Mapa w grze dla Rosjan – Helsingin Sanomat o wojnie na Ukrainie. Bezpłatna aktualizacja już tego lata.

Finska gazeta Helsingin Sanomat stworzyła mapę w grze, aby dostarczyć nieocenzurowane informacje o wojnie w Ukrainie do rosyjskich graczy

Gazeta Helsingin Sanomat znalazła wyjątkowy sposób na dostarczanie niezależnego dziennikarstwa o inwazji Władimira Putina na Ukrainę do Rosjan grających w popularną grę „Counter Strike Globalna Ofensywa” firmy Valve. Gazeta stworzyła w grze mapę, na której znajduje się tajne pomieszczenie zawierające nieocenzurowane informacje o wojnie w języku rosyjskim.

Odpowiedź na brak dostępu do niezależnych informacji

Takie posunięcie zostało ogłoszone w Światowy Dzień Wolności Prasy i jest odpowiedzią na brak dostępu rosyjskiej opinii publicznej do niezależnych informacji o konflikcie z powodu surowej cenzury rządowej. W dialogu z Games Radar, redaktor naczelny Helsingin Sanomat Antero Mukka powiedział: „Rosjanie mają bardzo małe szanse na uzyskanie niezależnych informacji o inwazji Putina na Ukrainę. Jednak świat gier i sami gracze wciąż pozostają bez kontroli”.

„Sekretny pokój wbudowany w grę”

Mapa, zwana „de_vonya”, przedstawia słowiańskie miasto zniszczone przez wojnę, z tajnym pokojem zapewniającym dostęp do obrazów i zbiorów tekstów szczegółowo opisujących okrucieństwa wojny, których świadkami byli reporterzy gazety. „Jedna z najbardziej poruszających historii w tajnym pokoju dotyczy Ukraińca, który poszedł do sklepu. Kiedy tam był, wojska rosyjskie zabiły jego rodzinę uderzeniem rakietowym. Sekretny pokój wbudowany w grę ma zmusić rosyjskich graczy stawić czoła temu, co naprawdę dzieje się w wojnie na Ukrainie” – powiedział Mukka.

Bezpłatna aktualizacja już tego lata

Valve, firma, która wydała grę, wywołała poruszenie wśród fanów, ogłaszając nagłe ujawnienie Counter-Strike 2, bezpłatnej aktualizacji już tego lata. Według Valve, aktualizacja ta będzie obejmować nową grafikę, tryb gry oraz zmiany w mechanice rozgrywki.

„Rosjanie mają bardzo małe szanse na uzyskanie niezależnych informacji o inwazji Putina na Ukrainę. Jednak świat gier i sami gracze wciąż pozostają bez kontroli”.

– Antero Mukka, redaktor naczelny Helsingin Sanomat

Zdjęcie

Źródło: Benzinga.