Czy ChatGPT może zabić Asystenta Google i Alexę?


TO ChatGPT jest tak potężna, że ​​według ekspertów może wyprzedzić Google i stać się w przyszłości najczęściej używaną wyszukiwarką na świecie. Nic dziwnego, że w ostatnich tygodniach narzędzie do przetwarzania języka naturalnego z sztuczna inteligencja (AI) zyskał rozgłos w mediach i stał się popularny wśród użytkowników na całym świecie, co niepokoi giganta wyszukiwania.

„Google może być zaledwie za rok lub dwa od całkowitego zakłócenia. Nawet jeśli osiągną sztuczną inteligencję, nie mogą jej w pełni wdrożyć bez zniszczenia najcenniejszej części ich działalności!” — powiedział twórca Gmaila i główny programista Paul Buchheit w wiadomości opublikowanej na swoim profilu na Twitterze.

Oprócz posiadania bogactwa informacji superkomputera, ChatGPT jest również bardziej ludzki niż dzisiejsze opcje wyszukiwania. Między innymi może być też jednym z kandydatów do zastąpienia asystentów głosowych sztuczną inteligencją, np Asystent Google Albo Alexa (Amazonka).

Firmy technologiczne już otworzyły oczy na ChatGPT i wkrótce ulepszą swoją sztuczną inteligencję.Źródło: Shutterstock

Ponieważ ChatGPT to wszystko to, robi to Czy może zabić lub zastąpić Asystenta Google i Alexę? Aby pomóc zrozumieć to pytanie, TechWorld wymienił niektóre różnice między sztuczną inteligencją.

ChatGPT, Alexa i Google Assistant: jakie są różnice?

Jedną z największych zalet ChatGPT jest możliwość odpowiadania na pytania dłuższymi i bardziej rozbudowanymi odpowiedziami, czego nie mogą zrobić asystenci głosowi, tacy jak Asystent Google i Alexa. Nawet w tak krótkim czasie narzędzie OpenAI zdołało wyróżnić się na tle asystentów opartych na sztucznej inteligencji.

Kolejną zaletą ChatGPT jest ludzki format jego języka tekstowego, który utrzymuje rozbudowane odpowiedzi z kontekstem i tonem podobnym do treści tworzonych przez ludzi z krwi i kości. Nie wspominając o tym, że sztuczna inteligencja odpowiada również na bardziej skomplikowane pytania, czego asystenci głosowi wciąż nie mogą zrobić.

Narzędzie jest znacznie bardziej konwersacyjne niż Alexa i Asystent Google, ponieważ zostało przeszkolone, aby lepiej rozumieć kontekst pytań, aby odpowiedzieć w najlepszy możliwy sposób. Tym samym pozwala także na dłuższe i pełniejsze rozmowy z użytkownikami.

W większości przypadków ChatGPT odpowie poprawnymi informacjami, zwłaszcza jeśli użytkownik zadaje pytania, które zawierają więcej treści strukturalnych i które miały miejsce przed 2021 r., obecnym rokiem granicznym bazy wiedzy AI. Należy pamiętać, że platforma OpenAI jest wciąż w fazie rozwoju, podczas gdy Google i Amazon nieustannie przekazują środki na szkolenie swoich asystentów głosowych.

Zdolności konwersacyjne ChatGPT zrobiły wrażenie na tysiącach ludzi na całym świecie, jednak narzędzie jest wciąż w fazie testów, aby dowiedzieć się więcej podczas interakcji z ludźmi.Zdolności konwersacyjne ChatGPT zrobiły wrażenie na tysiącach ludzi na całym świecie, jednak narzędzie jest wciąż w fazie testów, aby dowiedzieć się więcej podczas interakcji z ludźmi.Źródło: Shutterstock

Nadal istnieje wiele funkcji, które sprawiają, że asystenci głosowi są bardziej przydatni, ponieważ są zoptymalizowani pod kątem głosu i interakcji z różnymi aplikacjami, oferując więcej zastosowań w naszym codziennym życiu. Tymczasem, przynajmniej na razie, ChatGPT jest bardziej skupiony na odpowiadaniu na pytania zadawane przez użytkowników.

„Wkrótce możesz mieć pomocnych asystentów, którzy z tobą rozmawiają, odpowiadają na pytania i doradzają. Później możesz mieć coś, co uruchamia i uruchamia zadania za Ciebie. W końcu możesz mieć coś, co uruchomi i odkryje dla ciebie nową wiedzę” – powiedział dyrektor generalny Open AI, Sam Altman, w poście na Twitterze.

W każdym razie należy pamiętać, że na razie ChatGPT jest przeznaczony do zupełnie innej roli niż Alexa czy Asystent Google. Na przykład narzędzie może służyć jako punkt odniesienia przy opracowywaniu bardziej humanitarnych chatbotów, narzędzi do tworzenia treści, platform tłumaczeniowych i wielu innych.

Dzięki ChatGPT nadal możliwe jest pisanie esejów, kodów programowania i różnych innych treści w tekście. Możliwości te nie są jeszcze dostępne w konwersacyjnych AI, takich jak Alexa i Asystent Google.

Mimo to ChatGPT jest nadal gorszy w wielu obszarach, ponieważ nie będzie w stanie odtwarzać muzyki, włączać światła w pokoju ani wykonywać połączeń głosowych — przynajmniej na razie. Jednak narzędzie może pomóc w kilku sytuacjach, zwłaszcza w zadaniach związanych z treścią tekstową, znacznie lepiej niż dostarczanie przez Asystenta Google czy Alexę.

LaMDA 2: Google ChatGPT

Podczas gdy ChatGPT już przeraża Google, firma ma rozwiązanie do walki z technologią, LaMDA 2, zaprezentowane podczas Google I/O 2021. Podobnie jak ChatGPT, LaMDA 2 interpretuje rozmowy użytkowników i uczy się poprzez uczenie maszynowe — więc zrównoważy zawartość odpowiedź z najlepszym sposobem wyjaśnienia informacji człowiekowi.

Dzięki sławie ChatGPT jasne jest, że Google nie chce pozostać w tyle.Dzięki sławie ChatGPT jasne jest, że Google nie chce pozostać w tyle.Źródło: Odtwarzanie/YouTube

Google ma również dwie inne świetne sztuczne inteligencje: pierwsza nazywa się MUM (Multitask Unified Model), narzędzie AI, które sugeruje odpowiedzi w pytaniach porównawczych; PaLM (Pathways Language Model) jest bardziej bezpośrednią i objaśniającą wersją LaMDA 2, ponieważ nie został stworzony do długich rozmów, tylko po to, by oferować odpowiedzi w bardziej adekwatny i „bezproblemowy” sposób.

Według dyrektora generalnego Google, Sundara Pichai, nad tym modelem sztucznej inteligencji jest jeszcze wiele do zrobienia, ponieważ może on stwarzać różne problemy. Twierdzi nawet, że tego rodzaju sztuczna inteligencja może wymyślać fałszywe informacje — warto pamiętać, że LaMDA 2 to ta sama sztuczna inteligencja, która sprawiła, że ​​inżynier Google uwierzył, że jest świadoma.

Problemy z ChatGPT

Jednym z najgorszych problemów z ChatGPT jest właśnie przekonujący sposób wyrażania się w tekstach — czy to w języku angielskim, czy portugalskim. Na przykład, pytając AI o konkretny temat, może w piękny sposób odpowiedzieć wydaje się całkowicie poprawny, ale często zawiera ukryte błędy.

Według strony internetowej Stack Overflow, ChatGPT dostarczył już tysiące niepoprawnych odpowiedzi i na razie jest to nadal dość powszechne. Na przykład sztuczna inteligencja może umieścić dodatkowe informacje w tekście, który nie istnieje, jednak może wydawać się wiarygodny ze względu na świetny styl językowy narzędzia.

Na pytanie, czym jest TecMundo, ChatGPT udzielił bardzo dokładnej odpowiedzi.Na pytanie, czym jest TecMundo, ChatGPT udzielił bardzo dokładnej odpowiedzi.Źródło: otwarta sztuczna inteligencja

W poprzednim teście przeprowadzonym przez TecMundo, ChatGPT opisał streamera Casimiro w następujący sposób: „Casimiro to brazylijski streamer gier, szczególnie Counter Strike globalna ofensywa. Zdobył rozgłos, stając się jednym z najstarszych członków brazylijskiego zespołu streamerów, ESEA Brasil”. W tekście narzędzie ma rację co do tego, że Casimiro jest streamerem, jednak błędem jest stwierdzenie, że głównie streamuje Counter Strike globalna ofensywa i że jest jednym z byłych członków ESEA Brasil.

Ponieważ baza wiedzy sztucznej inteligencji działa do 2021 roku, platforma w końcu wymyśla informacje, zamiast wskazywać swoje błędy lub wskazywać, że nie może odpowiedzieć na pytanie. Jeśli jednak z czasem zostanie to rozwiązane, platforma z pewnością da pracę gigantom takim jak Google.

„Myślę, że przy jakości modeli językowych, które zobaczymy w nadchodzących latach, Google po raz pierwszy stanie przed poważnym wyzwaniem dla produktu wyszukiwania” — powiedział dyrektor generalny Open AI.

Źródło : https://thegoaspotlight.com/2023/01/21/can-chatgpt-kill-google-assistant-and-alexa/