Mapa CS:GO z tajnymi informacjami o wojnie na Ukrainie dla Rosjan

Nowa mapa w CS:GO przemyci informacje o wojnie na Ukrainie do Rosjan

Fińska gazeta Helsinin Sanomat stworzyła niestandardową mapę w grze Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO), która pozwala ominąć rosyjską cenzurę i przemycić informacje o wojnie na Ukrainie do rosyjskich graczy.

Rosja zaczęła blokować międzynarodowe serwisy informacyjne po inwazji na Ukrainę w marcu 2022 r., aby wprowadzić ściślejszą kontrolę nad tym, jakie wiadomości docierają do rosyjskiej publiczności. CS:GO to jedna z najpopularniejszych strzelanek FPS na świecie, będąca najczęściej graną grą na Steamie. Gra jest szczególnie lubiana przez rosyjskich graczy, którzy stanowią około jednej dziesiątej całkowitej bazy graczy tego tytułu.

Niestandardowa mapa CS:GO

Niestandardowa mapa CS:GO o nazwie „de_voyna” przypomina ruiny słowiańskiego miasta z tajnym podziemnym bunkrem, który gracze mogą odwiedzić, aby uzyskać dostęp do informacji o wojnie na Ukrainie. W podziemnym pomieszczeniu znajduje się wybór kluczowych danych o wojnie w języku angielskim i rosyjskim. Informacje te obejmują statystyki śmierci armii rosyjskiej z wiarygodnych źródeł, szczegóły dotyczące ataków rakietowych i innych okrucieństw popełnionych na ludności cywilnej, zdjęcia i miejsca incydentów.

„Celem jest uświadomienie Rosjanom, że okropieństwa wojny dzieją się w miejscach, które wydają się im bardzo znajome” – wyjaśnia gazeta na specjalnej stronie poświęconej uruchomieniu specjalnej mapy CS: GO.

Bunkier staje się bardziej widoczny, gdy gracz umiera na mapie „de_voyna”, ponieważ sekretne pomieszczenie jest podświetlone w trybie „widok z lotu ptaka” i jest trudne do przeoczenia dla tych, którzy nie wiedzą o jego istnieniu.

Dostępność mapy

Mapa została wydana 3 maja 2023 r. zbiegając się ze Światowym Dniem Wolności Prasy i właśnie zaczęła zyskiwać na popularności, z ponad 10 000 subskrybentów. Osoby zainteresowane pobraniem „de_voyna” na swoją instalację CS:GO mogą to zrobić za pośrednictwem sekcji „Mapy warsztatowe” w grze, pulpitu lub aplikacji internetowej Steam.

Helsinin Sanomat namawia graczy z krajów zachodnich do grania na mapie i stara się nakłonić do niej także rosyjskich graczy, co spełnia główny cel jej istnienia. W zeszłym roku podobny projekt, który miał na celu „przemycenie” informacji o wojnie na Ukrainie do Rosjan, wykorzystywał do tego torrenty z filmami i grami. Inicjatywa o nazwie „Torrents of Truth” umieściła filmy i tekst w archiwach pirackich treści, które udostępniały informacje o tym, jak korzystać z VPN w celu zachowania anonimowości od rosyjskich dostawców usług internetowych oraz listę wiarygodnych źródeł wiadomości.

Źródło: Bleeping Computer.