Banana – skandal, oszustwo czy sukces?!

Informacje na temat kontrowersji wokół gry Banana

Gra Banana, wykorzystująca Unity, została oskarżona o oszustwo, jednak deweloperzy temu zaprzeczają.

Gra Banana oferuje wirtualne skórki o różnej rzadkości, które można sprzedać na rynku Steam; niektóre z nich sprzedawane są za setki dolarów. Mimo kontrowersji, z ponad 800 000 graczami, Banana jest obecnie drugą najczęściej grana grą na Steam.

Opis bananyj gry

Gra Banana, oparta na Unity, została oskarżona o oszustwo, czemu deweloperzy stanowczo zaprzeczają. Gra indie jest niezwykle prosta. Po zainstalowaniu, gracze są prezentowani ekranem z jednym bananem na środku, a rozgrywka polega jedynie na klikaniu w ten owoc. Opis w Steam wyjaśnia, że „co 3 i 18 godzin otrzymujesz opieprzbanana”.

Innymi słowy, po klikaniu przez pewien czas, wypadnie specjalnie pokryty banan. Te skórki (niektóre z nich zawierają grafikę używaną bez pozwolenia lub licencji) są różnej rzadkości, ale obecnie nie mają one żadnego faktycznego zastosowania w grze. Jedyne, co gracze mogą zrobić z tymi skórkami, poza tym, żeby je zachować, to sprzedać je na rynku Steam. Jest to dziwna gra, bez wątpienia. Mimo to, Banana odnotowała niesamowity wzrost popularności na Steam w ostatnich tygodniach. Z ponad 800 000 graczami w chwili obecnej, zajmuje obecnie drugie miejsce pod względem liczby graczy na platformie, według SteamDB.

Popularność gry Banan bez względu na kontrowersje

Zwiększając popularność gry indie, zwiększyły się również oczy badające takiego sukcesu, a wielu ludzi twierdzi, że jest to po prostu oszustwo mające na celu zdobycie pieniędzy. Chociaż większość skórek bananów, które ludzie zdobywają, sprzedaje się za kilka groszy na rynku Steam, te bardziej rzadkie są sprzedawane za setki dolarów. Jedna z nich, Crypticnana, obecnie ma cenę wywoławczą 1700 dolarów, ponieważ istnieje tylko 25 takich skórek na świecie. Mimo tego pozornie niewytłumaczalnego sukcesu i wynikającej z tego krytyki, jedna z deweloperów, AestheticSpartan, zaprzecza, że Banana jest jakimkolwiek oszustwem.

Sukces gry Baanana, oszustwo czy nie

AestheticSpartan przyznaje, że wiele botów gra w Bananę i zawyża liczbę, ale są także prawdziwi ludzie kupujący te skórki bananów, a Steam i deweloperzy pobierają prowizję. IGN oszacował, że każdego dnia zarabia się dziesiątki tysięcy dolarów dzięki tej pozornie niewinniej, dziwacznej gierce indie. Jednak inny członek zespołu deweloperskiego, Hery, powiedział Polygonowi, że Banana kwitnie po prostu dlatego, że jest to „legalne nieskończone glitch z pieniędzmi. Użytkownicy zarabiają na darmowej grze, sprzedając darmowe wirtualne przedmioty”.

Warto zauważyć, że jeden z byłych deweloperów Banana, aaladin66, wcześniej stworzył grę o nazwie Lass Ich Sliden, która również została oskarżona o oszustwo. Podobnie jak Banana, próbowała sprzedawać losowe wirtualne przedmioty, aby zarobić łatwe pieniądze, choć nie odniosła zbyt dużego sukcesu. Model biznesowy wydaje się być przestylizowany i przekształcony w Bananę. Aaladin66 został usunięty z listy deweloperów Banan.

Ocena gry Banan na platformie Steam

Jeśli Banana byłoby oszustwem, można by oczekiwać, że przynajmniej część osób poczułaby się oszukana i wyraziłaby to w recenzjach na Steam. Jednak gra cieszy się wygodną oceną „Bardzo Pozytywną” na platformie, z ponad 23 000 recenzjami. Jak dokładnie radzi sobie gra i dlaczego jest tak atrakcyjna, nie jest jasne. To może być po prostu kolejna zagadkowa i tymczasowa moda w grach, podobnie jak My Name is Mayo z 2016 roku, który miał graczy bez końca klikać w słoik z majonezem.

Źródło : www.bing.com