Finska gazeta ukryła wiadomości dla Rosjan w grze Counter-Strike

Finska gazeta ukryła wiadomości dla Rosjan w grze komputerowej

Finska gazeta Helsingin Sanomat poinformowała w środę, że ukryła doniesienia o wojnie na Ukrainie w popularnej grze komputerowej Counter-Strike, aby ominąć rosyjskie ograniczenia medialne. Gazeta wykorzystała konkurencyjną strzelankę online, która ma wielu fanów w Rosji, gdzie gracze walczą ze sobą w meczach na czas.

Wolność prasy

Inicjatywa gazety została ujawniona podczas Światowego Dnia Wolności Prasy. „Aby podkreślić wolność prasy, zbudowaliśmy teraz słowiańskie miasto o nazwie Wojna, co po rosyjsku oznacza wojnę” – wyjaśnił Antero Mukka, redaktor naczelny Helsingin Sanomat.

Pokój cyfrowy

W piwnicy jednego z apartamentowców tworzących sowiecką panoramę miasta Helsingin Sanomat ukrył pokój, w którym gracze mogą znaleźć rosyjskojęzyczne relacje korespondentów wojennych gazety na Ukrainie. Ściany pokoju cyfrowego, oświetlone czerwonymi światłami, oblepione są artykułami prasowymi i zdjęciami relacjonującymi wydarzenia takie jak masakry w ukraińskich miastach Bucza i Irpin. Na jednej ze ścian gracze mogą również znaleźć mapę Ukrainy, na której wyszczególniono doniesienia o atakach na ludność cywilną, podczas gdy w tle odtwarzane jest rosyjskojęzyczne nagranie, na którym czytane są artykuły Helsingin Sanomat.

Informacje niedostępne w rosyjskich źródłach państwowej propagandy

Są to „informacje, które nie są dostępne w rosyjskich źródłach państwowej propagandy” – wyjaśnił Mukka. Od czasu wydania w poniedziałek mapa została już pobrana ponad 2000 razy, chociaż gazeta nie może obecnie śledzić pobrań geograficznie. „To zdecydowanie podkreśla fakt, że każda próba utrudnienia przepływu informacji i zaślepienia opinii publicznej jest skazana na niepowodzenie w dzisiejszym świecie” – powiedział Mukka.

Prawo do niezależnej informacji

Mukka powiedział, że gra w nią około czterech milionów Rosjan. „Uważam, że Rosjanie również mają prawo do niezależnej i opartej na faktach informacji, aby mogli także podejmować własne życiowe decyzje” – dodał.

„Podczas gdy Helsingin Sanomat i inne zagraniczne niezależne media są blokowane w Rosji, gry online nie zostały jak dotąd zakazane” – powiedział Antero Mukka, redaktor naczelny Helsingin Sanomat.

Obraz: Shutterstock

Źródło: Forbes India