Internetowa policja patroluje Internet w Danii


GLOSTRUP, Dania: W duńskiej komendzie policji funkcjonariusze są przyklejeni do swoich komputerów, grając w popularną grę wideo Kontratak. Ale nie odpoczywali – tropili przestępstwa w Internecie.

Oprócz zarabiania na grze, internetowa jednostka patrolowa działa na Twitchu, Discordzie, Instagramie, Facebooku i TikToku, otwarcie ujawniając swoją obecność w celu uczynienia Internetu bezpieczniejszym miejscem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Ubrani w mundury podczas patroli online, ich głównymi celami są przestępcy seksualni i przestępcy ekonomiczni.

10-osobowa jednostka powstała w zeszłym roku w związku ze wzrostem przestępczości internetowej podczas blokad spowodowanych pandemią Covid.

„W ten sam sposób, w jaki widzisz samochód policyjny jeżdżący po ulicach, możesz zobaczyć policjanta z oficjalnym nazwiskiem we wszechświecie online” – wyjaśniła AFP szefowa patrolu, Sisse Birkebaek.

Miriam Michaelsen, prawniczka i założycielka stowarzyszenia Digital Responsibility, od dawna wzywa policję do monitorowania Internetu.

„Kiedy rozmawiasz z młodymi ludźmi, nie widzą różnicy między światem fizycznym a światem cyfrowym, z jednym wyjątkiem: cały czas widzą policję na ulicach” – powiedziała.

„Kiedy widzisz przejeżdżającą policję, może to mieć wpływ zarówno na ofiary, jak i na przestępców… tak samo jest w Internecie”.

Patrol osiedlowy

Od momentu powstania w kwietniu 2022 r. „Politiets Online Patrulje” otworzyło ponad 65 spraw.

„Widzimy wiele uwodzenia i prób nękania młodych ludzi, prób wyłudzenia od nich pieniędzy i kradzieży schematów również w społeczności graczy” – powiedział Birkebaek.

Kilka razy w miesiącu gra Jeppe Rimer Torup i jego koledzy CS:GO, Fifa Lub Fortnite.

Pod pseudonimami „Oficer 1” do „Oficer 4” grają, obserwują i pielęgnują kontakty, tak jakby osobiście uczestniczyli w regularnym patrolu sąsiedzkim.

Na Twitchu „mówimy:„ Hej, gramy w dwóch oficerów, potrzebujemy trzech ochotników z czatu. Możesz przyjść i pobawić się z nami” – powiedział agencji AFP 36-letni oficer Rimer Torup.

„Powoli zwiększamy liczbę naszych obserwujących”.

Obecnie mają 127 000 obserwujących na TikToku, 23 000 na Twitchu, 10 000 na Facebooku i 6 000 na Instagramie.

Zwykle otwarcie mówią, kim są, chociaż w rzadkich przypadkach działają pod przykrywką.

W typowy dzień jednostka mogła dołączyć do grupy na Facebooku „i powiedzieć:„ Hej, jesteśmy z policji i jeśli chcesz z nami porozmawiać lub masz jakieś pytania, po prostu odpal ”- powiedział Rimer Torup.

W większości przypadków to działa – powiedział.

Odkąd zaczęli, 10 gliniarzy otrzymało ponad 5200 wskazówek.

Szerokie wsparcie

W wolnym czasie Rimer Torup prowadzi klub e-sportowy dla nastolatków na komisariacie policji w Kopenhadze, z których wielu pochodzi z dzielnic w niekorzystnej sytuacji.

To hobby jest oddzielone od jego pracy zawodowej, ale pozwala mu poznać nastolatków i ich problemy.

„W aktywności e-sportowej bierze udział 10 uczestników. Myślę, że decydują się na przyjazd, ponieważ granie w gry wideo jest zabawne… a niektórzy potrzebują więcej życia towarzyskiego” – powiedział.

Sześciu młodych ludzi biorących udział w wizycie AFP powiedziało, że śledzą działania patrolu online, ale jeszcze z nim nie wchodzili w interakcję.

„Byliby zbyt fajni, żeby się do tego przyznać” – żartował Rimer Torup.

Finansowanie patrolu jest ustalane co roku, ale Rimer Torup powiedział, że ma nadzieję, że stanie się to na stałe.

„Nie sądzę, abyśmy mogli rozwiązać wszystkie problemy związane z przemocą cyfrową, organizując taki patrol online” — powiedział Michaelsen.

„Ale jeśli widzimy, że 10, 15, 20 osób otrzymuje pomoc w sposób, w jaki wcześniej nie otrzymaliby pomocy, to coś zmieniło”.

Mikkel Olsen, inny członek patrolu, powiedział, że praca jednostki jest stale dostosowywana wraz z rozwojem mediów społecznościowych i Internetu.

W Danii, postępowym społeczeństwie, w którym policja cieszy się dużym szacunkiem, panuje powszechna zgoda co do patroli.

Według ostatnich statystyk 87% Duńczyków ma zaufanie do policji.

Krajowe Stowarzyszenie Praw Dziecka powiedziało AFP, że „nie doświadczyło ani nie było świadomych żadnych problemów, które powodowały obawy o prywatność dzieci”, podczas gdy Agencja Ochrony Danych stwierdziła, że ​​​​również nie ma żadnych obaw.

„Bycie pionierem jest bardzo ekscytujące” — rozpromienił się Olsen. – AFP





Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=64a38b34b2f946d09deeb569973cf092&url=https%3A%2F%2Fwww.thestar.com.my%2Ftech%2Ftech-news%2F2023%2F07%2F03%2Fonline-police-patrol-the-internet-in-denmark&c=16156050118641100940&mkt=fr-fr