Windows 11 nadal nie jest tak naprawdę szybszy niż Windows 10, pomimo sugestii Microsoftu


Po powrocie do wydarzenia Architecture Day 2021, kiedy Intel podzielił się podstawowymi szczegółami projektowymi swojej architektury procesora Alder Lake, firma stwierdziła, że ​​system Windows 11 został zoptymalizowany w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać architekturę Performance Hybrid firmy Alder Lake i nową technologię Thread Director który pomaga w planowaniu zadań systemu Windows 11.

Poza tym Microsoft twierdził przy innej okazji, że Windows 11 został zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wykorzystać dostępny sprzęt i wyjaśnił, jak to zrobił. Chociaż początkowo tak nie było, twierdzenia Microsoftu z pewnością zaczęły się potwierdzać, ponieważ system Windows 11 był postrzegany jako doganiający i nadążający za systemem Windows 10, przynajmniej w przypadku niektórych obciążeń.

Wracając do dyskusji na temat hybrydowych procesorów Intela, PCWorld przetestował procesor Raptor Lake-S Core i9-13900K w systemie Windows 11 22H2 i porównał go z systemem Windows 10 22H2. Raptor Lake zastępuje Alder Lake i jest zbudowany na tej samej architekturze Performance Hybrid.

Chociaż z pewnością były przypadki, w których system Windows 11 był lepszy, było też wiele scenariuszy, w których tak nie było. A system Windows 10 również wyprzedził kilka razy. Oto dane porównawcze dotyczące edycji zdjęć i wideo w PugetBench i Procyon UL:

Następnie mamy wyniki w Cinebench (renderowanie), Nero Score, który testuje procesor, tagowanie zdjęć AI i wydajność kodeka AVC (H.264). Istnieje również Handbrake, który testuje konwersję lub transkodowanie kodeków wideo:

Następnie mamy testy Chrome 107, wyniki testów porównawczych Office firmy Procyon i test Crossmark Enterprise firmy Bapco.

Wreszcie mamy wyniki gier, które pokazują prawie identyczną wydajność w obu systemach operacyjnych, z wyjątkiem przypadku Counter Strike globalna ofensywaktóry jest znany jako tytuł jednowątkowy:

Windows 11 22H2 kontra Windows 10 22H2

Ogólnie rzecz biorąc, wygląda na to, że najnowsze wersje Windows 11 i Windows 10 wciąż wymieniają się ciosami, tak jak miało to miejsce, gdy system Windows 11 został po raz pierwszy udostępniony. Zasadniczo istnieją jednocyfrowe różnice w wydajności w jedną lub drugą stronę.

Źródło: PCWorld (YouTube)





Źródło : https://www.neowin.net/news/windows-11-is-still-not-really-faster-than-windows-10-despite-what-microsoft-suggested/