Co trzeba zrobić, aby zostać mistrzem Counter-Strike?


Umacniając rosnący status Zjednoczonych Emiratów Arabskich w świecie e-sportu i rywalizacji w grach, Abu Dhabi ma być gospodarzem światowego finału Blast Premier 2022 w tym miesiącu.

W ten weekend najlepsze na świecie Counter Strike globalna ofensywa drużyny będą rywalizować o pulę nagród w wysokości 1 miliona dolarów na Etihad Arena. Przed wydarzeniem rozmawialiśmy z jednym z najlepszych graczy z najwyżej sklasyfikowanego zespołu FaZe Clan. W maju stali się jedyną międzynarodową drużyną, która wygrała turniej główny Kontratak wydarzenie, PGL Major Antwerpia 2022 w Belgii.

Russel „Twistzz” Van Dulken to jeden z najnowszych członków zespołu. Zaczął grać Kontratak w 2014 roku i szybko awansował – w następnym roku przeszedł na zawodowstwo i dołączył do najlepszego północnoamerykańskiego składu, Team Liquid, zanim w styczniu zeszłego roku dołączył do FaZe Clan, który opisuje jako „najlepszy międzynarodowy zespół, jaki kiedykolwiek istniał w Kontratak”.

„Zaczynamy ćwiczyć około 11:30 lub 12:00, a potem przez około godzinę omawiamy różne rzeczy jako zespół”. Następnie drużyna rozgrywa pięć „scrimów” lub rund treningowych przeciwko innym zespołom.

„Poza tym zwykle jest też indywidualna praktyka, granie wszystkiego, co naprawdę potrafisz Kontratak a potem prawdopodobnie pójście spać gdzieś około 1 w nocy lub 2 w nocy. Oczywiście pomiędzy nimi jest jedzenie — nie jesteśmy robotami”.

Jednak dla profesjonalistów na najwyższym poziomie nie ma ścisłego punktu odcięcia. „Nieważne, jak długo to zrobisz. Niektórzy gracze po prostu ćwiczą ze swoją drużyną i to wszystko, nie robią nic innego, jak tylko ćwiczą rutynę. Zależy to więc od tego, gdzie znajduje się etyka pracy”.

Choć brzmi to wyczerpująco, Van Dulken mówi, że motywacja nie jest walką „kiedy naprawdę kochasz swoją pracę i jesteś nią pasjonatem”.

Jednym z wyzwań bycia częścią międzynarodowego zespołu jest brak fizycznej siedziby. „Kiedy nie jesteśmy na imprezie, wszyscy ćwiczymy w domu. A potem, kiedy mamy wydarzenie, często są one bardzo długie, więc można je postrzegać jako rodzaj obozu szkoleniowego. Czerpiemy z tego jak najwięcej, kiedy jesteśmy razem.

„Na szczęście istnieje mnóstwo lokalizacji e-sportowych, które chcą pomóc zapewnić graczom zaplecze do obozów szkoleniowych, a my wciąż możemy zazwyczaj zorganizować około trzech obozów szkoleniowych rocznie”.

Po raz pierwszy wydana jako stworzona przez fanów modyfikacja przebojowej strzelanki FPS Pół życia w 1999, Kontratak została później włączona do serii — i stała się jedną z najtrwalszych i najbardziej konkurencyjnych gier wideo online wszechczasów. Chociaż są inni gracze, którzy grają dłużej, Van Dulken twierdzi, że istnieje kilka ważnych szczegółów, które odróżniają świetnych okazjonalnych graczy od profesjonalistów z najwyższej półki.

Podczas gdy wielcy gracze zazwyczaj po prostu budzą się i grają cały dzień dla zabawy, dla drużyn takich jak FaZe Clan mówi, że jest to „ciągły grind”. Van Dulken dodaje: „Musimy pracować, aby utrzymać się na szczycie, zwłaszcza gdy zostajesz drużyną numer jeden. O wiele trudniej jest utrzymać pozycję numer jeden, niż dostać się na nią w pierwszej kolejności. I część specjalna dot Kontratak jest to, że jest to gra, która stale się rozwija”.

W konkursie na Etihad Arena przewidziano pulę nagród w wysokości 1 miliona dolarów. Najlepsze drużyny, do których należą również NAVI, Team Vitality, Outsiders, Heroic, G2 Esports, Team Liquid i OG Esports, ćwiczą nie tylko „scrimming”, ale także „anty-stratting” — studiując nawzajem swoje style gry, szukając słabych punktów i odkrywając jak najlepiej je wykorzystać.

„Chcesz po prostu skontrować przeciwników na tyle sposobów, na ile to możliwe, jednocześnie starając się grać we własną grę” — mówi Van Dulken.

Mówi jednak, że wśród elit przewaga sprowadza się do psychologii.

„Trzeba umieć dostosowywać się w locie, nie bać się stosowania nowych pomysłów” — mówi. „W tej grze jest oczywiście pięć finałów i musisz rozegrać potencjalnie bardzo długi mecz z wieloma stresującymi momentami. Tak naprawdę chodzi tylko o to, jak reaguje na to twoje ciało. Może dla niektórych jest to bardzo męczące. Może naprawdę się zmęczysz, może adrenalina nie wystarczy, by utrzymać cię w tej chwili.

Trener Van Dulkena, Robert „RobbaN” Dahlstrom, jest weteranem tej gry. Zaczął grać Kontratak w 2000 roku przeszedł na zawodowstwo kilka lat później i przez ponad dekadę grał na najwyższym poziomie rywalizacji e-sportowej w okresie jej powstawania. Od pięciu lat trenuje FaZe Clan.

Wejście do Abu Zabi jako faworyta to miecz obosieczny, mówi Dahlstrom. „Wiemy, że każdy zespół nas obserwuje i sprawdza, jak gramy na wszystkich pozycjach, jak nas rozproszyć podczas gry.

Trener FaZe Clan, Robert „RobbaN” Dahlstrom, mówi: „Wiemy, że każda drużyna nas obserwuje i sprawdza, jak gramy na wszystkich pozycjach, jak nas rozpraszać podczas gry”.

„Musimy upewnić się, że nie powtarzamy cały czas nawyków. Ponieważ kiedy rozgrywasz tak wiele meczów i wygrywasz tak wiele turniejów, na niektórych pozycjach, na których grasz, będą pojawiać się wzorce i ludzie będą próbować to nadużywać.

O ile dotarcie na szczyt to jedno, o tyle utrzymanie się na nim to zupełnie co innego. Dahlstrom mówi, że jest to coś, co wymaga poświęcenia i „ekstremalnej motywacji” całego zespołu.

Dodaje: „To dużo pracy poza tym, co ludzie widzą. Mamy dużo taktyk, dużo rozmawiamy o teorii. Trzeba się skupić, przede wszystkim trzeba mieć wolę zwycięstwa i trzeba na to zapracować. A jeśli będziesz wystarczająco ciężko pracować, dostaniesz to”.

Mówi, że coaching wymaga od gry zupełnie wyjątkowego zestawu umiejętności. „Teraz moim zadaniem jest być liderem dla chłopców, przygotować ich i przygotować ich podręcznik na wszystko. Ponadto upewniam się, że każdy jest w 100 procentach pewny siebie, idąc na mecze.

„Kiedy sam byłem zawodnikiem, moim jedynym zadaniem była dobra gra. W dzisiejszych czasach ludzie mają znacznie więcej pracowników za zespołami. Mamy analityków, mamy psychologów sportowych, mamy menedżerów, mamy niesamowite wsparcie. Pomagają nam nawet ludzie od fitnessu”.

Kiedy Dahlstrom zaczynał, mówi, że turnieje w sieci lokalnej oglądałoby tylko 15 osób – daleko od Etihad Arena. „Wtedy to było tylko marzenie, że możemy grać na stadionach i zapełniać areny 50-tysięczną publicznością. Nie ma mowy. To spełnienie marzeń”.

Światowy finał BLAST Premier będzie otwarty dla publiczności w Etihad Arena w Abu Dhabi 17 i 18 grudnia. Ceny biletów zaczynają się od 115 Dh za osobę, ze zniżką 50 Dh dla studentów. Więcej szczegółów dostępnych jest pod adresem etihadarena.com

Przewiń obrazy Nowe centrum gier Pixoul w Abu Zabi poniżej

Aktualizacja: 16 grudnia 2022, 04:18

Źródło : https://www.thenationalnews.com/arts-culture/pop-culture/2022/12/16/blast-premier-world-final-2022-what-does-it-take-to-become-a-counter-strike-champion/