USA, Japonia, Korea Południowa wzmacniają współpracę trójstronną przeciwko prowokacjom z Korei Północnej: Blinken


Byun Duk-kun

WASZYNGTON, 11 stycznia (Yonhap) — Stany Zjednoczone współpracują z Koreą Południową i Japonią w celu wzmocnienia ich trójstronnej współpracy przeciwko lekkomyślnym prowokacjom Korei Północnej, powtórzył w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Czołowy amerykański dyplomata potwierdził również poparcie USA dla nowej japońskiej strategii bezpieczeństwa narodowego, która uzbroi Tokio w możliwości kontrataku.

„W obliczu bezprawnych i lekkomyślnych wystrzeleń rakiet przez KRLD, w tym wystrzelenia pocisku balistycznego dalekiego zasięgu nad Japonię w październiku, pogłębiamy naszą trójstronną współpracę z Republiką Korei w celu odstraszania i, jeśli to konieczne, obrony przed agresją” Blinken powiedział na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem obrony Lloydem Austinem, japońskim ministrem spraw zagranicznych Yoshimasą Hayashi i japońskim ministrem obrony Yasukazu Hamadą.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej w Departamencie Stanu w Waszyngtonie, 11 stycznia 2023 r., na tym zdjęciu ze strony internetowej departamentu. (Yonhap)

Wcześniej tego dnia cała czwórka odbyła doroczne spotkanie Komitetu Konsultacyjnego ds. Bezpieczeństwa w Waszyngtonie.

Korea Północna wystrzeliła około 70 pocisków balistycznych, w tym osiem międzykontynentalnych pocisków balistycznych, tylko w 2022 roku, znacznie przekraczając poprzedni roczny rekord wynoszący 25.

Hayashi powiedział, że czterej ministrowie zdecydowanie potępili wystrzelenie rakiet przez Koreę Północną i „ponownie potwierdzili nasze niezachwiane zaangażowanie w całkowitą denuklearyzację Korei Północnej na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

„Mając doskonale dopasowane stanowiska, zgodziliśmy się kontynuować ścisłą współpracę w odpowiedzi na kwestię Korei Północnej, w tym dążenie do natychmiastowego rozwiązania problemu uzależnień” – dodał japoński minister spraw zagranicznych, odnosząc się do kwestii obywateli japońskich, którzy uważani są za uprowadzony przez Koreę Północną dziesiątki lat temu.

Spotkanie „Dwa plus dwa” odbyło się po tym, jak Tokio ujawniło swój plan podwojenia wydatków na obronę narodową do dwóch procent produktu krajowego brutto kraju w ciągu najbliższych pięciu lat w najnowszej strategii bezpieczeństwa narodowego i strategii obrony narodowej wydanej pod koniec ubiegłego roku.

„Te nowe strategie jasno pokazują zaangażowanie Japonii w inwestowanie we wzmacnianie jej zdolności, przyjmowanie nowych ról i wspieranie jeszcze bliższej współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi i naszymi wspólnymi partnerami” — powiedział Blinken o nowych strategiach narodowych Japonii.

Na tym uchwyconym zdjęciu czołowi dyplomaci Stanów Zjednoczonych i Japonii podczas wspólnej konferencji prasowej w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie, 11 stycznia 2023 r.  Są to (od prawej) sekretarz obrony USA Lloyd Austin, sekretarz stanu USA Antony Blinken, japoński minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi i japoński minister obrony Yasukazu Hamada.  (Yonhap)

Najlepsi dyplomaci Stanów Zjednoczonych i Japonii na wspólnej konferencji prasowej w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie, 11 stycznia 2023 r. Na tym uchwyconym zdjęciu. Są to (od prawej) sekretarz obrony USA Lloyd Austin, sekretarz stanu USA Antony Blinken, japoński minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi i japoński minister obrony Yasukazu Hamada. (Yonhap)

Austin powiedział, że Stany Zjednoczone zdecydowanie popierają japoński plan zdobycia zdolności do kontrataku.

„Rozmawialiśmy również o aktualizacji ról i misji naszego sojuszu, aby Japonia mogła bardziej aktywnie przyczyniać się do bezpieczeństwa regionalnego wraz ze Stanami Zjednoczonymi i innymi partnerami o podobnych poglądach” – powiedział szef obrony USA.

„Tak więc na naszym dzisiejszym spotkaniu zdecydowanie poparliśmy decyzję Japonii o uzyskaniu zdolności do kontrataku i potwierdzamy, że ścisła koordynacja wykorzystania tej zdolności wzmocni sojusz USA-Japonia” – dodał.

Austin potwierdził również zaangażowanie USA w zapewnienie rozszerzonego odstraszania, mówiąc: „Chcę potwierdzić żelazne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w obronę Japonii za pomocą pełnego zakresu zdolności, w tym broni jądrowej.

Środowe spotkanie jest wstępem do dwustronnego szczytu, który odbędzie się w Waszyngtonie w piątek między prezydentem USA Joe Bidenem a premierem Japonii Fumio Kishidą.

bdk@yna.co.kr
(KOŃCZYĆ SIĘ)Źródło : https://en.yna.co.kr/view/AEN20230112000600325