Emerytowani sportowcy e-sportowi z M’sian o tym, dlaczego odeszli i co robią teraz


Zazwyczaj, kiedy myślimy o emerytach, przychodzi mi na myśl osoba z siwiejącymi włosami i kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w wybranym zawodzie za pasem.

Jednak nie jest to normą dla sportowców, a sportowcy e-sportowi nie różnią się od siebie. W rzeczywistości, jak ujawnił artykuł w Washington Post, e-sportowcy przechodzą na emeryturę nawet wcześniej niż sportowcy z National Football League (NFL), dziedziny, która jest już uważana za „super wymagającą”.

Dlaczego? Z pewnością bycie piłkarzem jest bardziej wyczerpujące fizycznie niż bycie graczem e-sportowym. W grę muszą tu wchodzić inne czynniki, które wypychają e-sportowców z areny, gdy są jeszcze w połowie lat 20.

Co więcej, wciąż istnieje wiele szkodliwych stereotypów, które opinia publiczna może mieć na temat e-sportu. Na przykład w poprzednim artykule Vulcan Post aktywni malezyjscy e-sportowcy mówili, że nadal istnieją uprzedzenia wobec wyników w nauce i inteligencji sportowców e-sportowych.

Te uprzedzenia mogą mieć kulminację w sile roboczej poza e-sportem, co może zaszkodzić potencjałowi byłych e-sportowców do zatrudnienia.

Nie trzeba dodawać, że istnieje duża niepewność, jeśli chodzi o długowieczność tej ścieżki kariery i perspektywy, jakie zapewnia.

Aby lepiej zrozumieć, porozmawialiśmy z trzema malezyjskimi sportowcami e-sportowymi, którzy opuścili arenę, aby zrozumieć podróż prowadzącą do emerytury i to, co ją czeka.

Kiedy odwiesić kapelusz

Spędziwszy 13 lat jako zawodnik wyczynowy, prawie trzy lata jako płatny, zawodowy e-sportowiec, Aiman ​​Azham spodziewał się, że pozostanie w branży przez „bardzo długi czas”.

Znany jako aimaNNN, grał profesjonalnie w Counter-Strike 1.6 i Counter-Strike: Global Offensive, zanim opuścił branżę w 2021 roku.

Aiman ​​dostał się do e-sportu w szkole podstawowej po obejrzeniu swojego brata grającego w Counter-Strike 1.6 / Źródło zdjęcia: Aiman ​​Azham

To było po tym, jak zdał sobie sprawę, że branża nie była wystarczająco stabilna, aby mógł na tym zrobić karierę.

„Musiałem zrobić objazd” – wyjaśnił. „Zdecydowanie trudno było porzucić swoją pasję, nad którą pracowałeś i szlifowałeś przez ostatnie dziesięć lat plus. Ale musiałem zacząć myślenie o dochodach i rozwoju jako człowiek rodzinny”.

Jednak takie myśli zwykle nie przychodzą do głowy młodym graczom, gdy zaczynają.

„Początkowo nigdy tak naprawdę nie myślałem o tym, jak długo będę w branży”, powiedział Chan Litt Binn, lepiej znany jako Zimabyły profesjonalny gracz DOTA 2.

Winter grał dla znanych malezyjskich drużyn DOTA 2, Orange Esports i MUFC, i uczestniczył w The International z tymi drużynami odpowiednio w 2012 i 2013 roku.

„Mój sposób myślenia zawsze polegał na tym, że wkładałem w to moje serce i miałem nadzieję, że to się uda”.

Ale w miarę upływu czasu zrozumiał, że on… nie mógł konkurować na tym samym poziomie co wcześniej. „Zdecydowanie nie było to łatwe, ponieważ zawsze byłem graczem w sercu” – wspomina.

Do ChuaNinny zawodowy sportowiec DOTA 2, jego decyzja o odłączeniu się od gry na zawodach była „bardzo trudna”, ale ostatecznie powiedział, że tak ze względu na własny temperament.

W branży od 18 roku życia ChuaN jest uważany przez innych za gracza „najwyższego poziomu” i zdobył wiele wyróżnień w tej dziedzinie, w tym jako pierwszy gracz z Azji Południowo-Wschodniej, który wygrał The International, coroczny turniej mistrzostw świata w e-sporcie dla DOTA 2.

„Właściwie, gdybym mógł, chciałbym pozostać w tej karierze na zawsze” – powiedział ChuaN. „Ponieważ po prostu lubię grać w gry i nie jestem szczególnie dobry w wielu innych”.

Na szczęście żaden z tych graczy nie wydaje się podawać konkretnych powodów zdrowotnych, by opuścić arenę rywalizacji. Ale urazy, takie jak cieśnia nadgarstka i inne problemy związane z nerwami, mogą być również powodem, dla którego niektórzy sportowcy muszą przejść na emeryturę.

Aby pozostać w polu lub znaleźć nowe pastwiska

Ci, którzy mogą, robią; ci, którzy nie mogą, nauczaj.

Ogólnie rzecz biorąc, w sporcie z pewnością w tym powiedzeniu jest prawda. Wielu trenerów lig sportowych to zazwyczaj sami gracze w pewnym momencie, i to dobrzy.

Wydaje się, że tak jest w przypadku Winter i ChuaN.

Teraz, w wieku 33 lat, WinterR koncentruje się na coaching i casting w branży DOTA 2. Mówiąc słowami Redbulla, jest także „bardzo szanowanym analitykiem Dota”.

Podczas gdy jego kariera e-sportowa rozpoczęła się w wieku 18 lat, Winter odebrał DOTA 2 rok wcześniej w kawiarni LAN ze swoimi przyjaciółmi / Źródło zdjęcia: ESL – Helena Kristiansson

ChuaN również trzyma się blisko gry. Postanowił zostać trenerem, mówiąc, że prawdopodobnie dlatego, że sam nie może już grać. Obecnie jest trenerem Neon Esports, drużyny DOTA 2 z siedzibą na Filipinach.

„Jeśli pewnego dnia nie będę już brał udziału w e-sporcie, może to być spowodowane tym, że odkryłem, że są ważniejsze rzeczy do zrobienia w życiu” – zastanawiał się ChuaN.

Jednak Aiman ​​postanowił… całkowicie opuścić branżę a teraz pracuje dla firmy telekomunikacyjnej.

„Czemu?” – zapytał retorycznie. „Zagłębiam się bardziej w świat korporacyjny, w którym godziny pracy są znacznie wygodniejsze, więc nie przegapisz czasu dla rodziny”.

Chociaż teraz pracuje w innej dziedzinie, Aiman ​​wierzy, że jego czas jako gracza nie był na marne.

“Zaskakująco, dużo [my current] umiejętności zostały zdobyte podczas mojej e-sportowej podróży” – powiedział. Umiejętności te obejmują przywództwo, kompromis, komunikację i aktywne słuchanie.

Życie po nazwaniu się kończy

Na większości ścieżek kariery przejście na emeryturę ma miejsce, gdy decyduje się na trwałe odejście z siły roboczej, ale z pewnością nie dotyczy to e-sportu.

Nawet jeśli odnieśli ogromne wygrane, większość „emerytowanych” sportowców musi: znajdź nowy sposób na zarabianie na życie. Ale jeśli nie pozostaną w branży, ich perspektywy pracy wydają się ograniczone. Może to wynikać z wyobrażeń i stereotypów związanych ze sportowcami e-sportowymi.

„To zdecydowanie prawda, ponieważ sportowcom e-sportowym brakuje wielu prawdziwych umiejętności, aby robić inne kariery” – powiedział Winter, zapytany o te spostrzeżenia.

„Jeżeli graczowi nie powiedzie się, życie po tym jest dość trudne, ponieważ nie masz żadnych innych umiejętności. Wielu graczy zmaga się z życiem po e-sporcie po tym, jak poświęciło mu swoje życie.

Ale według ChuaN, to sportowcom trudno jest nawet znaleźć pracę w branży chyba że są bardzo sławni.

„W przeciwnym razie, [their esports careers] w zasadzie zniknie po przejściu na emeryturę – powiedział.

Tworzenie bardziej zrównoważonego przemysłu

Emerytura jest zwykle postrzegana jako radosna rzecz. Idealnie, jest to wybór, którego dokonuje się, gdy czuje się, że spełnił wszystko, co może w swojej karierze. Jednak nie zawsze tak jest w przypadku e-sportu.

Podczas gdy Winter, ChuaN i Aiman ​​przeszli na emeryturę z wyczynowych sportowców e-sportowych w młodym wieku, jest to coś, co może się zmienić dla obecnych e-sportowców w przyszłości, ponieważ branża jest wciąż stosunkowo nowa.

„Myślę, że zdecydowanie można mieć długą karierę, ale to wyczerpanie psychiczne zwykle odbija się na graczach” – wyjaśnił Winter. „Dlatego mam ochotę na długowieczność w DOTA 2, gracze muszą zadbać o ich samopoczucie psychiczne”.

Aby stworzyć bardziej zrównoważony przemysł, WinterR również powinien być więcej programów oddolnych które mogą pomóc graczom się rozwijać i ulepszać.

Podczas gdy Winter i ChuaN zdołali kontynuować swoją ścieżkę w branży e-sportowej, wciąż należy zapewnić lepszy plan dla odchodzących na emeryturę profesjonalnych graczy.

ChuaN po raz pierwszy zaczął grać w DOTA1, gdy kontuzja stopy uniemożliwiła mu dołączenie do meczów koszykówki / Źródło zdjęcia: ESL – Kelly Kline

Zrozumienie przez opinię publiczną zasadności kariery i możliwych do przeniesienia umiejętności, które zapewnia, przyniesie korzyści również graczom, którzy zdecydują się opuścić boisko.

Gracze powinni być odpowiednio poinformowani o tym, jak chronić swoje zdrowie fizyczne i ćwiczyć rozciąganie, aby uniknąć kontuzji, takich jak cieśni nadgarstka.

Tak jak zauważył ChuaN, zazwyczaj tylko najlepsi gracze mają dochodową karierę, co sprawia, że ​​ta kariera jest nie do utrzymania dla innych graczy, mimo że są potrzebni do stworzenia solidnego ekosystemu.

Mamy nadzieję, że dzięki odpowiednim systemom e-sportowcy w Malezji będą mogli mieć dłuższą i bardziej zrównoważoną karierę, zanim przejdą na właściwą, uroczystą emeryturę.

  • Przeczytaj inne artykuły o grach pisaliśmy tutaj.

Wyróżnione zdjęcie Źródło: ESL – Helena Kristiansson / Aiman ​​Azham / ChuaN

Źródło : https://vulcanpost.com/807371/retired-esports-athletes-malaysia-job-prospects/