Największy fiński dziennik ukrywa informacje o wojnie na Ukrainie w grze wideo – Helsingin Sanomat

Największy fiński dziennik ukrywa informacje o wojnie na Ukrainie w grze wideo

Redaktor naczelny Helsingin Sanomat, Antero Mukka, powiedział, że gazeta musiała wykazać się kreatywnością w próbach złamania rosyjskich ograniczeń medialnych i zdecydowała się ukryć artykuły o wojnie na Ukrainie w popularnej wśród młodych Rosjan strzelance Counter-Strike. Rosja zakazuje swobodnego relacjonowania i odmawia Rosjanom dostępu do treści medialnych produkowanych za granicą, odkąd rozpoczęła wojnę na Ukrainie.

Co zrobiła gazeta?

Gazeta stworzyła własną mapę rozdartego wojną słowiańskiego miasta, nadając mu nazwę „wojena” – rosyjskie słowo oznaczające wojnę, którego używanie jest zabronione w Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. W tajnym pomieszczeniu w grze, nazwanym „właścicielka”, gazeta dostarcza Rosjanom własne artykuły i dokumentację, np. o masakrach w Buczy i Irpinie, a także o ofiarach armii rosyjskiej tam na Ukrainie.

Dlaczego?

Redaktor naczelny Helsingin Sanomat powiedział, że gazeta nie szukała zgody Valve, producenta gry, ponieważ gra pozwala użytkownikom tworzyć i dodawać własne treści do swojej platformy. „Jeśli niektórzy młodzi mężczyźni w Rosji, tylko z powodu tego meczu, pomyślą przez kilka sekund, co dzieje się na Ukrainie, to warto” – dodał.

Jakie są konsekwencje?

Rosja zdelegalizowała również akt dyskredytacji sił zbrojnych wkrótce po inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. Zatrzymano ojca, a jego 13-letnią córkę umieszczono pod opieką państwa po tym, jak narysowała obrazek przedstawiający rosyjskie pociski spadające na ukraińską matkę z dzieckiem, co skłoniło dyrektora szkoły do wezwania policji. Aleksiej Moskalow, skazany na dwa lata kolonii karnej pod zarzutem kompromitacji sił zbrojnych, przed ogłoszeniem wyroku uciekł z aresztu domowego.

„Ponieważ byliśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w zakresie wolności prasy i wolności słowa w Rosji, zdecydowaliśmy, że być może jest możliwe znalezienie nowych kanałów, które zapewnią rosyjskiej publiczności wiarygodne, niezależne dziennikarstwo, na przykład o sytuacji na Ukrainie” – powiedział Antero Mukka, redaktor naczelny Helsingin Sanomat.

Według danych firmy badawczej Newzoo, Counter-Strike, wydany przez amerykańskiego prywatnego producenta gier Valve Corporation w 2012 roku, plasuje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych gier komputerowych na świecie.

Źródło:

http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=6453b35c4b10458ca23ad6b571196eec&url=https%3A%2F%2Fnews.sky.com%2Fstory%2Fukraine-war-news-for-russians-hidden-inside-video-game-by-finnish-newspaper-12872767&c=15418577267227189650&mkt=fr-fr.