają.

W połowie 2020 r. śledztwo prowadzone przez Szybka firma doprowadziło do odkrycia, że ​​wiele cyfrowych imprez erotycznych było w rzeczywistości prowadzonych przez dzieci w wieku poniżej 17 lat. Nazywane „grami mieszkaniowymi”, te przestrzenie służyły jako wolna przystań dla każdego, kto chciał wyrzucić swoje dewiacje. Gracze tworzyli nagie postacie, odgrywali role i kazali im wykonywać czynności seksualne, z opcjami, które pozwalały im zmieniać pozycje. Inni po prostu używali obelg i obraźliwych żartów.

Znalezienie gry na mieszkanie jest trudnym zadaniem i w większości przypadków twórcy dzieci sami je tworzyli. Proces polegał na zapłaceniu pewnej kwoty Robux właścicielowi na jakimś prywatnym serwerze Discord, który oferował szablony i kod do gry. Kupujący poprawiłby wtedy niektóre aspekty, reklamował to jako własny klub erotyczny i, jak można się spodziewać, zyskałby większą przyczepność niż miałby, gdyby stworzył własną oryginalną grę.

Aby wejść do takich klubów, klienci musieliby kupić wirtualne koszulki lub przedmioty za pośrednictwem Robuxa, który trafia do kieszeni twórcy, zanim ostatecznie trafi z powrotem do firmy. Dobrze prosperujące środowisko ułatwia również pedofilom przygotowywanie dzieci do wykorzystywania seksualnego, chociaż większość moderatorów twierdzi, że odpędza podejrzane osoby ze swoich serwerów. Wymagałoby to skonfigurowania filtrów wiadomości, słuchania ich głosów i blokowania tych, którzy oferują udostępnianie nielegalnych zdjęć na Snapchacie.

Przeczytaj także: |CES 2022: Sony przedstawia zestaw słuchawkowy PlayStation VR 2 z nowymi kontrolerami Sense

Zdarzały się również przypadki przemocy seksualnej w grze, zwłaszcza w 2018 roku, kiedy matka z USA zauważyła, że ​​awatar jej 7-letniej dziewczynki został zgwałcony przez dwie osoby. W tym czasie Roblox zbanował gracza i przeprosił ofiarę oraz jej rodzinę i dowiedział się, że ich system ochrony został zhakowany i naruszony. Sprawca zmodyfikował kod, aby pojawiły się niestandardowe animacje, które dodały również męskie genitalia.

Wygląda na to, że niektórych z tych problemów można było uniknąć, gdyby tylko Roblox miał lepszą moderację treści. Samo wdrożenie systemu sprawdzania i zatwierdzania gier przed hostingiem może radykalnie poprawić wrażenia dzieci. Dodanie procesu weryfikacji w celu ograniczenia łatwości tworzenia nowych kont lub po prostu dodanie silniejszego systemu płatności, który wymaga bezpośredniego uwierzytelnienia rodziców, jest również świetnym rozwiązaniem. Ale firma nadal wybiera bezpieczniejszą drogę i zakazuje ludziom zamiast dodawać odpowiednie środki, co byłoby kosztowne.

Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=0B99D7DD1F644946ACDFF1F76780752D&url=https%3A%2F%2Fwww.msn.com%2Fen-in%2Ffinance%2Ftopstories%2Froblox-all-you-need-to-know-about-the-online-gaming-platform-and-creation-system%2Far-AASCGTx&c=15024204080784905195&mkt=fr-fr