Chileńska babcia – królowa gier online

Maria Elena Arevalo, babka-weteran gier wideo

Pewni gracze gry wideo Free Fire prawdopodobnie nie wiedzą, że jedną z ich najbardziej zawziętych przeciwniczek – smukłą, z uzbrojonymi w broń wojowniczką w krótkim kimono i masce zębowej – jest w rzeczywistości 81-letnia babcia z wiejskiego Chile.

Z swojego profesjonalnego fotela gracza w domu w małej wiosce, łagodna Maria Elena Arevalo staje się bezlitosnym łowcą, wykańczając rywali w grze, w której dziesiątki milionów graczy walczą o przetrwanie na wyimaginowanej odległej wyspie.

Nosząc fartuch na falbanach, Pani Arevalo ma niewiele wspólnego ze swoim alter ego online „Mami Nena” – pseudonimem, który otrzymała od swojego jedynego wnuka, Hectora Carrasco, 20 lat.

To właśnie pan Carrasco zapoznał swoją babcię z cyfrowym światem gier, który dał jej nowe spojrzenie na życie po głębokiej samotności, na którą popadła po śmierci swojego męża po 56 latach małżeństwa w 2020 roku.

„Nawet nie wiedziałam, co to za mysz,” powiedziała AFP w swoim domu w mieście Llay-Llay w środkowym Chile. „Potem się podekscytowałam. Zaczęliśmy grać, kiedy tylko mógł. Czułam się lepiej, bo nie myślałam już tak bardzo o moim zmarłym mężu.”

Początkowo „nie chciałam nikogo skrzywdzić,” dodała, ale z czasem, rozwinęła smak do wirtualnej krwi.

Dziś Pani Arevalo gra na poziomie „Heroic” – tuż przed najwyższym poziomem „Grandmaster”, w którym rywalizuje tylko 300 graczy.

’Mami Nena’ ze swoim wnukiem Hectorem

Ma cztery miliony obserwujących na TikToku i 650 000 na YouTube, gdzie dzieli się wskazówkami dla innych graczy.

W ubiegłym roku odwiedziła Meksyk na wypoczynek z okazji rocznicy gry Free Fire – jej pierwsza podróż za granicę.

„Wszystkie dzieci prosiły mnie o autografy… To było piękne. Kiedy umrę, zabrałam to ze sobą,” wspominała.

W tym miesiącu została wymieniona jako jedna z 100 najważniejszych starszych osób w Chile przez gazetę El Mercurio i Katolicki Uniwersytet za pomoc w obaleniu stereotypów wiekowych.

Pan Carrasco podziwia swoją sławną babcię.

„To jest niesamowite, i nie wiem, czuję, że jest jak mój najlepszy przyjaciel i tak dalej,” powiedział.

’Będę kontynuować’

Trzy lata po rozpoczęciu swojej podróży w Free Fire, Pani Arevalo mówi, że już nie czuje się samotna.

Na cześć swojego zmarłego męża, ptak o imieniu „Benito” towarzyszy „Mami Nena” podczas jej kampanii podboju.

Niemal połowa osób powyżej 80 roku życia w Chile deklaruje uczucie samotności, zgodnie z najnowszymi badaniami, co stanowi poważne ryzyko zdrowia psychicznego.

Coraz więcej starszych osób znajduje pociechę w grach: ukraiński zespół „Młoda Gwardia” jest płodnymi zawodnikami w Counter Strike, podczas gdy 93-letnia Japonka Hamako Mori – znana również jako jej pseudonim, Gamer Grandma – uważana jest za najstarszą graczkę na świecie.

Dla Pani Arevalo, online kampanie stają się coraz trudniejsze z powodu pogarszającej się stwardnienia układowego.

Ale ona nie planuje zwalniać tempa.

„Kocham to robić. Będę kontynuować tak długo, jak tylko zdołam,” upiera się.

Źródło : www.bing.com