Helsingin Sanomat walczą z ograniczeniami medialnymi Rosji w grze CS:GO

Fiński dziennik Helsingin Sanomat walczy z ograniczeniami medialnymi Rosji

Fiński dziennik Helsingin Sanomat przeniósł swoją walkę z rosyjskimi ograniczeniami medialnymi do popularnej gry wideo, aby uczcić światowy dzień wolności prasy.

Walka z ograniczeniami

Redaktor naczelny Antero Mukka powiedział, że gazeta musiała wykazać się kreatywnością, próbując złamać ograniczenia i zdecydował się ukryć artykuły o wojnie Rosji na Ukrainie w języku rosyjskim w strzelance Counter-Strike, która jest popularna na całym świecie i wśród młodych Rosjan.

Rosja rozprawiła się z niezależnym dziennikarstwem w tym kraju po tym, jak w zeszłym roku zainicjowała coś, co Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową” na sąsiedniej Ukrainie, zakazując swobodnego relacjonowania i odmawiając Rosjanom dostępu do treści medialnych produkowanych za granicą. W odpowiedzi na moskiewskie prawa ograniczające wolność prasy w Rosji, Helsingin Sanomat zaczął publikować w zeszłym roku niektóre wiadomości związane z Ukrainą i Rosją w języku rosyjskim, tylko po to, by szybko ograniczyć dostęp z Rosji do ich treści.

Nowe kanały dla niezależnego dziennikarstwa

„Ponieważ byliśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w zakresie wolności prasy i wolności słowa w Rosji, zdecydowaliśmy, że być może jest możliwe znalezienie nowych kanałów, które zapewnią rosyjskiej publiczności wiarygodne, niezależne dziennikarstwo, na przykład o sytuacji na Ukrainie” — powiedział Mukka.

Counter-Strike jako kanał przekazu

Counter-Strike, wydany przez amerykańskiego prywatnego producenta gier Valve Corporation w 2012 roku, plasuje się wśród 10 najpopularniejszych gier komputerowych na świecie, wynika z danych firmy badawczej Newzoo. Gazeta zbudowała mapę nieokreślonego ogarniętego wojną słowiańskiego miasta, nadając mu nazwę „de_voyna”, nawiązując do rosyjskiego słowa „voyna” oznaczającego wojnę, którego używanie w Rosji jest zabronione w związku z konfliktem na Ukrainie.

Ukryte treści

Mapa ukrywa tajne pomieszczenie, w którym gazeta ukryła zdjęcia i teksty opisujące okrucieństwa, których świadkami byli jej reporterzy i fotografowie na Ukrainie podczas wojny. Mukka powiedział, że gazeta nie pytała Valve o pozwolenie na kampanię, ponieważ gra pozwala użytkownikom tworzyć i dodawać własne treści do swojej platformy.

Cel akcji

„Jeśli niektórzy młodzi mężczyźni w Rosji, tylko z powodu tego meczu, pomyślą przez kilka sekund, co dzieje się na Ukrainie, to warto” – powiedział Mukka.

Reportaż Anne Kauranen, montaż przez Eda Osmonda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Źródło: Reuters