Konkursy wideo gier powinny być w olimpiadzie.

Esport – szansa na odrodzenie olimpijskich igrzysk

Wprowadzenie

Rewolucja sportowa jaką zachodząca w Azji wszystkie przeczuwały. Dotychczasowe mecze piłki nożnej, ekskluzywne gry NBA czy nawet zawody pływackie odbierają teraz pierwszeństwo. Tym, co wszystkim odbiera sen z powiek jest debiut gier wideo na medalowych imprezach. Esport staje się coraz bardziej popularny i to jeden z najważniejszych wyborek na przyszłe igrzyska olimpijskie. Liczba liczba kibiców i graczy przekracza już setki milionów, a esport może wprowadzić do Olimpiady obecnie niezbędny zastrzyk młodzieżowej energii, kulturowej ważności i finansów. Obecnie mamy 5 milionów zgłoszeń na zakup drogich biletów na futurystyczną arenę w Hangzhou w Chinach, miejscu rozgrywania igrzysk Azji.

Popularność esportu

Esport, w którym niezbędne jest wykorzystanie krytycznego myślenia, szybkiej decyzji i koordynacji, jest jednym z najpopularniejszych konkurencji na świecie. Oglądanie esportu na żywo na telewizji lub online jest rozrywką dla ponad 500 milionów widzów z czego co najmniej połowę stanowi telewizja online. W roku 2022 finał League of Legends World Championship obejrzało 5,1 miliona osób. Dla porównania, rekordowe 3,4 miliona widzów zanotowano podczas finału US Open 2023 kobiet w tenisie, który transmitowała telewizja ESPN.

Esport na całym świecie

Popularność esportu nie ogranicza się tylko do Azji. W Stanach Zjednoczonych, które są domem dla twórców najpopularniejszych gier, również występują czołowi gracze, choć nie spełniających wymagań do udziału w grach Azji. Esport rozwija się od lat 70-tych XX wieku, kiedy to na rynku pojawiły się domowe konsolki podłączane do telewizorów. Dynamiczny rozwój przyszło wraz z dostępem do szerokopasmowego internetu w latach 90-tych.

Esport w Azji

We wczesnych latach 2000-tych, kiedy mieszkałem i podróżowałem po Chinach, wchodziłem do zatłoczonych, zadymionych kafejek internetowych w poszukiwaniu dostępu do skrzynki pocztowej. Okazywało się, że byłem jedyną osobą, która tego szukała. Wszyscy inni mieli na głowie słuchawki i grali w gry takie jak Counter-Strike, StarCraft czy inne gry fantasy, które stymulowały rozwój kafejek internetowych. W roku 2000 w samej Chinach było 40 000 takich kafejek, a w roku 2010 ich liczba wzrosła do 140 000. W roku 2003 Chiny oficjalnie uznały esport jako jeden ze sportów (z administracyjnym i finansowym wsparciem)

Skala popularności esportu

Kultura dostosowała się do obecnej rzeczywistości. Esportowcy stają się w Azji gwiazdami. Pojawiają się nawet hotele przyjazne dla graczy, aby zaspokoić preferencje wakacyjne ich fanów. Rządy, a zwłaszcza rząd Chin, aktywnie wspierają rozwój kariery graczy esportowych. Jak na razie, główna impreza sportowa na świecie, czyli Olimpiada, nie odnosi sukcesu w wciągnięciu esportu w swoje szeregi. Espon wszedł w 2017 roku na możliwą listę dyscyplin do uwzględnienia na Olimpiadach. IOC argumentuje jednak, że popularne gry wideo, które zostaną zaprezentowane podczas tych igrzysk są brutalne i niezgodne z wartościami olimpijskimi, takimi jak pokój i zrozumienie.  Argument ten jest jak najbardziej słuszny, gdyż lepiej grać w wirtualne gry sportowe, takie jak np. symulator łuczniczy Tic Tac Bow. Czy igrzyska olimpijskie są gotowe odwrócić się od influenceras młodzieżowej kultury na rzecz zachowania swoich zachodnich oczekiwań? Czy chcą odzyskać zaufanie młodszych odbiorców? Olimpiada Azji przekonuje nas, że jest to możliwe. Grupy Esportu wskazują jak ważne jest osiągnąć wyższy stopień rozwoju, a także zaimplementowania esportu w przyszłe igrzyska olimpijskie.

Źródło : www.bing.com