Minister obrony Japonii apeluje o wzmocnienie zdolności przeciwdziałania dronom

Aktualizacja zdolności anty-dronowych Japonii: Japoński minister obrony wezwał do wzmocnienia zdolności anty-dronowych kraju po opublikowaniu nagrań drona w chińskich mediach społecznościowych, które pokazywały japoński lotniskowiec cumujący w ograniczonym porcie marynarki wojennej na zachód od Tokio. Minister obrony Minoru Kihara nazwał to poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Zdjęcie Izumo, jednego z dwóch japońskich śmigłowców, które zostały dostosowane do przenoszenia samolotów stealth w celu wzmocnienia zdolności uderzeniowej Japonii w obliczu zdecydowanych działań militarnych Chin na Dalekim Wschodzie, wywołało duże poruszenie.

Analiza nagrania

Materiał, który pokazywał również rośliny, budynki i inne obiekty bazy morskiej Japońskich Sił Samoobrony Yokosuka, został opublikowany na chińskiej platformie społecznościowej w marcu, co skłoniło urzędników ministerstwa do wszczęcia dochodzenia. Minister Kihara oznajmił przed reporterami, że po analizie nagrania doszli do wniosku, że najprawdopodobniej zostało ono sfilmowane przez latającego drona. „Traktujemy te ustalenia bardzo poważnie,” dodał minister. „Jeśli drony zagrażają obiektom obronnym, mogą powodować poważne zakłócenia w obronie kraju.”

Wzmocnienie środków obronnych

Minister Kihara odmówił komentowania, jak dron mógł przelecieć nad lotniskowcem bez wykrycia, powołując się na powody bezpieczeństwa. Podkreślił jednak konieczność reagowania na szybki rozwój technologii dronów i innych pojazdów bezzałogowych. Zobowiązał się również do wzmocnienia obrony wokół baz wojskowych. Japonia przyspieszy działania w celu wprowadzenia bardziej zdolnego sprzętu anty-dronowego i wzmocnienia środków przeciwdziałania, takich jak przymusowe lądowanie dronów poprzez zakłócenie.

Rozwój sytuacji

To wszystko ma miejsce w czasie, gdy Japonia przyspiesza budowę swojego potencjału obronnego, skupiając się na zdolności uderzeniowej z długiego zasięgu, zgodnie z przyjętą w 2022 roku strategią bezpieczeństwa. Izumo odegra kluczową rolę w tej strategii. W 2015 roku na dachu biura premiera znaleziono mały dron z śladami promieniowania, co wzbudziło obawy dotyczące dronów i ich potencjalnego wykorzystania do ataków terrorystycznych. Nie było ofiar ani szkód z tego zdarzenia, ale właściciel został skazany za utrudnianie działalności.

Źródło : abcnews.go.com