BenQ Mobiuz EX2510S – recenzja 2021


Idź na zakupy, a zobaczysz, że nie zabraknie monitorów do gier o wysokiej rozdzielczości 1080p do wyboru, a Mobiuz EX2510S firmy BenQ (299,99) dołącza do zatłoczonego pola. Jako wyświetlacz o wysokiej odświeżania i wysokiej wydajności skierowany do graczy, monitor działa zgodnie z oczekiwaniami graczy myślących o szybkości, ale włączenie obsługi HDR10 przez BenQ — bez najwyższej jakości obrazu, którą ma zapewnić — zwiększa koszty, niż jest to konieczne . Co więcej, jego cienka podstawka i brak wbudowanych portów USB pokazują obszary, w których można było lepiej wydać te pieniądze. Za trochę więcej gotówki MSI Oculux NXG253R jest ponad dwa razy szybszy i lśni jakością obrazu, która dorównuje niektórym monitorom dwukrotnie droższym.


Misja Mobiuz: gra w rozdzielczości 1080p na szybkim panelu

Mobiuz EX2510S to monitor o przekątnej 24,5 cala z natywną rozdzielczością 1920 na 1080 pikseli i natywną częstotliwością odświeżania 165 Hz, zbudowany wokół panelu IPS.

Monitor jest montowany na stojaku podobnym do tego z Mobiuz EX3415R, który testowaliśmy na początku tego roku, a gracze mogą tego nie zaakceptować. Przez lata monitory BenQ były produktami stawiającymi na pierwszym miejscu wydajność i wzornictwem, i to dziedzictwo pokazuje tutaj. Pojedynczy pomarańczowy pasek biegnie przez trójkątną plastikową podstawę monitora, co oznacza jego „granie”, a podstawka nie jest tak stabilna, jak byśmy tego chcieli.

Poza paskiem to wszystko, co robi Mobiuz, by odróżnić swoją obudowę od, powiedzmy, monitora biurowego. Regulacja jest jednak powyżej średniej, z -5 do 20 stopni nachylenia w pionie, szerokimi kątami widzenia 178 stopni (zarówno z boku na bok, jak i w górę iw dół) oraz zakresem obrotu od -20 do 20 stopni. Wyświetlacz nie może obracać się o 90 stopni między trybami poziomym i pionowym.

BenQ Mobiuz EX2510S tył 1

Menu ekranowe BenQ (OSD) jest sterowane za pomocą pięciokierunkowego joysticka z prawej strony urządzenia, otoczonego trzema innymi przyciskami sterującymi pod spodem. Niedawno zaktualizowane OSD oferuje szeroki wybór opcji dostosowywania i ustawień oraz prezentuje to wszystko w jednym z najłatwiejszych w nawigacji formatów, jakie widzieliśmy na wyświetlaczu do gier.

Naciśnięcie joysticka w prawo powoduje wyświetlenie „gorącego menu”, w którym możesz zmieniać profile, dostosowywać jasność i dodawać niestandardową sekcję dla wybranych ustawień. Dzięki temu można szybko i łatwo przełączać się między ustawianiem profili a tworzeniem własnych. Z tego, co ten monitor robi dobrze, jego OSD jest jedną z jego najważniejszych zalet.

Porty BenQ Mobiuz EX2510S

Jeśli chodzi o porty, cena Mobiuz 299,99 pozostawia trochę do życzenia na tym froncie. Pod spodem obudowy znaleźliśmy tylko dwa porty HDMI 2.0 oraz jedno wejście DisplayPort 1.4b, wraz z gniazdem słuchawkowym 3,5 mm do użytku z przejściem audio HDMI. Nie ma tutaj połączeń USB upstream ani downstream; tylko podstawy.


Testowanie Mobiuz EX2510S: doskonały do ​​gier, HDR mniej soczyste

Jak wspomniano, ten wyświetlacz 1080p ma panel IPS z natywną częstotliwością odświeżania 165 Hz (bez obsługi podkręcania częstotliwości odświeżania). Oceniona na HDR10, EX2510S obsługuje AMD FreeSync Premium. EX2510S poddaliśmy naszemu standardowemu reżimowi testowemu monitora do gier przy użyciu kolorymetru Datacolor SpyderX Elite. Oto, co widzieliśmy…

Testując wyświetlacz w domyślnym trybie obrazu z sygnałem SDR, BenQ pokazał szczytową jasność 288,5 nitów, tylko o włos powyżej jego oceny 280 nitów, z poziomem czerni 0,33 nitów. To działa przy współczynniku kontrastu 870:1, który spada nieco poniżej wartości znamionowej 1000:1.

Jasność BenQ Mobiuz EX2510S

Przechodząc do testów HDR, byliśmy w stanie zobaczyć zaskakujące skoki w tej jasności do 406,1 nitów, pasek, do którego strzela wiele monitorów HDR10, ale tylko kilka wyraźnych. Niestety, jak omówimy poniżej, ten wynik jasności nie zawsze przekładał się na jakość obrazu, jakiej można oczekiwać od wyświetlacza 1080p za 300 USD.

Pokrycie przez Mobiuz EX2510S zarówno gamutów sRGB, jak i Adobe RGB było niższe niż w przypadku wielu innych modeli, które ostatnio testowaliśmy i wyniosło odpowiednio 96% i 75%, podczas gdy pokrycie DCI-P3 wynosiło zaledwie 79%. To znacznie mniej niż to, co widzieliśmy ostatnio w konkurencyjnych panelach opartych na Fast IPS, i ogólnie poniżej wartości dla twórców treści.

Gama kolorów BenQ Mobiuz EX2510S

Wychodząc z tych wyników, Mobiuz umieścił lepszy niż przeciętny odczyt dokładności kolorów Delta E (dE) wynoszący zaledwie 1,68, co sugeruje możliwy odczyt poniżej 1,0 z pewnym ostrożnym dostrojeniem przy użyciu rozbudowanych opcji konfiguracji kolorów BenQ.

Dokładność kolorów BenQ Mobiuz EX2510S


Wydajność mediów i gier

Więc wystarczy z liczbami. Jak się rzeczy właściwie spójrz po uruchomieniu niektórych filmów i gier?

Na wyświetlaczu HDR10 nasz materiał testowy 4K Kostaryka (wyjście w rozdzielczości 1080p, aby dopasować natywną rozdzielczość monitora) wyglądał na skromny, a przełączenie z powrotem do trybu SDR przyniosło rzeczy tylko do poziomu „przeciętnego”. Jednak SDR utrzymywał szybkie prędkości w grach (HDR dodaje pewne opóźnienie wejścia i wydłuża czas reakcji), co jest głównym celem tego monitora.

BenQ Mobiuz EX2510S kosztuje

Skoro o tym mowa, następnie uruchomiłem grę Red Dead Redemption 2, z włączonym i wyłączonym HDR, aby zobaczyć, jak monitor radzi sobie z każdym z nich. Obraz HDR znów nie był świetny, po tych samych problemach, które widzieliśmy w naszych testach obrazu powyżej. Obsługa HDR jest czasami dodawana do monitorów o wydajności 1080p jako „ponieważ możemy”, a nie „ponieważ powinniśmy” i zwykle wygląda lepiej jako punkt sprzedaży na pudełku niż jako rzeczywista funkcja na samym monitorze.

Do testowania tradycyjnego input lag (czasu między odebraniem sygnału przez monitor a aktualizacją ekranu) używamy matrycy HDFury 4K Diva HDMI. Biorąc pod uwagę sygnał testowy 60 Hz, Mobiuz dołącza do fali wyświetlaczy, które ostatnio testowaliśmy, a które zwracają wyniki poniżej 1 milisekundy, a nasz detektor nie może dokładnie zmierzyć, jak daleko poniżej.

BenQ Mobiuz EX2510S RDR2 HDR

Aby zobaczyć, jak czuł się ten niski input lag w akcji, wypróbowałem kilka rund Counter-Strike: Global Offensive, Valorant i Overwatch. W każdym z nich BenQ czuł się tak dobry, jak tylko może być w grach, z wyjątkiem niektórych ultra-premium paneli o wysokim odświeżaniu, takich jak MSI Oculux NXG253R. Podczas rund Overwatch grałem dłużej niż zwykle. Monitor był tak responsywny, że moje wyniki (w porównaniu z moimi normalnymi wynikami na moim osobistym monitorze 200 Hz) nieco wzrosły, dzięki temu, jak responsywne i szybkie były uderzenia podczas korzystania z niektórych postaci. Niski input lag na wygraną!


Pasek zalet i wad Mobiuz

Jako monitor do gier 1080p ze średniej półki cenowej, najnowszy model Mobiuz firmy BenQ jest trochę za drogi jak na to, co jest w ofercie, zwłaszcza biorąc pod uwagę porty w kadłubkach i plastikową podstawę. Wydajność EX2510S w scenariuszach gier, do których został zbudowany, jest jednak z pewnością wyjątkowa. Niskie opóźnienie wejściowe i ogólna responsywność przyczyniły się do kilku głównych zwycięstw, zarówno w formalnych testach, jak i na naszej osobistej tablicy wyników e-sportu podczas naszych prób w grach wieloosobowych.

BenQ Mobiuz EX2510S przód 2

Jednak ze względu na tak sobie jakość obrazu, jego ocena HDR może równie dobrze nie zostać uwzględniona, a podstawowa jasność nie jest wystarczająco wysoka, aby nadrobić różnicę jako główny monitor do oglądania i tworzenia treści. To sprawia, że ​​​​Mobiuz znajduje się w nieco trudnej sytuacji, doskonale sprawdzając się w grach, w których prędkość jest najważniejsza, ale poniżej normy dla ogólnej przyjemności i pracy. Ci, którzy lubią oglądać filmy tak często, jak grają w gry, mogą zamiast tego rozważyć lepiej wyważone opcje, takie jak Acer Nitro XV252Q F oparty na Fast IPS.Source : https://uk.pcmag.com/monitors/137661/benq-mobiuz-ex2510s