ESL Premiership Aktualizacja – Przyszłość brytyjskiego CS:GO

Najwyższym poziomem rozgrywek CS:GO w Republice Irlandii (ROI) i Wielkiej Brytanii jest ESL Premiership, który rozpoczął się w 2015 roku. Od tego czasu odbywają się dwa lub trzy podziały rocznie. Drużyny rywalizują w dwóch zamkniętych i dwóch otwartych kwalifikacjach, do których dołącza 4 zespoły zakwalifikowane poprzez Last Chance Qualifier (LCQ).
Od czasu pandemii ESL Premiership przeniósł się całkowicie do formatu online. W wyniku tego zespół Endpoint wygrał 6 kolejnych podziałów i zajął drugie miejsce za ITB wiosną 2023 roku. Podczas Jesieni 2023 roku w finale ESL Premiership zwyciężył Raptors Esports Club, zaproszony poprzez otwarte kwalifikacje, pokonując Endpoint, który zadebiutował w 8 kolejnym finale.
Co dalej z ESL Premiership?
Źródło: ESL
15 września ESL opublikował aktualizację dotyczącą ESL Premiership na swojej stronie internetowej. W poście potwierdzili, że 2023 rok będzie ostatnim sezonem ESL Premiership. Podziękowali Promodowi za wsparcie, jakiego udzielili ESL Premiership.
Miejmy nadzieję, że brytyjskie drużyny CS:GO będą nadal rywalizować w ligach ESEA i ekosystemie FACEIT. W aktualizacji na stronie głównej ESL wspomniano o latach wsparcia nie tylko brytyjskiego CS:GO, ale także o CS:GO w całej Europie, Ameryce Łacińskiej i Oceanii. Napisano tam, że inwestycje w krajowe ligi i międzyregionalne turnieje online rozproszyły ich zbyt mocno.
CS2 i ESL
Premiera CS2 będzie końcem programu ESL National Championship. ESL nadal będzie zainteresowane rywalizacją regionalną i krajową, ale nie będzie to jej aktywne skupienie. Oto regiony, które będą miały wpływ na zakończenie ESL National Championships:

Wielka Brytania i ROI
Benelux
Francja
Hiszpania
Turcja
Australia i Nowa Zelandia
Brazylia
Niemcy
Polska

Zobaczymy, jaki będzie wpływ na rynek nowej gry, gdy potężny zawodnik jakim jest ESL zacznie się wycofywać. Polskie i niemieckie drużyny nadal będą miały szansę reprezentować swoje kraje na IEM Cologne i Katowice. Jednak pozostałe drużyny z drugiego szeregu będą musiały szukać wsparcia od innych trzecich stron.
ESL nadal chętnie wspiera imprezy organizowane przez inne podmioty, tak jak robiło to w przypadku innych tytułów esportowych. Czasy się zmieniają i będziemy tęsknić za ESL!

Źródło : www.esports.net