Patrol policyjny online: walka z przestępczością w danii – zobacz, jakim sukcesem jest ta innowacyjna jednostka patrolowa!

Patrol policyjny online: walka z przestępczością w sieci w Danii

Jednostka patrolowa w Internecie

Funkcjonariusze w duńskiej komendzie policji są przyklejeni do swoich komputerów, ale nie dla zabawy. Grają w popularną grę wideo Kontratak, ale jednocześnie tropią przestępstwa w Internecie. W ramach internetowej jednostki patrolowej działają na różnych platformach, takich jak Twitch, Discord, Instagram, Facebook i TikTok, aby uczynić Internet bezpieczniejszym miejscem dla dzieci i dorosłych. Ich głównym celem są przestępcy seksualni i przestępcy ekonomiczni. Jednostka powstała w zeszłym roku w związku ze wzrostem przestępczości internetowej podczas pandemii Covid.

Obecność policji online

Zdaniem Miriam Michaelsen, prawniczki i założycielki stowarzyszenia Digital Responsibility, ważne jest monitorowanie Internetu przez policję. Młodzi ludzie często nie dostrzegają różnicy między światem fizycznym a cyfrowym, dlatego obecność policji online może wpływać zarówno na ofiary, jak i na przestępców. W związku z tym duńska policja postanowiła działać w Internecie w celu ochrony społeczeństwa przed przestępczością internetową.

Patrolowanie online

Od momentu powstania, jednostka patrolowa „Politiets Online Patrulje” otworzyła ponad 65 spraw. Funkcjonariusze grają w popularne gry wideo, takie jak CS:GO, Fifa lub Fortnite, aby nawiązać kontakt z użytkownikami i tropić przestępstwa. Na różnych platformach, takich jak Twitch i TikTok, mają już tysiące obserwujących. Często otwarcie informują, że są policjantami, ale czasami działają pod przykrywką. Dzięki swojej obecności w sieci, otrzymali już ponad 5200 wskazówek dotyczących przestępstw.

Wsparcie społeczne

Jednym z członków patrolu jest Jeppe Rimer Torup, który prowadzi klub e-sportowy dla nastolatków w komisariacie policji w Kopenhadze. To oddzielne od jego pracy zawodowej hobby, które pozwala mu nawiązać kontakt z młodymi ludźmi i poznać ich problemy. Również sześć młodych osób, z którymi rozmawiano, śledzi działania patrolu online. Jednak nie wszyscy decydują się na interakcję z policją w sieci.

Zaufanie do policji

Dania jest postępowym społeczeństwem, w którym policja cieszy się dużym szacunkiem. Według najnowszych statystyk, 87% Duńczyków ma zaufanie do policji. Krajowe Stowarzyszenie Praw Dziecka oraz Agencja Ochrony Danych nie zgłaszają obaw dotyczących prywatności dzieci związanych z działalnością patrolu online.

Choć jednostka patrolowa w Internecie nie rozwiąże wszystkich problemów związanych z przemocą cyfrową, to jednak już teraz pomaga wielu osobom, które wcześniej nie otrzymałyby pomocy. Policja w Danii stale dostosowuje swoje działania do rozwoju mediów społecznościowych i Internetu. Patrolowanie sieci to nowa forma walki z przestępczością, która może przynieść pozytywne rezultaty.