Gazeta ukryła doniesienia o wojnie na Ukrainie w grze komputerowej

Finska gazeta ukrywa doniesienia o wojnie na Ukrainie w grze komputerowej

Jedna z fińskich gazet, Helsingin Sanomat, ujawniła w środę, że ukryła doniesienia o wojnie na Ukrainie w popularnej grze komputerowej Counter-Strike, która ma wielu fanów w Rosji. Gazeta omijała rosyjską cenzurę poprzez konkurencyjną strzelankę online, w której terroryści i antyterroryści walczą ze sobą w meczach na czas.

Wolność prasy w grze

Inicjatywa gazety została ujawniona w środę podczas Światowego Dnia Wolności Prasy. „Aby podkreślić wolność prasy, zbudowaliśmy teraz słowiańskie miasto o nazwie Wojna, co po rosyjsku oznacza wojnę” – wyjaśnił Antero Mukka, redaktor naczelny Helsingin Sanomat.

W piwnicy jednego z apartamentowców tworzących sowiecką panoramę miasta, Helsingin Sanomat ukrył pokój, w którym gracze mogą znaleźć rosyjskojęzyczne relacje korespondentów wojennych gazety na Ukrainie. „W pokoju znajdziecie naszą dokumentację tego, jaka jest rzeczywistość wojny na Ukrainie” – powiedział Mukka.

Brak zakazu gier online w Rosji

„Podczas gdy Helsingin Sanomat i inne zagraniczne niezależne media są blokowane w Rosji, gry online nie zostały jak dotąd zakazane” – powiedział Mukka. Podczas gdy większość meczów rozgrywana jest na kilkunastu oficjalnych poziomach lub mapach wydanych przez wydawcę Valve, gracze mogą również tworzyć własne mapy, które każdy może pobrać i używać.

Są to „informacje, które nie są dostępne w rosyjskich źródłach państwowej propagandy” – wyjaśnił Mukka. Od czasu wydania w poniedziałek mapa została już pobrana ponad 2000 razy, chociaż gazeta nie może obecnie śledzić pobrań geograficznie. Mukka powiedział, że gra w nią około czterech milionów Rosjan.

Podsumowanie

Inicjatywa Helsingin Sanomat pokazuje, że każda próba utrudnienia przepływu informacji i zaślepienia opinii publicznej jest skazana na niepowodzenie w dzisiejszym świecie. Rosjanie również mają prawo do niezależnej i opartej na faktach informacji, aby mogli także podejmować własne życiowe decyzje.

Źródło: Forbes India