Kryzys na Ukrainie: Rosja zdobyła dwie wsie, Ukraina prowadzi uderzenia w rejonie Charkowa

Rosyjskie jednostki wojskowe zajęły dwie wsie w Ukrainie

Burmistrz ukraińskiego miasta Charków powiedział, że sytuacja tam jest „spokojniejsza”, od kiedy rosyjskie wyrzutnie rakiet zostały trafione przez ukraiński ogień.

Komentarze Ihora Terekhova pojawiły się niemal dwa tygodnie po tym, jak Stany Zjednoczone i inne kraje Zachodu zezwoliły Ukrainie na atakowanie celów w Rosji w pobliżu Charkowa.

Rosja zajęła dwie wsie ukraińskie

Rosja twierdzi, że zdobyła dwie ukraińskie wsie w trakcie swojej ofensywy rozpoczętej w maju. Ministerstwo obrony powiedziało, że Tymkivka w obwodzie charkowskim i Miasozharivka w obwodzie ługańskim zostały przejęte przez jej siły, natomiast Ukraina nie skomentowała tej informacji.

Jednak w poniedziałek Zelensky powiedział, że Ukraina kontynuuje „działania kontratakowe” w regionie Charkowa. Odrzucił także raporty przekazywane przez prorosyjskiego przywódcę czeczeńskiego Ramzana Kadyrowa, według których jego siły miałyby zająć wieś w obwodzie sumskim, graniczącym z Rosją na zachód od Charkowa, twierdząc że Rosja nie jest obecna w tej okolicy.

Pierwsze przemówienie prezydenta Ukrainy w niemieckim Bundestagu

We wtorek ukraiński prezydent wygłosił swoje pierwsze przemówienie w Bundestagu, parlamencie niemieckim, nawiązując emocjonalnie do historii zimnej wojny Niemiec i nawołując do przyszłych odszkodowań od Rosji za spowodowane szkody. Ostrzegł również przed zagrożeniem dla Unii Europejskiej przez retorykę prorosyjską, dni po tym, jak partie skrajnie prawicowe, niektóre z nich prorosyjskie, odniosły sukcesy w wyborach do PE.

Źródło : www.tvcnews.tv