Gra komputerowa pomaga omijać cenzurę w Rosji

Finska gazeta omija cenzurę w Rosji dzięki grze komputerowej

Fińska gazeta Helsingin Sanomat ujawniła w środę, że ukryła doniesienia o wojnie na Ukrainie w popularnej grze komputerowej wśród rosyjskich graczy, która nie została zakazana w Rosji, podczas gdy większość zagranicznych niezależnych mediów jest blokowana. Redaktor naczelny gazety, Antero Mukka, powiedział, że gra w nią około czterech milionów Rosjan.

Counter-Strike, gra, która pomaga przekazać informacje

Gazeta omijała rosyjską cenzurę poprzez konkurencyjną grę online Counter-Strike, która ma wielu fanów w Rosji, gdzie terroryści i antyterroryści walczą ze sobą w meczach na czas. Podczas gdy większość meczów rozgrywana jest na kilkunastu oficjalnych poziomach lub mapach wydanych przez wydawcę Valve, gracze mogą również tworzyć własne mapy, które każdy może pobrać i używać.

Wolność prasy

Inicjatywa gazety została ujawniona w środę podczas Światowego Dnia Wolności Prasy. „Aby podkreślić wolność prasy, zbudowaliśmy teraz słowiańskie miasto o nazwie Wojna, co po rosyjsku oznacza wojnę” – wyjaśnił Mukka.

Cyfrowy pokój w Helsingin Sanomat

W piwnicy jednego z apartamentowców tworzących sowiecką panoramę miasta Helsingin Sanomat ukrył pokój, w którym gracze mogą znaleźć rosyjskojęzyczne relacje korespondentów wojennych gazety na Ukrainie. Ściany pokoju cyfrowego, oświetlone czerwonymi światłami, oblepione są artykułami prasowymi i zdjęciami relacjonującymi wydarzenia takie jak masakry w ukraińskich miastach Bucza i Irpin. Na jednej ze ścian gracze mogą również znaleźć mapę Ukrainy, na której wyszczególniono doniesienia o atakach na ludność cywilną, podczas gdy w tle odtwarzane jest rosyjskojęzyczne nagranie, na którym czytane są artykuły Helsingin Sanomat.

Każda próba utrudnienia przepływu informacji i zaślepienia opinii publicznej jest skazana na niepowodzenie

Od czasu wydania w poniedziałek mapa została już pobrana ponad 2000 razy, chociaż gazeta nie może obecnie śledzić pobrań geograficznie. Mukka powiedział, że gra w nią około czterech milionów Rosjan. „To zdecydowanie podkreśla fakt, że każda próba utrudnienia przepływu informacji i zaślepienia opinii publicznej jest skazana na niepowodzenie w dzisiejszym świecie” – powiedział Mukka.

Rosjanie również mają prawo do niezależnej i opartej na faktach informacji

„Uważam, że Rosjanie również mają prawo do niezależnej i opartej na faktach informacji, aby mogli także podejmować własne życiowe decyzje” – dodał Mukka.

„Informacje, które nie są dostępne w rosyjskich źródłach państwowej propagandy” – wyjaśnił Mukka.

Źródło: Forbes India