Watchdog krytykuje grę wideo o terroryzmie osadzoną w Moskwie w mediach

Kontrowersyjny turniej Counter-Strike 2 w Moskwie

Organizacja zajmująca się grami wideo z Rosji wezwała do przeprowadzenia dochodzenia po tym, jak w turnieju wieloosobowym pojawił się „terrorysta” strzelający na stacji metra w Moskwie i mapa miejskiego systemu transportu publicznego.

Niestosowna mapa i skandaliczne żarty

Mapa została zlecona przez moskiewski departament transportu i była jednym z głównych elementów turnieju, który odbył się w zeszły weekend pod patronatem władz miasta. Fikcyjna lokalizacja używała wizualizacji wzorowanych na rzeczywistych usługach publicznych, w tym moskiewskich autobusach elektrycznych, wnętrzach metra i systemach nawigacyjnych.

Mapa zawierała również żarty dla publiczności. Jedna wskazówka kierowała na schody prowadzące do parku pamięci poświęconego mężczyźnie, którego nazwisko w przybliżeniu tłumaczy się jako „Ten-Który-Krzyczy-Z-Gniewu” – prawdopodobnie nawiązując do graczy, którzy źle reagują na przegraną w grze.

Inne miejsce nosiło nazwę „Old Dedust camping site” – odniesienie do mapy de_dust z oryginalnego Counter Strike oraz praktyki „camping”, czyli atakowania graczy powracających do gry po zrespawnowaniu się w pobliżu punktu odrodzenia.

Ostrożność w raportowaniu treści gry

Organizacja ds. Rozwoju Przemysłu Grywideo uważa jednak, że używanie znajomych wizualizacji moskiewskiego systemu transportu publicznego oraz deklarowane zamiary udostępnienia mapy graczom na całym świecie pogłębiają problem. Twierdzi, że natura fikcyjnej stacji 'Cybersports’ została ujawniona dopiero na turnieju, chociaż departament transportu intensywnie wykorzystywał ją do promowania wydarzenia.

Historia Rosji z terroryzmem

Rosja doświadczyła wielu ataków terrorystycznych w nowożytnych czasach, w tym śmiertelnych zamachów bombowych na metro w Moskwie w latach 1996, 2000, 2004 i 2010 roku.

Władze rosyjskie wcześniej skierowały się przeciwko grą wideo, którym zarzucano namawianie do terroryzmu, takim jak zatrważająca misja „No Russian” w strzelance z 2009 roku, „Call of Duty: Modern Warfare 2”. W tej misji gracze przejmowali kontrolę nad agentem CIA i uczestniczyli w masakrze cywilów na moskiewskim lotnisku, aby zyskać zaufanie organizacji terrorystycznej, którą próbowali zinfiltrować.

Źródło : www.bing.com