Młodzież przyznaje, że oszukała 7 przyjaciół o wartości 332 000 S$ w oszustwie inwestycyjnym


SINGAPUR: Młody chłopak powiedział siedmiu przyjaciołom, że osiągnął zyski z handlu kryptowalutami, przekonując ich do zainwestowania za jego pośrednictwem około 332 000 S$.

Zamiast inwestować, kupował przedmioty w grach online, które sprzedawał z zyskiem. Następnie zwrócił swoim przyjaciołom około 82 000 S$.

Młodzieniec, obecnie 20-letni, we wtorek (16 sierpnia) przyznał się do trzech zarzutów oszustwa.

Kolejne cztery podobne zarzuty zostaną rozpatrzone, kiedy wróci na skazanie w przyszłym tygodniu.

Nie można podać nazwiska młodzieńca, ponieważ w momencie popełnienia przestępstwa miał mniej niż 18 lat i jest chroniony na mocy ustawy o dzieciach i młodzieży.

Jakiś czas przed 2017 rokiem młodzieniec odkrył, że był w stanie zarabiać na kupowaniu i sprzedawaniu przedmiotów w grach takich jak Counter-Strike: Global Offensive.

Około listopada 2017 roku, gdy młodzieniec miał 16 lat, postanowił zwiększyć swoje zyski, sprzedając przedmioty o wyższej wartości, ale nie miał wystarczająco dużo pieniędzy, aby je kupić.

Chciał zwrócić się do swoich przyjaciół o pieniądze, ale wiedział, że nie pomogą mu, jeśli zostaną poinformowani, że pieniądze są na zakup przedmiotów w grze, powiedział zastępca prokuratora Cheng You Duen.

Dlatego młodzieniec okłamał swoich przyjaciół, że zainwestował w różne towary, takie jak forex i kryptowaluty, i zaproponował, że zainwestuje w ich imieniu.

Kłamał, że wcześniej czerpał zyski z handlu Bitcoinami i gwarantował swoim przyjaciołom stałe zwroty, jeśli zainwestowali za jego pośrednictwem.

Jedną z ofiar młodzieży był 17-letni kolega z klasy, którego oszukano, że od stycznia do sierpnia 2018 r. dostarczył ponad 188 000 dolarów.

Między kwietniem a sierpniem 2018 r. ten kolega z klasy otrzymał od młodzieży ponad 40 000 S$, jako rzekomy zwrot z jego inwestycji.

Ofiara ostatecznie złożyła raport policyjny w październiku 2018 r., że zainwestował dużą sumę w młodzież, ale nie otrzymał zwrotów.

Inny 17-letni kolega ze szkoły został oszukany, dostarczając około 106 000 S$ w co najmniej 26 okazjach od maja do sierpnia 2018 roku.

Otrzymał również około 40 000 S$ jako rzekome zwroty z inwestycji i złożył raport policyjny w październiku 2018 roku.

Były też inne ofiary, na przykład inny 17-letni przyjaciel, który zainwestował 5 000 S$ w młodzież, która nie otrzymała żadnych zwrotów.

Pan Cheng nazwał młodzież krnąbrnym przestępcą i podkreślił, że w Singapurze rośnie liczba oszustw inwestycyjnych.

Twierdził, że pieniądze zwrócone ofiarom, choć łagodzą ich straty ekonomiczne, nie mogą być traktowane jako przejaw skruchy sprawcy.

„W każdym razie do spłaty pozostała znaczna kwota 249.124 SSA” – powiedział prokurator.

Dodał, że niektóre ofiary pozyskiwały również pieniądze od krewnych i znajomych na swoje inwestycje.

Adwokat Adeline Goh powiedziała, że ​​wykroczenia jej klienta „powstały z chybionej próby nastolatka, by zyskać poczucie przynależności do swoich przyjaciół”.

Powiedziała, że ​​jej klient wierzy, że byłby bardziej lubiany przez swoich rówieśników, gdyby pokazał, że posiada wiedzę i odnosi sukcesy w handlu kryptowalutami.

Adwokat powiedział, że kiedy ofiary, które początkowo ulokowały u sprawcy niewielkie sumy, zaczęły zwiększać swoje inwestycje, był „ze stratą”.

„To błędna próba zdobycia przyjaźni przez nastolatkę” – powiedziała, nakłaniając sąd, aby nie rozważał szkolenia reformatorskiego.

Pani Goh podkreśliła również młody wiek swojego klienta i prawdziwy żal za swoje czyny, dodając, że przestał grać w gry komputerowe.

„Na własnej skórze doświadczył, jak kłamstwo, które uważał za nieszkodliwe, może wykoleić jego życie” – powiedziała, nazywając postępowanie sądowe „pobudką”.

Ale sędzia okręgowy Kessler Soh powiedział, że apel obrony wydawał się bagatelizować krzywdę wyrządzoną ofiarom.

Zlecił przygotowanie raportów oceniających przydatność młodzieży do próby i szkolenia resocjalizacyjnego, zgodnie z żądaniem prokuratury.

Probacja jest wyrokiem środowiskowym, podczas gdy szkolenie korygujące jest surowszą karą, która przetrzymuje młodszych przestępców w zorganizowanym środowisku z naciskiem na resocjalizację.

Kara za oszustwo to do 10 lat więzienia i grzywna.Źródło : https://www.channelnewsasia.com/singapore/youth-cheat-7-friends-332000-crypto-investment-scam-2883321