Gazeta ukrywa informacje o wojnie na Ukrainie w grze online

Gazeta fińska ukrywa informacje o wojnie na Ukrainie w grze online, aby ominąć rosyjską cenzurę

Fińska gazeta, Helsingin Sanomat, znalazła sposób na omijanie rosyjskich ograniczeń medialnych poprzez ukrywanie wiadomości o wojnie na Ukrainie w popularnej grze online, Counter-Strike, która jest bardzo lubiana w Rosji.

Gra ta pozwala graczom na tworzenie własnych map, co wykorzystała gazeta, aby ukryć rosyjskojęzyczne relacje korespondentów wojennych na Ukrainie w piwnicy jednego z apartamentowców, tworząc słowiańskie miasto o nazwie „Wojna”.

Redaktor naczelny Helsingin Sanomat, Antero Mukka, powiedział, że inicjatywa ta została ujawniona w Światowy Dzień Wolności Prasy, aby podkreślić wolność prasy.

Counter-Strike – idealna gra do omijania cenzury

Counter-Strike jest idealną grą do omijania cenzury, ponieważ większość meczów rozgrywana jest na oficjalnych mapach wydanych przez wydawcę Valve, ale gracze mogą również tworzyć własne mapy, co pozwala na ukrywanie informacji.

W piwnicy „Wojny” gracze mogą znaleźć rosyjskojęzyczne relacje korespondentów wojennych gazety na Ukrainie oraz dokumentację, która pokazuje rzeczywistość wojny na Ukrainie.

„W pokoju znajdziecie naszą dokumentację tego, jaka jest rzeczywistość wojny na Ukrainie” – powiedział Mukka.

Pomysł Helsingin Sanomat na ukrywanie informacji o wojnie na Ukrainie w grze online jest oryginalny i niekonwencjonalny, ale może to być skuteczna metoda omijania cenzury w Rosji.

Źródło: The Straits Times.