Ominięcie cenzury w Rosji poprzez grę wideo – Forbes India

Finski dziennik omija rosyjską cenzurę poprzez grę wideo

Finski dziennik Helsingin Sanomat poinformował, że ominął rosyjskie ograniczenia medialne, ukrywając doniesienia o wojnie na Ukrainie w popularnej grze komputerowej wśród rosyjskich graczy. Redaktor naczelny Helsingin Sanomat, Antero Mukka, powiedział: „Podczas gdy Helsingin Sanomat i inne zagraniczne niezależne media są blokowane w Rosji, jak dotąd gry online nie zostały zakazane”.

Gazeta wykorzystała konkurencyjną strzelankę online Counter-Strike, która ma wielu fanów w Rosji, gdzie terroryści i antyterroryści walczą ze sobą w meczach na czas. Gracze mogą tworzyć własne mapy, które każdy może pobrać i używać.

„Aby podkreślić wolność prasy, zbudowaliśmy teraz słowiańskie miasto o nazwie Wojna, co po rosyjsku oznacza wojnę” – wyjaśnił Mukka.

W piwnicy jednego z apartamentowców tworzących sowiecką panoramę miasta, Helsingin Sanomat ukrył pokój, w którym gracze mogą znaleźć rosyjskojęzyczne relacje korespondentów wojennych gazety na Ukrainie. Ściany pokoju cyfrowego, oświetlone czerwonymi światłami, oblepione są artykułami prasowymi i zdjęciami relacjonującymi wydarzenia takie jak masakry w ukraińskich miastach Bucza i Irpin. Na jednej ze ścian gracze mogą również znaleźć mapę Ukrainy, na której wyszczególniono doniesienia o atakach na ludność cywilną, podczas gdy w tle odtwarzane jest rosyjskojęzyczne nagranie, na którym czytane są artykuły Helsingin Sanomat. Są to „informacje, które nie są dostępne w rosyjskich źródłach państwowej propagandy” – wyjaśnił Mukka.

Od czasu wydania w poniedziałek mapa została już pobrana ponad 2000 razy, chociaż gazeta nie może obecnie śledzić pobrań geograficznie. Mukka powiedział, że gra w nią około czterech milionów Rosjan. „Ci ludzie często mogą być w wieku mobilizacyjnym lub poborowym” – zauważył Mukka. „Uważam, że Rosjanie również mają prawo do niezależnej i opartej na faktach informacji, aby mogli także podejmować własne życiowe decyzje” – dodał.

Źródło: Forbes India.