Historia eSportu: Od Space Invaders po Fortnite. Jakie gry zdobywają serca graczy? Esport staje się jedną z najbardziej popularnych dziedzin sportu.

Świat esportu: Co to jest?

eSport, czyli „elektroniczny sport”, odnosi się do świata zawodów w grach wideo. Można grać samemu lub w zespołach, wewnątrz pomieszczeń lub zdalnie. Niemniej jednak zawsze gra się przeciwko prawdziwym graczom: każda gra wieloosobowa może być uważana za grę esportową. Rynek esportowy jest dynamicznie rozwijający się, z wieloma zawodami odbywającymi się na całym świecie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Chwyć swoje kontrolery, gra się zaczyna!

Historia esportu

Początki esportu, takiego jak go znamy dzisiaj, są stosunkowo nowe. Odbywa się jednak od pewnego czasu, od pierwszych krajowych zawodów w grze wideo w 1980 roku na grze Space Invaders, gdzie wzięło udział 10 000 uczestników z całych Stanów Zjednoczonych. W latach 90. wielu graczy rywalizowało w grach typu Street Fighter, Mortal Kombat, a następnie w grach takich jak Starcraft, Warcraft, Overwatch, Call of Duty i Halo.

Z kolei pojawienie się transmitowanych wydarzeń sportowych zaczęło się w 2006 roku wraz z emisją gry Halo 2. Trend ten nabrał tempa po założeniu platformy Twitch w 2011 roku, która pozwoliła graczom na bardziej bezpośredni kontakt ze swoimi fanami. W 2011 roku odbyły się także pierwsze Mistrzostwa Świata w grze League of Legends w Szwecji, w których rywalizowały 8 drużyn z Europy, Ameryki Północnej i Azji o 100 000 dolarów nagrody. Wydarzenie to obejrzało 1,6 mln internautów, podczas gdy ostatnie Mistrzostwa Świata League of Legends w Reykjaviku na Islandii obejrzało ponad 73 mln internautów i było transmitowane w 18 językach.

Najważniejsze cechy esportu

eSport odzwierciedla tradycyjne sporty pod wieloma względami, gdzie zespoły rywalizują w żywych zawodach podczas turniejów o nagrody pieniężne. Istnieje wiele kategorii turniejów esportowych, w tym:

Strafcie pierwszej osoby (FPS): Call of Duty, Apex Legends, Halo itp.

Areny wieloosobowe online (MOBA): League of Legends, Dota 2 itp.

Gry walki: Mortal Kombat, Super Smash Bros.

Gry typu Battle Royale: Fortnite, PUBG itp.

Turnieje symulacyjne sportów: FIFA (piłka nożna), Madden (futbol amerykański), NBA 2K (koszykówka) itp.

Czy eSport może być uważany za rodzaj sportu?

To kwestia dyskusyjna, ponieważ siedzenie przed ekranem przez wiele godzin jest dalekie od pojęcia sportu. Niemniej jednak najlepsi gracze esportowi są zawodowcami na najwyższym poziomie, którzy codziennie trenują, aby być w formie. eSport to bardziej sport umysłowy, podobny do szachów. Jest to również sport precyzji, wymagający zimnej krwi, techniki i siły psychicznej, podobny do golfa. Dzieli on również wiele z tych samych wartości co sport, takich jak duch zespołu, smak rywalizacji i pchanie siebie do granic możliwości.

Źródło : bleedingfool.com