E-sport nabiera popularności wśród seniorów: jak gry video mogą poprawić zdrowie psychiczne.

Seniorzy także grają w gry wideo

Coraz więcej starszych graczy

Zgodnie z raportem opublikowanym na 2023 Global Esports Summit and the Tencent Esports Annual Conference, w zeszłym roku około 11 procent graczy w Chinach miało 45 lat i więcej, podczas gdy wskaźnik wynosił 9 procent w 2020 roku.

Tak jak Xiyanghong, coraz więcej seniorów bierze udział w grach wideo, korzystając z udowodnionych korzyści, jakie może przynieść rywalizacyjne granie.

Korzyści z gier wideo dla osób starszych

Raport klinicznych badań opublikowany w czasopiśmie Behavioural Brain Research w 2020 roku wykazał, że gry wideo mają potencjał poprawy kluczowych aspektów pamięci u osób starszych. Badacze wspierani przez Narodowy Instytut Starzenia się w Stanach Zjednoczonych odkryli, że osoby w wieku od 60 do 80 lat, które grały w gry wideo od 30 do 45 minut dziennie przez cztery tygodnie, wykazywały poprawę pamięci rozpoznawczej.

Mimo że gry wideo mogą nie być idealną zamiennikiem doświadczeń w realnym świecie, mogą pełnić rolę dodatkowej i rozrywkowej metody poprawy zdrowia poznawczego, zgodnie z badaniami.

Poznajmy seniorów, którzy grają

Qin z Xiyanghong mówi, że gra pomaga mu utrzymać aktywność umysłową i doskonalić koordynację wzrokowo-manualną. Ge, który przeszedł walkę z rakiem nosogardła, twierdzi, że gra w Honor of Kings pomogła mu przetrwać trudne chwile w czasie walki z chorobą.

Oprócz Chin, rośnie także globalne zainteresowanie esportem, szczególnie po pandemii COVID-19, ponieważ granie oferowało rozrywkę i bezpieczną alternatywę do spotkań towarzyskich i rekreacji podczas lockdownu

We wrześniu 2021 roku powstała drużyna seniorów Matagi Snipers jako pierwsza profesjonalna drużyna esportowa w Japonii, a ich członkowie muszą mieć powyżej 65 lat. Z przeciętnym wiekiem członków wynoszącym 67 lat, ma służyć jako drużyna „szanowana przez wnuki” według oficjalnej strony internetowej.

Sponsorowana przez giganta technologicznego Lenovo, Silver Snipers to senioralna drużyna Counter Strike ze Szwecji, która została stworzona z wyraźnym celem poszerzenia widowni esportów o pokolenie dysponujące znacznymi dochodami i czasem wolnym.

Dla Yang, gry wideo to tylko nowe zajęcie, które wzbogaca jej życie, a ona mimo tego, że coraz więcej seniorów bierze udział w społeczności graczy, brama przyciągasz nowych graczy do sektora i sprawia, że staje się on bardziej atrakcyjny dla szerszej grupy ludzi.

Źródło : www.bing.com