TOKIO, 16 grudnia (Reuters) – Japonia zaprezentowała w piątek nową strategię bezpieczeństwa narodowego wraz ze szczegółami dotyczącymi największego zbrojenia od czasów drugiej wojny światowej, w wyraźnym odejściu od pacyfizmu, który dominował w jej dyskursie politycznym przez siedem dekad.
Zmiany, które pojawiają się wraz ze wzrostem napięć z sąsiednimi Chinami, Rosją i Koreą Północną, obejmują wydatki na rakiety dalekiego zasięgu i zdolności do prowadzenia wojny cybernetycznej.
Oto, co musisz wiedzieć:
– Zmiany zostały ujęte w trzech dokumentach: Strategii Bezpieczeństwa Narodowego (NSS), Strategii Obronności Państwa oraz Śródokresowym Programie Obronnym.
– Dokumenty szczegółowo opisują determinację Japonii w opracowaniu nowych możliwości „kontrataku”. Zdolności te pozwolą Tokio uderzać w statki i cele oddalone o 1000 km (621,37 mil) pociskami wystrzeliwanymi z lądu lub morza.
– Wojsko Japonii jest obecnie uzbrojone w rakiety, które mogą przelecieć najwyżej kilkaset kilometrów. Tokio wierzy, że rozwój możliwości kontrataku odstraszy potencjalne ataki.
– Japonia dyskutuje nad planem od ponad dwóch lat.
– Tokio wyda około 37 miliardów dolarów na zwiększenie zdolności do kontrataku, na przykład poprzez zwiększenie do 2027 r. zasięgu wystrzeliwanych z ziemi pocisków przeciwokrętowych Typ 12. Planuje również rozwój innych pocisków, w tym broni hipersonicznej.
– Dokumenty mówią również, że Japonia kupi wystrzeliwane ze statków pociski Tomahawk wyprodukowane w USA. Gazeta Yomiuri informowała wcześniej, że Tokio chce aż 500 pocisków manewrujących, które mogą latać na odległość 1250 km.
– Ministerstwo obrony wyda ponad 43 biliony jenów (315,76 miliardów dolarów) na swoje wojsko w ciągu pięciu lat, podwajając swój budżet obronny do około 2% PKB.
– Z tego około 7 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na operacje cybernetyczne, a kolejne 7 miliardów na zdolności kosmiczne. Około 6 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na rozwój myśliwców nowej generacji we współpracy z Wielką Brytanią i Włochami.
– Aby lepiej skoordynować swoje siły powietrzne, morskie i lądowe, Japonia utworzy swoje pierwsze wspólne centrum dowodzenia. Według źródeł rządząca partia premiera Kishidy dyskutuje także nad wspólnymi dowództwami amerykańsko-japońskimi.
– Dokumenty mówiły, że Japonia zwiększy dostawy amunicji i magazyny, nie precyzując szczegółów. Yomiuri wcześniej informowali o planach budowy około 70 składów amunicji w ciągu pięciu lat i 130 do 2035 r. Planiści wojskowi martwią się, że Japonia ma za mało amunicji na długi konflikt, co zostało uwydatnione przez wojnę Rosji na Ukrainie. Mówią też, że zapasy części zamiennych są niskie.
– Według raportu Nikkei około 70% amunicji wojskowej jest przechowywanych na wyspie Hokkaido na północy Japonii.
– Japonia widzi teraz główne zagrożenie ze strony Chin wzdłuż południowo-zachodniego łańcucha wysp, biegnącego wzdłuż Morza Wschodniochińskiego, a Tokio planuje przygotować bazy zaopatrzeniowe w południowo-zachodniej części Japonii w oczekiwaniu na konflikt w pobliżu Tajwanu.
(1 $ = 136,1800 jenów)
Reportaż Sakury Murakami i Tima Kelly’ego. Montaż autorstwa Gerry’ego Doyle’a i Tomasza Janowskiego
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
Źródło : https://www.reuters.com/world/asia-pacific/what-will-japans-military-build-up-look-like-2022-12-16/