Wojna na Ukrainie ukryta w grze Counter-Strike – Helsingin Sanomat.

Finska gazeta ukrywa doniesienia o wojnie na Ukrainie w grze

Fińska gazeta Helsingin Sanomat poinformowała w środę, że znalazła sposób na ominięcie rosyjskich ograniczeń medialnych poprzez ukrycie doniesień o wojnie na Ukrainie w popularnej grze komputerowej Counter-Strike, która ma wielu fanów w Rosji.

„Podczas gdy Helsingin Sanomat i inne zagraniczne niezależne media są blokowane w Rosji, gry online nie zostały jak dotąd zakazane” – powiedział Antero Mukka, redaktor naczelny Helsingin Sanomat.

Wolność prasy i inicjatywa gazety

Inicjatywa gazety została ujawniona z okazji Światowego Dnia Wolności Prasy, podczas której zbudowano słowiańskie miasto o nazwie Wojna, co po rosyjsku oznacza „wojnę”.

W piwnicy jednego z apartamentowców tworzących sowiecką panoramę miasta Helsingin Sanomat ukrył pokój, w którym gracze mogą znaleźć rosyjskojęzyczne relacje korespondentów wojennych gazety na Ukrainie. „W pokoju znajdziecie naszą dokumentację tego, jaka jest rzeczywistość wojny na Ukrainie” – powiedział Mukka.

Ściany pokoju cyfrowego, oświetlone czerwonymi światłami, oblepione są artykułami prasowymi i zdjęciami relacjonującymi wydarzenia takie jak masakry w ukraińskich miastach Bucza i Irpin. Na jednej ze ścian gracze mogą również znaleźć mapę Ukrainy, na której wyszczególniono doniesienia o atakach na ludność cywilną, podczas gdy w tle odtwarzane jest rosyjskojęzyczne nagranie, na którym czytane są artykuły Helsingin Sanomat.

„Są to informacje, które nie są dostępne w rosyjskich źródłach państwowej propagandy” – wyjaśnił Mukka.

Popularność gry w Rosji

Gazeta wykorzystała popularność gry w Rosji, gdzie gra w nią około czterech milionów ludzi, często w wieku mobilizacyjnym lub poborowym. „Uważam, że Rosjanie również mają prawo do niezależnej i opartej na faktach informacji, aby mogli także podejmować własne życiowe decyzje” – dodał Mukka.

Od czasu wydania w poniedziałek mapa została już pobrana ponad 2000 razy, chociaż gazeta nie może obecnie śledzić pobrań geograficznie.

To zdecydowanie podkreśla fakt, że każda próba utrudnienia przepływu informacji i zaślepienia opinii publicznej jest skazana na niepowodzenie w dzisiejszym świecie – powiedział Mukka.

Źródło: Forbes India