Kim z Korei Północnej zamawia nową międzykontynentalną międzykontynentalną rakietę balistyczną, większy arsenał nuklearny, aby przeciwdziałać zagrożeniom ze strony USA


Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wezwał do opracowania nowych międzykontynentalnych pocisków balistycznych i większego arsenału nuklearnego w celu przeciwdziałania zagrożeniom kierowanym przez Stany Zjednoczone, poinformowały w niedzielę państwowe media, w obliczu rosnącego napięcia między rywalizującymi ze sobą Koreami.

Na spotkaniu rządzącej Partii Robotniczej Kim podkreślił potrzebę zabezpieczenia „przytłaczającej siły militarnej” w celu obrony swojej suwerenności i bezpieczeństwa.

Aby być na bieżąco z najnowszymi nagłówkami, śledź nasz kanał Google News online lub za pośrednictwem aplikacji.

Spotkanie odbyło się w okresie transgranicznych napięć związanych z wtargnięciem północnokoreańskich dronów na południe w zeszłym tygodniu oraz serią wystrzeliwanych przez Północ rakiet, w tym międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM).

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol podczas rozmów telefonicznych z dowódcami wojskowymi wezwał do „solidnej gotowości umysłowej i praktycznego szkolenia”, aby zapewnić, że wszelkie północnokoreańskie prowokacje spotkają się z odwetem, zgodnie z oświadczeniem jego biura.

Kim oskarżył Waszyngton i Seul o próbę „izolacji i zduszenia” Pjongjangu za pomocą amerykańskich środków ataku nuklearnego stale rozmieszczonych w Korei Południowej, nazywając to „bezprecedensowym w historii ludzkości”.

Poprzysiągł opracować kolejny system międzykontynentalny międzykontynentalny międzykontynentalny pocisk balistyczny, „którego główną misją jest szybki kontratak nuklearny” w ramach planu wzmocnienia sił nuklearnych kraju, podała oficjalna agencja informacyjna KCNA.

„Panująca sytuacja wymaga zdwojonych wysiłków w celu przytłaczającego wzmocnienia mięśni wojskowych… w odpowiedzi na niepokojące posunięcia wojskowe Stanów Zjednoczonych i innych wrogich sił” – napisano.

Korea Południowa stała się „naszym niewątpliwym wrogiem”, ponieważ jest „zdecydowana na nierozważne i niebezpieczne gromadzenie broni” i wrogie posunięcia militarne, powiedział Kim.

„Podkreśla znaczenie i konieczność masowej produkcji taktycznej broni jądrowej i wzywa do wykładniczego zwiększenia arsenału nuklearnego kraju” – powiedział Kim, dodając, że będzie to „główny kierunek” strategii nuklearnej i obronnej na 2023 r.

W ramach planu kraj wystrzeli również swojego pierwszego satelitę wojskowego „w najwcześniejszym możliwym terminie”, przyspieszając dążenie do budowy satelity szpiegowskiego, którego przygotowania są na końcowym etapie, podała KCNA.

„Super duża wyrzutnia rakiet”

Raport pojawił się kilka godzin po tym, jak Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny krótkiego zasięgu ze swojego wschodniego wybrzeża podczas rzadkiego nocnego testu broni w Nowy Rok.

Odizolowany kraj wystrzelił również w sobotę trzy pociski balistyczne, kończąc rok naznaczony rekordową liczbą pocisków
testy.

KCNA poinformowała w osobnym depeszy, że testuje nową, bardzo dużą, wielorakietową wyrzutnię rakiet kalibru 600 mm, zdolną do przenoszenia broni jądrowej.

Kim pochwalił przemysł zbrojeniowy za dostarczenie 30 jednostek systemu, nazywając go „podstawową, ofensywną bronią” mającą w swoim zasięgu całą Koreę Południową oraz zdolność do przeprowadzenia niespodziewanego i precyzyjnego startu.

„Deklarowaliśmy naszą zdecydowaną wolę odpowiedzi bombą atomową za broń jądrową i totalną konfrontacją w celu totalnej konfrontacji” – powiedział Kim podczas ceremonii dostawy w sobotę, zamawiając potężniejszą broń, aby „całkowicie przytłoczyć imperialistyczne siły agresywne Stanów Zjednoczonych i ich marionetkowa armia”.

Relacje międzykoreańskie od dawna są napięte, ale stały się jeszcze bardziej napięte, odkąd Yoon objął urząd w maju, obiecując ostrzejsze stanowisko wobec Pjongjangu.

Niedawne wtargnięcie drona ponownie rozpaliło krytykę obrony powietrznej Korei Południowej, a Yoon w niedzielę ponownie wezwał wojsko do gotowości do odwetu.

„Nasze wojsko musi zdecydowanie odpowiedzieć na wszelkie prowokacje wroga z determinacją do walki” – powiedział Yoon dowódcom wojskowym.

Najnowszy pocisk przeleciał około 400 kilometrów (249 mil) po wystrzeleniu około 2:50 czasu lokalnego (1750 GMT) z rejonu Ryongsong w stolicy Pjongjangu, podało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej (JCS).

JCS zdecydowanie potępił serię testów rakietowych Północy jako „poważne prowokacje” i wezwał do natychmiastowego zaprzestania.

Japońska straż przybrzeżna poinformowała, że ​​pocisk osiągnął wysokość około 100 km i przeleciał około 350 km. Minister obrony Yasukazu Hamada powiedział, że Tokio protestowało przeciwko Korei Północnej w związku z wystrzeleniem rakiety kanałami dyplomatycznymi w Pekinie.

Dowództwo USA ds. Indo-Pacyfiku stwierdziło, że wystrzelenie nie stanowiło bezpośredniego zagrożenia dla personelu ani terytorium USA, ale podkreśliło destabilizujący wpływ programu zbrojeniowego Korei Północnej.

Korea Północna wystrzeliła bezprecedensową liczbę pocisków w 2022 r., kontynuując rozwój broni pośród spekulacji, że może przetestować broń nuklearną po raz siódmy.

W listopadzie Północ wznowiła również testy międzykontynentalnych międzykontynentalnych rakiet balistycznych po raz pierwszy od 2017 r., pomyślnie wystrzeliwując ogromny nowy Hwasong-17, potencjalnie zdolny do uderzenia w dowolne miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej:

Korea Północna wystrzeliwuje 3 pociski balistyczne po bezprecedensowym roku testów

Yoon z Korei Południowej nakazuje reorganizację reakcji wojska na naruszenia przestrzeni powietrznej

Korea Północna twierdzi, że przetestowała „silnik na paliwo stałe o wysokim ciągu” na miejscu wystrzelenia satelity



Źródło : https://english.alarabiya.net/News/world/2023/01/01/North-Korea-s-Kim-orders-new-ICBM-bigger-nuclear-arsenal-to-counter-US-threats