Różyczki 2024: Rywalizacja Lancaster vs York – Historia i Prognoza Dla Tegorocznej Edycji

Róże 2024: Turniej sportowy z długą historią

Zespoły sportowe ciężko trenują, składy zespołów są publikowane na Instagramie, a napięcie rośnie. To musi być czas na Róże 2024. Coroczne zawody międzyuniwersyteckie są często określane jako największy turniej sportowy międzyuniwersytecki w Europie, a z obiema uczelniami mającymi po 28 zwycięstw na swoim koncie, w tym roku jest o co grać.

Walka między czerwoną różą Lancasteru a białą różą Yorku sięga wielu lat, ale obecnie obie rywalizują poprzez niemal 50 różnych dyscyplin sportowych, aby zdecydować o kolorze róży na kolejny rok.

Początki Turnieju

Rozpocznijmy od samej wojny o róże, czyli wojny między domami Lancaster oraz York w XV wieku. Co ciekawe, turniej Róże sięga swoich korzeni aż do 1965 roku, kiedy to Lord James z Yorku zaproponował wyścig łodzi między dwoma uniwersytetami. Studenci postanowili pójść o krok dalej, tworząc pięciodniowe wydarzenie obejmujące wioślarstwo, tenis stołowy, bieg sztafetowy, hokej na trawie i przeciąganie liny.

Każda wygrana gra dała dwa punkty zwycięzcy, a przegrany rektor prezentował trofeum „Carter-James” dla zwycięskiego uniwersytetu. Sam puchar nosi nazwiska dwóch inicjatorów turnieju, Lorda Jamesa (York) i Sir Charlesa Cartera (Lancaster).

Rozwój Turnieju Róże

Przez niemal 60 lat turniej ten stał się ogromnym corocznym wydarzeniem trwającym trzy dni. Obecnie uczestniczy w nim 48 różnych dyscyplin sportowych, poczynając od klasycznych takich jak hokej i rugby, do szachów, polo kajakowego i fitnessu na drążku, by wymienić kilka.

Esporty zostały wprowadzone do turnieju po raz pierwszy w 2016 roku w postaci League of Legends, Dota 2 i Counter-Strike: Global Offensive. Natomiast w 2018 roku turniej przeżył wprowadzenie Dodgeballa i Golfa do rywalizacji, a zwyciężyli w nich Lancaster Royals.

Ważność Turnieju

Turniej jest nadawany przez telewizje uczelni York i Lancaster i pokrywany przez stacje radiowe obu uniwersytetów. Jeśli nie możesz przyjechać do Lancasteru, możesz być na bieżąco ze wszystkim na stronie roseslive.co.uk.

Zdecydowanie, to wydarzenie to nie tylko sport. Aspekty społeczne turnieju potęgują ekscytację i rywalizację, gdy studenci Yorku lub Lancasteru podróżują do odpowiednich uczelni, by wspierać swoich kolegów z drużyny i przyjaciół, często uczestnicząc w życiu nocnym. Na piątek i sobotę wieczór organizowane są wydarzenia dla obu uniwersytetów, zachęcając do relacji między obiema społecznościami studenckimi oraz wzmacniając poczucie fair play.

Źródło : thetab.com