Organizacja krytykuje grę wideo o terroryzmie osadzoną w Moskwie

Turniej Counter-Strike 2 w Moskwie wywołuje kontrowersje związane z mapą i atakiem na system transportu publicznego

Turniej gier wideo w Rosji wywołał kontrowersje, ponieważ w jednej z rund pojawiła się mapa stacji metra w Moskwie, na której miała miejsce atak „terrorysty”. Organizacja branżowa wezwała do przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie.

Mapa została stworzona na zamówienie departamentu transportu publicznego w Moskwie i stanowiła kluczowy element turnieju, który odbył się pod patronatem miejskich władz. Fikcyjna lokalizacja zawierała wizualizacje wzorowane na rzeczywistych usługach publicznych, w tym elektryczne autobusy, wnętrza metra w Moskwie oraz system nawigacji.

Szczegóły zawierały także żartobliwe elementy dla publiczności. Jedna wskazówka wskazywała na schody prowadzące do parku pamięci poświęconego mężczyźnie, którego nazwisko tłumaczy się jako „Ten-Który-Krzyczy-Z-Gniewu” – prawdopodobnie nawiązując do graczy reagujących złączeni na przegraną w grze.

Nazwa innego miejsca brzmiała „Stare pole namiotowe na mapie dedust” – nawiązująca do mapy de_dust w oryginalnej grze Counter Strike i praktyki 'camping’, czyli nadużywania graczy ponownie wchodzących do gry po zostaniu zabitym w pobliżu punktu odradzania.

Jednak organizacja ds. Rozwoju Przemysłu Gier, która oferuje ekspertyzy dotyczące treści gier, nie widziała nic zabawnego w tej mapie.

Według skargi złożonej do Prokuratora Generalnego i Komitetu Śledczego Rosji, organizacja uważa, że „nie do przyjęcia jest przekazywanie młodym ludziom treści, które pozwalają im wcielić się w rolę terrorysty, w obliczu rosnącego zagrożenia terroryzmem”.

Rosja doświadczyła kilku ataków terrorystycznych w nowoczesnych czasach, w tym śmiertelnych bombowych ataków na metro w Moskwie w latach 1996, 2000, 2004 i 2010.

Rosyjskie władze wcześniej skierowały się przeciwko grą wideo, które oskarżono o zachęcanie do terroryzmu, takim jak przesławnym misji „No Russian” w 2009 roku w grze „Call of Duty: Modern Warfare 2”.

Wydawca Activision wstrzymał tę część gry w wersji rosyjskiej po oburzeniu na treść, unikając całkowitego zakazu gry w kraju.

Źródło : www.bing.com