Czy rosyjska mobilizacja spowodowała spadek liczby Counter-Strike: Global Offensive?


21 września prezydent Rosji Władimir Putin we wcześniej nagranym filmie zadeklarował częściową mobilizację w kraju. Szokujące wieści wprawiły młodzież Rosji w drżenie, a następnie chaos. Wielu już pakowało torby, rezerwowało loty i uciekało do sąsiednich krajów bezwizowych, zanim nadszedł katastrofalny wezwanie do poboru.

Nic dziwnego, że przez kolejne godziny nie byli zbyt chętni do grania. Gdy rosyjska młodzież wpadła w szał – niektórzy przygotowywali się do apelu wojskowego, podczas gdy inni uciekali z kraju – popularna gra Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) odnotowała ogromny spadek liczby graczy. Nic dziwnego, ponieważ Rosjanie stanowili aż 11,65 procent bazy graczy CS:GO.

Jeśli dane dostępne na Steam Charts, platformie internetowej, która analizuje liczbę graczy w grach Steam, są czymś, do czego można się przyczepić, to godziny po ogłoszeniu mobilizacji odnotowały ogromny spadek liczby graczy z Rosji.

Natychmiast po ogłoszeniu, Steam Charts zarejestrował spadek ponad 300 tysięcy graczy. Jest to ważne, ponieważ baza graczy to głównie mężczyźni, w wieku od 19 do 30 lat, co odpowiada wiekowi wojskowemu w Rosji.

Podczas gdy wielu przypisuje to apelowi wojskowemu i związanej z nim niepewności, inni w mediach społecznościowych i na stronie z grami szybko obwiniają o upadek młodych ludzi uciekających z kraju.

Jednak to nie pierwszy raz, kiedy CS:GO znajduje się w odbiorcach z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W pierwszych miesiącach wojny w społeczności graczy panował poruszenie z powodu niektórych rosyjskich graczy, którzy rzekomo używali insygniów „Z” na naklejkach graczy.

Ukraiński profesjonalny trener e-sportu Iwan Szewcow upublicznił swój gniew, wskazując na prowojenne wybryki rosyjskich graczy na platformach do gier. „Jeśli chcesz, aby e-sporty były „wolne od polityki”, co powiesz na uniknięcie OGROMNEGO symbolu „rosyjskiego wyzwolenia (w rzeczywistości zabójstw i terroru)”, który ich propaganda wymusza wszędzie?” Szewstow napisał na Twitterze.

Gracze z całego świata rozpoczęli wówczas kampanię wzywającą Valve Corporation, twórcę VS: GO, do zakazania rosyjskiej społeczności zakazywania gry. Wkrótce zaczęły się rozchodzić pogłoski, że Valve wycofuje grę z Rosji, swojego największego rynku. Ale tak nie było, ponieważ zarówno CS: GO, jak i Dota 2, kolejna popularna gra Valve w Rosji, wydają się być dostępne dla wszystkich Rosjan.

Jak na ironię, sytuacja ugryzła Ukrainę w plecy, ponieważ wielu programistów zostało poinformowanych przez Valve, że ich płatności nie mogą zostać zrealizowane ze względu na „obecne otoczenie”. Sytuacja została jednak naprawiona w późniejszych miesiącach.Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=632dd100f45e42b3831f6ac6db656d82&url=https%3A%2F%2Fwww.theweek.in%2Fnews%2Fworld%2F2022%2F09%2F23%2Fdid-russian-mobilisation-cause-dip-in-counter-strike-global-offensive-numbers.html&c=6054596100263580300&mkt=fr-fr