Turniej CS: GO Major Championship w Paryżu – zobacz szczegóły!

Turniej CS: GO Major Championship w Paryżu symbolizuje rosnące zainteresowanie polityczne

Counter Strike globalna ofensywa (CS: GO) Major Championship rozpocznie się 8 maja w Paryżu. To wydarzenie, w którym trzeba uczestniczyć, o którym marzy wielu profesjonalistów i drużyn e-sportowych. Turniej, którego finałowe rundy odbędą się w dniach 18-21 maja w Accor Arena, ma w tym roku szczególny charakter. Po pierwsze, oznacza koniec ery dla wydawcy gier wideo Valve, który kilka tygodni temu ogłosił rychłą premierę Counter Strike 2, wyczekiwana kontynuacja kultowego tytułu.

Ale dzieje się tak głównie dlatego, że ta edycja, zorganizowana przez duńską firmę Blast, jest ozdobiona bardzo szczególnymi elementami politycznymi. Od prawie roku e-sport, a mianowicie konkurencyjne gry wideo, rzeczywiście cieszą się coraz większym zainteresowaniem władz, aż po najwyższe szczeble.

Francja na czele

We wrześniu prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że Główne Mistrzostwa CS: GO miały się odbyć po raz pierwszy we Francji. W czerwcu 2022 roku, podczas ceremonii w Pałacu Elizejskim, uhonorowania francuskich graczy, prezydent zadeklarował, że chce uczynić z Francji „bardzo wielki naród e-sportu”. W ciągu zaledwie kilku miesięcy prezydencja i rząd poczyniły nowe kroki w tym kierunku.

W styczniu minister sportu Amélie Oudéa-Castéra przedstawiła francuską ofertę organizacji Olympic Esports Week w Paryżu, wydarzenia organizowanego przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) w celu promowania sportów wirtualnych. Matthieu Péché, menedżer zespołu Counter-Strike we francuskiej organizacji Vitality i twarz tej francuskiej kandydatury, przez kilka tygodni brał udział w zdalnych spotkaniach, aby ustalić program spełniający liczne oczekiwania MKOl.

Nowa strategia

Po ogłoszeniu Counter Strike 2 wydarzenia i zbliżające się wyścigi samochodowe Trackmania Games (lato 2024), rząd uruchomił również nowy plan działania na rzecz rozwoju sektora, mający na celu „uporządkowanie ekosystemu e-sportu i lepsze wspieranie działalności”. Oudéa-Castéra wraz z ministrem kultury Rimą Abdul Malak oraz ministrem ds. transformacji cyfrowej i telekomunikacji Jean-Noëlem Barrotem spotkali się z kilkoma znanymi postaciami francuskiego e-sportu, w tym z prezesami drużyn i organizatorami turniejów.

Plan na przyszłość

Na porządku dziennym jest zbliżające się rozszerzenie „paszportu talentów” dla osób o „międzynarodowej renomie” na graczy wysokiego szczebla. Jest to potrzeba, którą branża od dawna wyrażała, aby ułatwić podróżowanie zespołom, które często składają się z obcokrajowców. Innym centralnym punktem jest rozważenie krajowej struktury, „która pilotowałaby i wdrażała krajową strategię e-sportową” ustanowioną przez rząd. Struktura ta jest przedmiotem misji planistycznej, której wnioski zostaną upublicznione tego lata.

Czy e-sportowa bańka pęknie?

Pozostało Ci 42,8% tego artykułu do przeczytania. Reszta jest tylko dla abonentów.

Źródło: Lemonde.fr