Lubisz grać w gry wideo? Być może wkrótce będziesz mógł obstawiać mecze konkurencyjne w Massachusetts zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi zakładów sportowych


Wzrost zakładów sportowych w Massachusetts wywołał emocje związane z obstawianiem tradycyjnych drużyn, takich jak New England Patriots czy Red Sox, ale inna branża może wziąć udział w akcji — e-sport i gry wideo.

Nowa ustawa o zakładach sportowych, zatwierdzona w sierpniu, stwarza potencjał dla wielu czołowych graczy w kraju, aby konkurować o jedną z siedmiu stanowych licencji na cyfrowe zakłady. Ale otwiera również drzwi do obstawiania zakładów na miliardy dolarów konkurencyjnej branży gier wideo, która gwałtownie rośnie od początku XXI wieku.

A wraz z tą nową drogą do hazardu pojawia się wiele wyjątkowych trudności, które są bardziej złożone i nowatorskie niż te, które wywodzą się z tradycyjnych sportów, gdzie lata zakładów zapewniają kontekst dla rozwijającej się branży w tym stanie.

Michael J. Wall, prawnik biznesowy Foley & Lardner LLP, który jest częścią zespołu branży sportowej i rozrywkowej firmy, powiedział, że regulatorzy w Massachusetts nie są osamotnieni w zmaganiu się z pytaniem, jak zakłady e-sportowe wpisują się w szerszy krajobraz zakładów sportowych.

„Wyobrażam sobie, że dla wielu regulatorów jest to zjawisko nieznane” – powiedział w wywiadzie. „Będzie w to zaangażowany proces edukacyjny. Po prostu myślę, że opracowanie przepisów regulujących zakłady na e-sporty zajmie im znacznie więcej czasu niż w przypadku tradycyjnych sportów, więc myślę, że będzie to naprawdę w tyle”.

Ustawa o zakładach sportowych, którą gubernator Charlie Baker podpisał 10 sierpnia, a obecnie pracuje nad nią Massachusetts Gaming Commission, pozwala na obstawianie konkurencyjnych gier wideo. Ale komisja wciąż decyduje, jak chce zająć się tą sprawą.

To, jak dokładnie ukształtują się tutaj zakłady na e-sporty, jest nadal mgliste — chociaż jedna firma powiedziała komisji, że jest zainteresowana założeniem książki sportowej dla konkurencyjnych gier wideo.

W niewiążącym formularzu zawiadomienia o zamiarze przesłanym pod koniec sierpnia, G3 Esports powiedział, że „będzie szukać zakładów sportowych na e-sporty i zawody gier wideo”.

Praca na nowej platformie

Dyrektor generalny G3 Esports, Anthony Gaud, powiedział, że jego firma pracuje nad platformą gier wideo i zakładów e-sportowych, którą ma nadzieję wprowadzić do Massachusetts – i innych stanów – poprzez jedną z siedmiu licencji na cyfrowe zakłady sportowe.

Podczas gdy większość szczegółów wciąż pozostaje tajemnicą, Gaud powiedział, że jego firma „wkrótce ogłosi”. Powiedział, że firma pracuje nad projektem od około trzech i pół roku wraz z wieloma partnerami, chociaż odmówił zagłębienia się w szczegóły przed oficjalnym ogłoszeniem.

Zapytany, czy jest pewny swojej oferty zakupu jednej ze stanowych licencji cyfrowych, Gaud powiedział: „to zakład zakładów”.

„Myślę, że argumentem, który mamy, jest to, że możemy rozwinąć rynek w nowym kierunku” – powiedział w wywiadzie. „Jesteśmy czymś bardzo, bardzo innym. I coś, co powinno okazać się większe niż iGaming za pięć lat lub zacząć zapowiadać coś, co będzie większe niż iGaming. Za dziesięć lat będzie to wiodący sposób grania w gry”.

Wall powiedział, że ten argument może okazać się przydatny, gdy G3 Esports umieści regulatory na swojej platformie.

„Myślę, że to było całkiem sprytne z ich strony, ponieważ przyznano tylko siedem licencji na zakłady online, które nie będą powiązane z tradycyjnym licencjobiorcą” – powiedział. „Być może Komisja Gier będzie chciała przyznać tę licencję tylko dlatego, że są tak oddani e-sportowi… Byłem całkiem mądry z ich strony, aby dostać tam swoją aplikację”.

Gaud powiedział, że Massachusetts ma „dobrą grupę demograficzną” dla swojej nadchodzącej platformy zakładów. Powiedział również, że G3 Esports planuje w ciągu najbliższych 30 dni ogłosić „duże partnerstwo medialne ze znaną firmą medialną, aby uruchomić w zasadzie pierwszą stronę internetową poświęconą e-sportom na masową skalę”.

„Właściwie to mieszkałem w Bostonie dwa razy. Moja żona i ja kochamy Boston. To dobra grupa demograficzna, to młodsza grupa demograficzna ze względu na przestrzeń uniwersytecką” – powiedział. „Uważamy, że ta grupa demograficzna naprawdę wiąże się z tego rodzaju ofertą produktów, ponieważ jest przeznaczona dla młodszej grupy demograficznej”.

Ale zanim jakiekolwiek zakłady na e-sporty będą miały miejsce w Massachusetts, regulatorzy muszą poradzić sobie z pozornie niekończącą się listą pytań, a waga zadania wydawała się pokazać podczas spotkania Komisji Gier w zeszłym tygodniu.

Jaki byłby organ zarządzający e-sportem?

Podczas dyskusji na temat kryteriów, które należy uwzględnić we wniosku o licencję na zakłady sportowe, temat e-sportu wywołał śmiech i lekką frustrację komisarzy. Nowe prawo jest szerokie i zarówno pracownicy, jak i komisarze będą musieli zająć się setkami innych podtematów związanych z zakładami sportowymi.

Po omówieniu potencjalnych pytań dotyczących wniosku przewodnicząca Komisji Cathy Judd-Stein zwróciła uwagę swoich kolegów na e-sport jako na kwestię, o której jeszcze nie rozmawiali. To była piąta godzina prawie siedmiogodzinnego spotkania.

Po krótkiej przerwie, podczas której można było usłyszeć rozdrażniony śmiech dyrektora wykonawczego Karen Wells, Judd-Stein powiedział: „Wiem”. Komisarz Eileen O’Brien wtrąciła żartobliwie: „Chcę tylko zobaczyć, jak twoja głowa eksploduje dzisiaj”, nawiązując do wyczerpującego charakteru trwającego siedmiogodzinnego spotkania.

„Naprawdę nie wiem, co zrobimy z e-sportem. Czy możemy postawić go na parkingu i nie zapomnieć?” powiedział Judd-Stein. „Po prostu nie wiem, czy to osobny proces aplikacyjny, czy nie, prawda? Słyszałem różne reakcje, a wiele z nich jest zgodnych z twoimi wyrazami twarzy.

Prawo dotyczące zakładów sportowych w stanie Massachusetts wspomina o sportach elektronicznych kilka razy, definiując je jako pojedynczą lub wieloosobową grę wideo rozgrywaną w sposób konkurencyjny dla widzów. Wydarzenia e-sportowe są objęte definicją ustawy „wydarzenie sportowe” lub „wydarzenie sportowe”, a także część poświęcona organowi zarządzającemu e-sportem.

„Komisja uchwala regulamin w celu określenia organu zarządzającego sportem elektronicznym na potrzeby niniejszego rozdziału” – czytamy w ustawie.

Ale przepis ten może okazać się bardziej skomplikowany, niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

Tam, gdzie futbol amerykański ma National Football League lub hokej, National Hockey League, e-sport, w większości jest pozbawiony ostatecznego krajowego organu zarządzającego. Często źródłem oficjalnych danych, informacji i zasad turniejów są wydawcy — w przypadku League of Legends są to Riot Games lub Counter-Strike: Global Offensive, Valve.

Wall powiedział, że ustalenie organu zarządzającego e-sportem może zająć dużo czasu dla Komisji Gier.

„To znaczy, ty i ja siedzimy tutaj dzisiaj, niekoniecznie możemy powiedzieć, jakie ciało zarządzające jest dla e-sportu. Czy powinien to być wydawca?” powiedział. „Czy to ta amerykańska federacja e-sportowa ogłasza się oficjalnym organem zarządzającym e-sportem w Stanach Zjednoczonych? Ale nie wiem, czy jest to akceptowane”.

Naprawianie meczów i inne zagrożenia

I jest jeszcze jeden potencjalny problem z czarną dziurą, który może się ujawnić w przypadku zakładów na e-sporty – integralność wydarzeń, z którą większość regulatorów może nie być zaznajomiona.

Cody Luongo, który pisze Sharpr, cotygodniowy biuletyn skupiający się na e-sporcie i zakładach, powiedział, że wiele ważnych wydarzeń, takich jak Counter-Strike Majors czy Mistrzostwa Świata League of Legends, jest bezpiecznych. Ale kiedy zagłębiamy się w drugą, trzecią lub czwartą ligę, ustawianie meczów i inne zagrożenia dla integralności pojawiają się częściej.

„Musisz pomyśleć o tym, o ile bardziej złożone i inne jest środowisko e-sportowe w porównaniu do tradycyjnych sportów” – powiedział MassLive. „Istnieją wszystkie te potencjalne zagrożenia i potykacze, które są niezwykle zróżnicowane i bardzo złożone. A dla tych, którzy nie są dogłębnie zaznajomieni z przestrzenią, myślę, że słusznie jest to zniechęcające i trudne do ogarnięcia.

Jeremey Meisinger, radca prawny w firmie prawniczej Foley Hoag, zgadza się, że regulatorom gier często brakuje szczegółowej wiedzy na temat e-sportu i związanego z nim krajobrazu zakładów. A w Massachusetts organy regulacyjne będą chciały odrobić „trochę dodatkowej pracy domowej” na ten temat.

„Mają teraz zdecydowanie za dużo pracy domowej. I dotrą do tego, będą mieli powody, dla których chcą się do tego zabrać” – powiedział. „Ale nie zdziwiłbym się, gdyby zajęło to trochę więcej czasu”.

Kiedy w lipcu 2021 roku Massachusetts House debatował nad swoją wersją tego, co później stało się ustawą o zakładach sportowych, przedstawiciel Andy Vargas powiedział, że e-sport jest jedną z najszybciej rozwijających się branż sportowych w Stanach Zjednoczonych.

Powiedział, że konkurencyjne gry wideo często przyciągają dużą liczbę widzów, która rywalizuje z National Football League. A po tym, jak dorastał, grając w gry wideo, takie jak NBA 2k i Call of Duty, powiedział, że nigdy nie myślał, że będzie o tym rozmawiał na podłodze House.

„Wiem, że branża e-sportowa będzie się rozwijać wykładniczo” – powiedział. „Aby uwzględnić ten rynek, który ma duży potencjał, nasza ustawa zezwala na zakłady sportowe na e-sporty i daje komisji gier prawo do opracowania struktury regulacyjnej dla tej rozwijającej się branży”.

Dyrektor generalny College EsportsX i profesor Emerson College Kevin Mitchell powiedział, że branża e-sportowa jest ogromna i ma potencjał, by wyjść poza swój już miliardowy status.

Powiedział, że zakłady e-sportowe widziały błyski wzrostu podczas ciemnych dni pandemii, kiedy sporty zawodowe zostały zamknięte.

„Wtedy naprawdę zacząłeś widzieć, jak ludzie to akceptują i mówią: „Wow, to może być”. To znaczy, w tamtym momencie obstawiali wyścigi gołębi, prawda? Nie było na co postawić – powiedział w wywiadzie. „Właśnie wtedy zobaczyłeś przebłyski”.

Powiązana zawartość:Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=632077cdbf8d4ac999c692b5b78ad493&url=https%3A%2F%2Fwww.masslive.com%2Fpolitics%2F2022%2F09%2Fenjoy-playing-video-games-you-may-soon-be-able-to-bet-on-competitive-matches-in-massachusetts-under-new-sports-betting-law.html&c=13781490384193082107&mkt=fr-fr