Dziennikarze omijają rosyjską cenzurę w CS:GO – Gazeta Helsingin Sanomat

Dziennikarze wykorzystują grę CS:GO do ominięcia rosyjskiej cenzury wojny na Ukrainie

Dziennikarze omijają surową rosyjską cenzurę dotyczącą wojny na Ukrainie, publikując i twórczo ukrywając informacje w grze wideo Counter Strike globalna ofensywa (CS: GO).

Rosja cenzurowała dostęp do zachodnich mediów, ukrywając wszystkie szczegóły i opinie na temat „specjalnej operacji wojskowej” Władimira Putina, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku. Jednak wiele zachodnich gier wideo pozostaje dostępnych. CS:GO, piąta najpopularniejsza gra online w 2023 roku, to taktyczna strzelanka pierwszoosobowa, w której około 10 procent graczy stanowią Rosjanie.

Niestandardowa mapa z tajnym pokojem

Bawią się tym fińscy dziennikarze z gazety Helsinging Sanomat opracował niestandardową mapę w grze o nazwie de_vonya, która wydaje się być typowym słowiańskim miastem, podobnym do tego, które można znaleźć na Ukrainie, ale zawiera tajne pomieszczenie zawierające informacje o wojnie na Ukrainie. „Kontratak wolnej prasy. W tym pokoju jest niezależne dziennikarstwo, które jest zabronione w Rosji” – widnieje na jednej ze ścian pokoju.

W pokoju znajduje się wiele informacji nielegalnych w Rosji, takich jak dane o rosyjskich zbrodniach wojennych, w tym o masowych grobach cywilnych pozostawionych przez wojska rosyjskie w Irpinie i Buczy, a także mapa rosyjskich ataków na ukraińskie cele cywilne.

Według firmy zajmującej się oprogramowaniem cybernetycznym Malwarebytes, mapa stała się jak dotąd jedną z najpopularniejszych map miesiąca. Jednak dostęp do sekretnego pokoju nie jest łatwym zadaniem. Ta mapa jest mapą niestandardową, co oznacza, że ​​należy ją pobrać ręcznie z Warsztatu Steam.

Jak wejść do sekretnego pokoju?

Po wejściu drzwi do pokoju są zamknięte i nie mogą zostać otwarte przez graczy w grze. Dlatego jedynym sposobem na dostanie się do pokoju jest śmierć. W CS:GO, gdy gracz umiera, może latać po mapie jako widz. W tym stanie gracze nie mają wykrywania kolizji i mogą przenikać przez ściany, umożliwiając dostęp do pokoju.

Jednak badacze z Malwarebytes odkryli, że łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Ponieważ rundy CS:GO są krótkie, gracze nie mają zbyt wiele czasu na śmierć, znalezienie pokoju, a następnie włączenie się i przeczytanie informacji.

„Nawet z botami ustawionymi na najłatwiejszy poziom trudności trzy rundy zakończyły się, zanim w końcu znalazłem pokój” – powiedział badacz Malwarebytes, Christopher Boyd. Boyd powiedział również, że ponieważ mapy w CS: GO są oparte na skyboxach, które są jak kostki owinięte w środowisko tła poziomu, trudno jest znaleźć pokój, unosząc się nad poziomem, aby zobaczyć go z lotu ptaka. W rezultacie powiedział, że „najlepszym” sposobem na znalezienie pokoju jest „unosić się nieco pod podłogą i szukać migających świateł”.

Niektóre obrazy w pokoju są graficzne, co rodzi pytania o warunki korzystania ze Steam. Boyd powiedział, że Warsztat Steam ma zasady dotyczące modeli postaci, skórek broni i innych pojedynczych przedmiotów, ale nie dotyczy map. W rezultacie trudno powiedzieć, czy mapa zostanie usunięta.

Źródło: https://www.cybersecurityconnect.com.au/industry/9060-journalists-use-cs-go-to-bypass-russian-censorship-of-ukraine-war.