Co to oznacza dla Ciebie


10 stycznia 2023 r. oznacza koniec wsparcia Microsoft dla Windows 7 i 8.1. Oznacza to, że Microsoft nie będzie już odtąd publikować aktualizacji zabezpieczeń i błędów dla tych wersji systemu Windows.


Ale co to oznacza dla Ciebie? Jak się okazuje, „koniec wsparcia” dla Windows 7 i 8.1 sięga głębiej niż tylko brak aktualizacji.


Co oznacza „Koniec wsparcia” w systemie Windows?

Kiedy Microsoft kończy wsparcie dla określonego systemu operacyjnego, nie wydaje już żadnych aktualizacji dla niego — poprawek bezpieczeństwa, poprawek błędów i innych. Oznacza to, że komputery z tymi systemami operacyjnymi nie otrzymają żadnej ochrony przed nowymi zagrożeniami ani aktualizacji zapewniających płynne działanie tych systemów z najnowszymi sterownikami.

Źródło obrazu: gorekun/flickr

Windows 7, który pojawił się na rynku w 2009 r., właściwie przestał być wspierany przez główny nurt w 2015 r. Jednak ze względu na jego popularność Microsoft przedłużył je do 2020 r. Następnie przedłużył aktualizacje zabezpieczeń dla systemu Windows 7 do 2023 r., aby dać użytkownikom korporacyjnym więcej czasu na uaktualnienie do Windowsa 10 lub 11.

Z drugiej strony Windows 8.1, wprowadzony na rynek w 2013 r., zakończył wsparcie głównego nurtu w 2018 r. Ponownie, aby dać swoim klientom czas na aktualizację, Microsoft przedłużył wsparcie dla Windows 8.1 do 2023 r. Biorąc jednak pod uwagę, że Windows 8 był niepopularnym systemem operacyjnym, nie miał tylu użytkowników, co jego poprzednik, co sprawiało, że Microsoft nie zapewniał dodatkowych rozszerzeń jego obsługi.

Teraz, gdy Microsoft nie wydaje już aktualizacji dla obu tych systemów operacyjnych, najwyższy czas, aby ich użytkownicy uaktualnili system do Windows 10 lub 11. W ten sposób mogą zapewnić bezpieczeństwo i płynność swoich komputerów.

Co powinieneś zrobić, jeśli Twój komputer nadal działa w systemie Windows 7 lub 8.1?

Widok ekranu systemu Windows 10 z nałożonym palcem
Źródło zdjęcia: Anton Watman/Shutterstock.com

Jeśli na komputerze nadal działa któryś z tych systemów operacyjnych, należy uaktualnić go do systemu Windows 10. Na szczęście firma Microsoft nadal zapewnia bezpłatne aktualizacje systemu Windows 10 użytkownikom systemu Windows. Nie musisz też aktualizować sprzętu, ponieważ systemy Windows 7 i Windows 10 mają takie same wymagania systemowe.

Alternatywnie możesz zastąpić system Windows 7 innymi darmowymi alternatywami dla systemu Windows. Możesz używać Linuksa, Chromium OS, FreeBSD i innych.

A jeśli możesz sobie na to pozwolić, dlaczego nie kupić nowego laptopa lub komputera? Kilka niedrogich laptopów, które możesz kupić, działa z systemem Windows 11, dzięki czemu możesz uzyskać najnowsze poprawki zabezpieczeń i zaspokoić najbardziej podstawowe potrzeby.

Co może się stać z Twoim komputerem, jeśli nie dokonasz aktualizacji do systemu Windows 10 lub 11?

Jeśli zdecydujesz się pozostać przy systemie Windows 7 lub 8.1, prawdopodobnie napotkasz kilka problemów. Oto kilka możliwych problemów, które możesz napotkać:

1. Bezpieczeństwo Twojego komputera może zostać naruszone

anonimowa postać w kapturze na laptopie ukryta znakiem zapytania

Największym problemem związanym z brakiem aktualizacji zabezpieczeń jest to, że Twoje dane są bardziej podatne na ataki. Bez poprawek bezpieczeństwa wszystko zapisane na komputerze — na przykład dane osobowe, informacje finansowe i pliki — może zostać skradzione lub ujawnione online.

Może nie nastąpić to natychmiast, ale ponieważ firma Microsoft nie monitoruje już w sposób ciągły systemów Windows 7 i 8.1, wszelkie przyszłe problemy z bezpieczeństwem i wykryte błędy nie będą już naprawiane. Aktorzy zagrażający mogą następnie wykorzystać te luki do zaatakowania komputerów, na których nadal działają te systemy operacyjne.

2. Nie możesz już używać najnowszych wersji przeglądarek opartych na Chromium

Chrome Edge i Vivaldi

Google ogłosił w Pomocy Google Chrome, że Chrome 109 to ostatnia wersja Chrome, która będzie obsługiwać Windows 7 i 8.1. Biorąc pod uwagę, że niektóre z najpopularniejszych obecnie przeglądarek, takie jak Microsoft Edge i Google Chrome, używają tego jako podstawy, nie możesz już używać najnowszych wersji tych przeglądarek.

Chociaż nadal możesz używać starszych wersji Chrome i Edge, nie będą one miały najnowszych funkcji i zabezpieczeń. Co więcej, w miarę jak firmy wypuszczają nowsze wersje swoich przeglądarek, można spodziewać się, że starsze będą coraz mniej stabilne.

3. Możesz napotkać problemy z nowszymi urządzeniami peryferyjnymi i sprzętem

błąd kamery internetowej

Ponieważ Microsoft wstrzymuje wsparcie dla Windows 7 i 8.1, tworzenie przez producentów sprzętu sterowników dla tych systemów operacyjnych w celu obsługi ich produktów nie ma już sensu.

Chociaż większość klawiatur i myszy będzie działać niezależnie od używanego systemu operacyjnego Windows, bardziej zaawansowany sprzęt, taki jak kamery internetowe i kontrolery do gier, może nie działać ze starszym systemem operacyjnym.

4. Nie możesz uruchomić niektórych najnowszych aplikacji i gier

Call of duty modern warfare 2
Źródło obrazu: Call of Duty

Podczas gdy wiele aplikacji i gier jest zwykle tworzonych dla najniższego popularnego sprzętu, generalnie nie można uruchamiać nowszego, wydajniejszego oprogramowania na starszych systemach operacyjnych. Na przykład możesz uruchamiać popularne gry, takie jak Counter-Strike: Global Offensive i Dota 2 w systemie Windows 7 i 8.1.

Ale jeśli chcesz grać w PUBG: BATTLEGROUNDS lub Call of Duty: Modern Warfare II, musisz mieć co najmniej komputer z systemem Windows 10. Zaktualizowany system operacyjny jest również potrzebny do uruchamiania aplikacji Microsoft 365, Microsoft Office 2021 i Adobe Creative Cloud.

Czas uaktualnić komputer z systemem Windows 7 lub 8.1

Mieliśmy dobrą passę z Windows 7, chociaż nie tak bardzo z Windows 8.1. Niemniej jednak nadszedł czas, aby zaktualizować nasze systemy operacyjne, biorąc pod uwagę, że te wersje Windows mają odpowiednio 14 i 10 lat.

Aktualizując do systemu Windows 10 lub 11, nie tylko uzyskasz zaktualizowane zabezpieczenia, ale także będziesz mógł cieszyć się różnymi ulepszeniami jakości życia oferowanymi przez te systemy operacyjne.Źródło : https://www.makeuseof.com/microsoft-cuts-windows-7-8-1-support/