Recenzja Steam Deck: Konsola do gier dla kwintesencji gracza


W tym roku pojawiła się nowa, trudna do zdobycia konsola do gier, która nie jest PlayStation ani Xbox. Jest sprzedawany tylko online. Większość zwykłych graczy prawdopodobnie o tym nie słyszała.

To Steam Deck za 400 dolarów, konsola tak użyteczna, jak się wydaje. Ręczne urządzenie, płyta grubego czarnego plastiku z wbudowanym kontrolerem gier, ma wnętrzności superkomputera i ekran dotykowy. To tak, jakby komputer do gier i Nintendo Switch miały dziecko.

Valve, firma z Bellevue w stanie Waszyngton, znana z internetowego sklepu z grami Steam, zaczęła przyjmować zamówienia na Steam Deck w zeszłym roku, a konsole pojawiły się niedawno. Firma nie opublikowała danych dotyczących sprzedaży, ale szacunki sugerują, że sprzedano setki tysięcy. Osoby, które dziś spróbują zamówić, urządzenie otrzymają dopiero jesienią.

Steam Deck jest wynikiem ambitnych wysiłków Valve, aby połączyć zalety nowoczesnych urządzeń do gier. Obejmuje to komputery przeznaczone do gier; ręczny Switch Nintendo, który koncentruje się na grach rodzinnych; oraz PlayStation 5 firmy Sony i Xbox Series X firmy Microsoft, które są konsolami do salonu z szybszymi układami obliczeniowymi do grania w bardziej intensywne gry.

Steam Deck stara się być waletem wszystkich tych transakcji. Działa na Linuksie, systemie operacyjnym o otwartym kodzie źródłowym, co umożliwia ładowanie ogromnej liczby nowych gier, w tym tytułów przeznaczonych na komputery osobiste oraz niektórych gier na PlayStation i Xbox. Podobnie jak w przypadku komputera, Steam Deck można dostosować do uruchamiania starszych gier, instalując oprogramowanie emulujące, czyli aplikacje, które mogą uruchamiać cyfrowe kopie gier na starsze konsole.

Jako ktoś, kto dorastał z konsolami aż do Atari, postanowiłem wypróbować Steam Deck. Werdykt: To jest konsola, którą polecam poważnym graczom, którzy nie mają nic przeciwko majstrowaniu, aby cieszyć się nowymi i starymi grami. Ale ma poważne wady i zdecydowanie nie jest dla osób szukających doświadczenia plug-and-play oferowanego przez tradycyjną konsolę do gier.

W przeciwieństwie do zwykłych konsol, takich jak PlayStation i Nintendo, które mogą grać w gry przechowywane na dyskach i kartridżach, Steam Deck jest w pełni cyfrowy, co oznacza, że ​​odtwarza tylko gry pobrane przez Internet. Gracze otrzymają tytuły przede wszystkim w sklepie z aplikacjami Steam. Aby rozpocząć, użytkownicy zakładają konto Steam, aby pobierać gry.

Stamtąd jest mnóstwo opcji. Gracze mogą wybierać z biblioteki Steam zawierającej dziesiątki tysięcy gier, w tym popularne, takie jak Counter-Strike i Among Us. Niektóre duże tytuły, które wcześniej były dostępne wyłącznie na PlayStation, takie jak Final Fantasy VII: Remake, są teraz dostępne również na Steam.

Ci, którzy mają ochotę na przygodę, mogą przenieść się poza Steam, aby zdobyć więcej gier. Wiąże się to z przejściem do trybu pulpitu, który przekształca Steam Deck w miniaturowy komputer z systemem Linux, którym można sterować za pomocą wirtualnej klawiatury i małego gładzika wbudowanego w kontroler.

Tutaj możesz otworzyć przeglądarkę internetową, aby pobrać pliki, aby skonfigurować Steam Deck do pracy z Xbox Game Pass, aby grać w gry Xbox lub zainstalować emulatory, aby uruchamiać gry na starsze konsole, takie jak klasyczne Atari z lat 70. i PlayStation Przenośny od 2005 roku.

W moich testach Steam Deck był fajny w użyciu do grania w gry Steam. Płynnie uruchamiał nowoczesne gry z intensywną grafiką, taką jak Monster Hunter Rise, a kontroler, który zawiera wyzwalacze, joysticki i przyciski, był wygodny w użyciu.

Ale majstrowanie przy nim, aby uruchamiać gry poza sklepem Steam, było żmudnym zadaniem, a czasami szaleństwem. Obejrzałem kilka samouczków wideo, aby uruchomić EmuDeck, skrypt, który instaluje emulatory na urządzeniu. Proces trwał ponad godzinę. Ostatecznie musiałem podłączyć własną klawiaturę i mysz, ponieważ gładzik i klawiatura Steam Decka często nie rejestrowały kliknięć i naciśnięć klawiszy.

Valve powiedziało, że wciąż poprawia nawigację na pulpicie i że zdarzały się sytuacje, w których ludzie musieliby podłączyć klawiaturę i mysz.

Po tym, jak w końcu uruchomiłem emulatory, miałem słodką konfigurację, która uruchamiała nowe, nowe i stare gry, takie jak Vampire Survivors, Persona 4 i Crisis Core: Final Fantasy VII.

Steam Deck jest pozbawiony polerowania i praktyczności typowych urządzeń do gier, co sprawia, że ​​trudno go polecić zwykłym graczom.

Chociaż dobrze jest mieć go w domu, nie zabrałbym go ze sobą na wycieczkę lub do kawiarni, co jest sprzeczne z jego przeznaczeniem jako urządzenia mobilnego. Najważniejszą z jego wad jest to, że żywotność baterii jest słaba. W moich sesjach Steam Deck trwał około 90 minut, zanim trzeba było go podłączyć, nawet gdy grałem w gry z minimalną grafiką, takie jak Vampire Survivors.

Po drugie, jest duży (około 12 cali długości) i ciężki (1,5 funta) jak na przenośne urządzenie do gier. To sprawia, że ​​Nintendo Switch jest mniejszy i lżejszy, który działa nawet do czterech godzin na jednym ładowaniu, jest doskonałym urządzeniem przenośnym.

Chociaż majsterkowanie jest czysto opcjonalne, jest to jeden z głównych punktów sprzedaży Steam Decka — i w porównaniu z używaniem komputera do gier, dostosowywanie Steam Decka nie jest ani zabawne, ani łatwe za pomocą klawiatury, myszy i oprogramowania komputerowego.

Wreszcie, chociaż niektórzy mogą nie mieć nic przeciwko cyfrowemu podejściu Steam Deck do kupowania gier, wielu, którzy wolą posiadać fizyczne kasety i dyski – które można łatwo udostępniać znajomym i odsprzedawać innym – uzna to za złamanie umowy.Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=cd34a3d5a8ad44cdadc72e6f3a059c0b&url=https%3A%2F%2Fwww.nytimes.com%2F2022%2F07%2F06%2Ftechnology%2Fpersonaltech%2Fsteam-deck-gaming-review.html&c=4269237689463584376&mkt=fr-fr